اگر چنانچه شما از آسیب یا بیماری خاصی رنج می برید که منجر به ایجاد درد و از دست دادن تحرک عملکردی در شما شده است، ممکن است پزشک، شما را به فیزیوتراپی ارجاع دهد. فیزیوتراپیست تان، به احتمال زیاد با شما همکاری می کند تا عملکرد شما را بهبود بخشد ؛ ممکن است او روش های درمانی گوناگونی را برای تقویت برنامه ی توانبخشی شما به کار گیرد.

درمان با تحریک الکتریکی در فیزیوتراپی

تحریک الکتریکی، نوعی مدالیته ی درمانی است که می تواند اهداف مختلفی را در فیزیوتراپی محقق سازد. از این روش می توان برای مواردی مانند کاهش درد و التهاب و همچنین، بهبود گردش خون استفاده نمود ، به علاوه، این روش می تواند به انقباض صحیح ماهیچه ها نیز کمک کند. تحریک الکتریکی اغلب برای سرعت بخشیدن به روند فیزیوتراپی شما پس از آسیب یا بیماری استفاده می گردد. اما توجه نمایید که تحریک الکتریکی، نباید تنها روش درمانی باشد که هنگام حضور در جلسات فیزیوتراپی دریافت می کنید.

در این مطلب، فهرستی از انواع مختلف تحریک های الکتریکی را آورده ایم که می تواند به شما در درک نحوه ی استفاده ی معمول از آن در فیزیوتراپی کمک کند. اطمینان حاصل نمایید که از فیزیوتراپیست خود در خصوص نیازها و دستاوردهای خاصی که هنگام استفاده از روش تحریک الکتریکی در کلینیک فیزیوتراپی کسب میکنید ، سوال کنید تا شبهه ای برایتان باقی نماند.

انواع مختلف تحریک های الکتریکی در فیزیوتراپی

انواع مختلف تحریک های الکتریکی در فیزیوتراپی

تحریک الکتریکی عصبی زیر پوستی(TENS)

تحریک الکتریکی عصبی زیر پوستی (TENS) نوعی تحریک الکتریکی است که با هدف کاهش هر دو نوع درد حاد و مزمن مورد استفاده قرار می گیرد. این روش با قرار دادن الکترودها بر روی قسمت دردناک بدن بیمار و استفاده از جریان برق برای تغییر سیگنال های درد به مغز انجام می گردد.

تحریک روسی

تحریک روسی، نوعی تحریک امواج الکتریکی با فرکانس بالا می باشد که از جریان برق برای انقباض بافت ماهیچه ای استفاده می کند. پس از آسیب یا جراحی ، فرد بیمار ممکن است دچار درجاتی از ضعف عضلانی گردد. در بیشتر موارد ، ماهیچه ها پس از آسیب، مهار می شوند و قادر به ایجاد انقباض شدید نیستند. روش تحریک روسی، برای کمک به بهبود انقباض عضلات شما استفاده می گردد.

تحریک الکتریکی عصبی – عضلانی (NMES)

تحریک الکتریکی عصبی،عضلانی(NMES) از نظر طرز کار، خیلی شبیه به روش تحریک روسی عمل می کند. ممکن است فیزیوتراپیست شما از روش تحریک الکتریکی عصبی – عضلانی برای کمک به انقباض درست و مناسب ماهیچه های شما پس از آسیب یا جراحی استفاده نماید.

همچنین، تحریک الکتریکی عصبی – عضلانی ، می تواند برای کمک به شما در انجام وظایف کاربردی تان نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از این روش، سوئیچ های کوچکی که در دستگاه وجود دارد را می توان روی بدن شما اعمال کرد که هنگام روشن یا خاموش شدن، تحریک را کنترل می کند. هنگام انجام یک فعالیت ، مانند راه رفتن ، سوئیچ ممکن است هنگامی که عضلات پای شما منقبض می گردند ، تحریک را فعال کرده و سپس، در زمان استراحت آن را خاموش نماید.

تحریک الکتریکی جریان تداخلی (IFC)

تحریک الکتریکی جریان تداخلی(IFC) ، نوعی تحریک الکتریکی است که فیزیوتراپیست شما ممکن است از آن، برای کاهش درد و بهبود گردش خون در بافت های آسیب دیده تان استفاده نماید.

روش تحریک الکتریکی جریان تداخلی، بسیار شبیه روش تحریک الکتریکی عصبی زیر پوستی عمل می کند ؛ اما جریان را می توان به راحتی جابجا کرد و حتی میتوان به آن تنوع بخشید تا دردناک ترین ناحیه ی آسیب را نیز مورد هدف قرار دهد.

تحریک الکتریکی با ولتاژ بالا

تحریک الکتریکی با ولتاژ بالا ، نوعی دیگر از تحریک های الکتریکی است که فیزیوتراپیست شما ممکن است از آن برای کاهش درد یا بهبود گردش خون استفاده نماید. همچنین، گاهی اوقات از این روش برای کمک به بهبود زخم نیز استفاده می شود. تصور می شود که تحریک الکتریکی با ولتاژ بالا به تغییر نوع سلول های نزدیک به محل زخم کمک می کند و این موضوع، می تواند روند بهبود را تسریع سازد.

یونتوفورز

یونتوفورز، نوعی تحریک الکتریکی است که برای تجویز دارو از طریق پوست به بدن شما، مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو ، مانند دگزامتازون ، می تواند برای کاهش التهاب ، کاهش تورم موضعی یا کاهش سفتی عضلانی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، برخی از داروهای مورد استفاده در یونتوفورز می توانند به کاهش رسوبات کلسیم کمک کرده و برای مدیریت بافت اسکار مورد استفاده قرار گیرند.

خلاصه و جمع بندی

در حالی که تحریک الکتریکی می تواند ابزار بسیار مفیدی برای افزایش سرعت و کیفیت روند توانبخشی شما باشد ، اما باید این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که این یک درمان منفعل محسوب می گردد؛ به این معنی که طی روند اجرای این روش درمانی، شما فعالیت قابل توجه و محسوسی نخواهید داشت، در حالی که این، فیزیوتراپیست شما است که این محرک را به شما اعمال می کند. اکثر برنامه های توانبخشی موفق شامل یک جزء فعال از ورزش و حرکت هستند. اگر فیزیوتراپیست شما توصیه می کند که از روش تحریک های الکتریکی در برنامه ی درمانی خود استفاده کنید ، حتماً شبهات و سوالاتی که در ذهن تان ایجاد شده است را از وی بپرسید تا به بهترین شکل بتوانید درک کنید که هدف از استفاده از این محرک چیست. این نکته هم به خاطر بسپارید که همیشه از این که یک برنامه ی ورزشی فعال و مرتبط با خود مراقبتی را برای کنترل برنامه توانبخشی خود در نظر گرفته اید، اطمینان حاصل نمایید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600