یک سوال متداولی که افراد آسیب دیده از ناحیه ی اندام فوقانی برایشان پیش می آید، این است که "آیا من به فیزیوتراپی نیاز دارم یا کاردرمانی ؟" به نظر می رسد کاردرمانگرها و فیزیوتراپیست ها کارهای مشابهی انجام می دهند. هر دو به افراد بیمار در بهبود عملکردشان پس از رخ دادن آسیب یا ابتلا به بیماری کمک می کنند. بنابراین تفاوت بین فیزیوتراپی و کاردرمانی چیست؟ اگر شما از ناحیه ی اندام فوقانی آسیب دیده اید ، باید به فیزیوتراپیست ها مراجعه کنید یا به کاردرمانگر ها ؟

بهتر است ابتدا به تعریف هرکدام از این دو حرفه ی مهم توانبخشی بپردازیم:

تعریف فیزیوتراپی:

انجمن فیزیوتراپی آمریکا، فیزیوتراپی را چنین تعریف می کند: "تخصصی که طی آن، حرکتی خاص را که مختل شده و روی کیفیت زندگی فرد تاثیر گذاشته، از طریق تجویز کردن تمرین هایی متناسب با اختلال مربوطه ، مراقبت های عملی و ارائه ی آموزش های لازم به بیمار بهینه می کنند." فیزیوتراپیست ها به افراد کمک می کنند تا بعد از رخ دادن آسیب ، جراحی یا بیماری بهتر بتوانند حرکت کنند و احساس بهتری داشته باشند. آنها برای کاهش درد ، بهبود دامنه ی حرکتی (Range Of Motion) ، قدرت ، تعادل و استقامت از انواع تکنیک های ورزشی و روش های بدنی استفاده می کنند.

یک متخصص فیزیوتراپی بر روی کل بدن بیمار تمرکز دارد. معالجه به طور معمول در پیرامون قسمت های پایین تنه ، بالا تنه ، تنه یا سیستم قلبی تنفسی متمرکز است. فیزیوتراپیست تان با شما کار خواهد کرد تا به شما تا جای ممکن کمک کند در صورت داشتن مشکل در حرکت ، به خوبی بتوانید تحرک عملکردی خود را بازیابید.

تعریف فیزیوتراپی

تعریف کاردرمانی:

انجمن کاردرمانی آمریکا ، کاردرمانگران را به عنوان پزشکان مراقبت های بهداشتی توصیف می کند که "از طریق استفاده ی درمانی از فعالیت های مختلف یا آکوپیشن ها (مانند کار، بازی، آموزش، تفریح، مشارکت اجتماعی ، فعالیت های روزمره ی زندگی و...) به افراد بیمار در سراسر طول زندگی شان کمک می کنند تا از پس کارهایی که می خواهند و باید انجام دهند ، به صورت مستقل بر آیند." در واقع فعالیت های معناداری که هر روز انجام می دهید، آکوپیشن شما محسوب می شود. آیا شما خانه دار هستید یا معلم؟ آیا شما اتومبیل های سنگین مانند کامیون را می رانید؟ برای داشتن عملکردی عالی و قابل قبول در نقش های روزمره ی تان ، باید چه کارهای خاصی را انجام دهید؟ تک تک این وظایف، آکوپیشن های شما محسوب می شود و ممکن است پس از جراحت ، بیماری یا جراحی دچار اختلالاتی شود یا به خطر بیفتد. ناتوانی در انجام این فعالیت های معنادار روزمره می تواند منجر به از دست دادن تحرک عملکردی و ناتوانی شما و از همه بدتر، وابسته شدنتان به دیگران شود. این جاست که کاردرمانگر ها وارد عمل می شوند؛ آن ها به خوبی می تواند در طی این فعالیت ها به شما کمک کنند تا عملکرد کامل خود را بدست آورید و مجددا بتوانید به طور مستقل به سبک زندگی عادی سابق خود بازگردید.

شما یک فیزیوتراپیست را می توانید به عنوان شخصی تصور کنید که برای بازگرداندن عملکرد یا عملکرد های حرکتی ناخالص تان با شما کار می کند؛ او می تواند به شما کمک کند تا کارهایتان به درستی پیش برود. با این وجود، کاردرمانگر ، یک فرد حرفه ای است که می تواند به شما در بدست آوردن مجدد استقلال و تحرک عملکردی تان کمک نماید تا بتوانید فعالیت های روزمره ای را که در طول زندگی تان با آن ها مواجه هستید را به طور مستقل و به بهترین شکل انجام دهید. همچنین آنها به شما کمک می کنند تا فعالیت ها را به درستی به انجام برسانید. بنابراین هم متخصصین کاردرمانی و هم متخصصین فیزیوتراپی برای بازیابی تحرک عملکردی طبیعی افراد، با آن ها همکاری می کنند. پس چگونه می توانید از میان این دو تخصص یکی را انتخاب کنید که به آن نیاز داشته باشید؟ یا حتی این که کدام یک از این دو تخصص برای شما مهم تر و ضروری تر است؟

تعریف فیزیوتراپی

تفاوت کاردرمانگر و فیزیوتراپیست

پس از رخ دادن آسیب، انتخاب این که باید به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کرد یا یک متخصص کاردرمانی ، به شما کمک می نماید تا صدمه ای را که متحمل شده اید و نوع ناتوانی ناشی از آن آسیب دیدگی را به خوبی در نظر بگیرید. به طور کلی ، کاردرمانگران بیشتر، آسیب های اندام فوقانی را درمان می کنند. اگر به انگشت ، مچ دست ، بازو ، آرنج یا شانه تان آسیب وارد شده باشد ، بهتر است که از خدمات تخصصی کاردرمانگر ها بهره مند گردید؛ اگر هم از آسیب در ناحیه ای از اندام تحتانی تان رنج می برید ، بهتر است که برای روند توانبخشی اش، به یک فیزیوتراپیست مراجعه نمایید.

اما در مجموع، هردوی فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگر ها قادر هستند که آسیب های اندام فوقانی را درمان کنند! اینجاست که برای فرد بیماری که دچار آسیب در ناحیه ی اندام فوقانی شده است، سردرگمی و پریشانی به وجود می آید! اما جای نگرانی نیست؛ در این جا انواع مختلفی از آسیب های اندام فوقانی که غالباً توسط یک متخصص کاردرمانی درمان می شوند را برای سهولت در تصمیم گیری تان فهرست کرده ایم:

انواع مختلف آسیب های اندام فوقانی که توسط کاردرمانی درمان میشود؟

 • پارگی تاندون انگشت و دست
 • ترمیم جراحی تاندون های انگشت و دست
 • سندرم تونل کارپال
 • شکستگی کولس
 • آرتروز مفصل شست
 • آرتروز مچ دست
 • سندرم های آرنج تنیس بازان و آرنج گلف بازان
 • سکته ی مغزی
 • درد شانه به سبب آرتروز ، شکستگی در ناحیه ی بازو-شانه یا آسیب عضلات نگهدارنده ی شانه که در پیرامون محل مفصل شانه و بازو قرار گرفته اند و آن را احاطه دارند

هر یک از این آسیب ها یا شرایط ممکن است منجر به از دست دادن توانایی انجام فعالیت های مهم عملکردی در فرد بشود که وی باید همه روزه آن ها را انجام دهد. کاردرمانگر تان می تواند به شما کمک کند تا دامنه ی حرکتی ، قدرت و تحرک طبیعی خود را مجددا بدست آورید تا دوباره، توانایی انجام مستقل این کارها را داشته باشید.

انواع مختلف آسیب های اندام فوقانی که توسط فیزیوتراپیست درمان میشود؟

 • التهاب تاندون شانه
 • پارگی عضلات نگهدارنده ی شانه که در پیرامون محل مفصل شانه و بازو قرار گرفته اند و آن را احاطه دارند
 • التهاب بورس(کیسه ای پر از مایع که بین تاندون ها قرار دارد و مانع از تماس تاندون ها به هم و طبیعتا، بروزآسیب های ناشی از تماس تاندون ها به هم می شوند) شانه
 • شکستگی ناحیه ی بالایی استخوان بازو
 • شکستگی استخوان آرنج
 • سکته ی مغزی

این آسیب های اندام فوقانی معمولاً منجر به از دست دادن دامنه ی حرکتی و قدرت مفصل ها می شود و بنابراین معمولاً در استفاده ی اساسی از بازو ، مچ دست یا دست شما مشکلاتی جدی ایجاد می کند. فیزیوتراپیست شما می تواند در صورت داشتن وجود هر یک از این شرایط ، در کسب مجدد عملکرد طبیعی اندام فوقانی تان، به شما کمک نماید.

همانطور که می بینید ، بین این دو تخصص در حیطه ی توان بخشی، هم پوشانی هایی وجود دارد. هر دوی متخصصین کاردرمانی و فیزیوتراپی قادر هستند تا این شرایط را درمان کنند. بنابراین آیا مهم است که برای این موارد به کاردرمانگر ها مراجعه کنید یا به فیزیوتراپیست ها؟ در حقیقت نه. فیزیوتراپیست ها یا کاردرمانگر ها به شما در بازیابی حرکت و قدرت و در نهایت، استفاده ی کاربردی از اندام فوقانی تان، تا جایی که بتوانند کمک خواهند کرد. پس مطمئن باشید که جای هیچ گونه نگرانی نیست.

تفاوت کاردرمانگر و فیزیوتراپیست

مقایسه ی میان دو تخصص فیزیوتراپی و کاردرمانی

هنگام تعیین بهترین نوع درمان و مراقبت از هر بیماری ، باید تحقیقات علمی منتشر شده را بررسی کرد تا به انتخاب بهترتان کمک کند؛ جالب است که تحقیقات موجود در زمینه ی مقایسه ی میان تخصص های کاردرمانی با فیزیوتراپی ها خیلی کم است!

یک مطالعه که در سال 2000 منتشر شده بود، نتایج مربوط به مقایسه ی میان دو تخصص فیزیوتراپی در مقابل کاردرمانی را در گروهی از بیماران مبتلا به سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS) مقایسه کرد. محققان تفاوت بسیار کمی در نتایج حاصل از مقایسه ی بین فیزیوتراپیست ها با کاردرمانگر ها یافتند. تنها تفاوت کمی در میزان هزینه ی خدمات هر تخصص و اثر بخشی اش در درمان بیماری فرد بیمار در این مطالعه وجود داشت ، اما این مسئله مهم تلقی نشد. بنابراین ، به نظر می رسد که شما می توانید هر یک از دو تخصص فوق را برای درمان سندرم درد منطقه ای پیچیده انتخاب نمایید. سایر مطالعات مقایسه این دو تخصص نیز نتایج مشابهی را نشان می دهند.

به نظر می رسد تصمیم گیری برای انتخاب کردن مراجعه به فیزیوتراپیست ها یا به کاردرمانگر ها برای بهبود آسیب دیدگی اندام فوقانی یک انتخاب شخصی باشد و همان طور که تا این جا بیان نمودیم، هر دو رشته می توانند به شما کمک کنند تا بهبودی عملکردی خود را مجددا بدست آورید؛ چه بسا شاید بهره مندی از هردو طیف فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگر ها به طور مشترک، بهترین گزینه برای انتخاب باشد. فیزیوتراپیست شما می تواند به شما کمک کند تا دامنه ی حرکتی و قدرت خود را بازیابید در حالی که کاردرمانگر به شما کمک می کند تا پس از بروز آسیب یا بیماری ، از اندام فوقانی خود در انجام فعالیت های مختلف عملکردی با استقلال کافی استفاده کنید. این امر اغلب در بازتوانی حاد در بیمارستان ها رخ می دهد.

خلاصه ای از مطالب گفته شده تا کنون:

فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگر ها هر دو با هم برای کمک به بیماران در بازگشت و تحرک عملکرد خود ، همکاری می کنند. فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگر ها هر دو به بیماران کمک می کنند تا حرکت های بهتری به وسیله ی اندام های خود داشته باشند و پس از آسیب یا بیماری به خوبی بتوانند عملکرد خود را بازیابند.

کلام پایانی:

تصمیم گیری در مورد مراجعه به یک متخصص حیطه ی توان بخشی برای بهبودی و درمان بیماری یا آسیب رخ داده، تا حدی می تواند گیج کننده باشد. کدام یک از تخصص ها برای بهبودی شرایط شما بهتر است؟ چه کسی می تواند به شما کمک کند تا دوباره به عملکرد سابق خود بازگردید؟ اگر از ناحیه ی اندام فوقانی آسیب دیده اید ، باید به فیزیوتراپیست ها مراجعه نمایید یا به کاردرمانگر ها ؟ این مسئله، به نوعی یک تصمیم شخصی محسوب می شود و به نظر می رسد که یک فیزیوتراپیست و یک کاردرمانگر هر دوی شان می توانند به شما در بهبود عملکرد های تان پس از آسیب اندام فوقانی کمک نمایند.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600