یکی از رایج ترین سوالاتی که بیماران و مراقبان آن ها در کلینیک های فیزیوتراپی سرپایی از متخصص فیزیوتراپی می پرسند ، این است که: " چه مدت باید محل آسیب را منجمد نگه داریم ؟" چه زمانی باید از روش یخ درمانی استفاده کنیم و چه مدت باید یخ را روی قسمت آسیب دیده ی بدن خود نگه داریم؟

یخ را باید هر بار به مدت ده دقیقه روی محل آسیب حاد قرار داد. بیش از این مدت، می تواند منجر به ایجاد آسیب بافتی به پوست در اثر سرمازدگی یا کمبود جریان خون شود. هر روز می توانید چندین بار از این روش در بازه هایی ده دقیقه ای و با فاصله از هم استفاده نمایید.

یخ درمانی ، درواقع چه فوایدی برای بهبود محل آسیب دارد؟

وقتی به یک قسمتی از بدن تان آسیب می رسانید ، بدن شما برای کمک به بهبود بافت آسیب دیده، یک روند التهابی خاصی را طی می کند. علائم برجسته ای که التهاب از خود بروز می دهد و می تواند به تشخیص و اقدام زودتر و بهتر متخصصان مربوطه کمک نماید.

علائم التهاب بدن

  • افزایش دمای بافت
  • سرخی در محل آسیب
  • درد موضعی و گاها تیرکشنده
  • تورم در محل آسیب

حدس بزنید چه اتفاقی از جانب بدن شما در قبال این آسیب رخ خواهد داد؟ بدن شما به شکل شگفت انگیزی در بهبود خون رسانی و بازسازی و ترمیم سلول ها در محل آسیب، پس از بروز آسیب دیدگی بخشی از بدن شما ، مهارت ویژه ای دارد. باید گفت به همین دلیل است که برای کنترل تورم و درد حاصل از آسیب دیدگی در محل بروز آسیب، از یخ استفاده می کنیم. وقتی یخ روی بخش مورد نظر در بدن شما قرار داده می شود ، سبب ایجاد انقباض عروقی می گردد که تا حدی محسوس، جریان خون را به آن قسمت خاص از بدن شما محدود می سازد. این گردش خون محدود شده سبب می شود میزان تورم در محل آسیب پایین بماند. یخ همچنین به کاهش میزان سیگنال های درد کمک می کند که ممکن است پس از آسیب دیدگی آن را احساس کنید و از آن رنج ببرید.

یخ درمانی

چه هنگامی باید فرآیند یخ درمانی محل آسیب دیده را متوقف نمود:

بازه ی زمانی ده دقیقه ای استفاده از یخ در محل، در واقع فقط یک راهنمای کلی می باشد. اگر احیانا شما حتی قادر به تحمل یخ زدگی قسمت آسیب دیده ی بدن تان به مدت تنها ده دقیقه هم نباشید، آن گاه چه باید کرد ؟ آیا روش دیگری وجود دارد که بدانید چه موقع باید عمل منجمد نگه داشتن محل آسیب را متوقف سازید؟

باید خدمتتان عرض کنیم که روش دیگری هم وجود دارد. شما می توانید از روش یخ درمانی محل آسیب CBAN استفاده نمایید. CBAN مخفف سرواژه های سرما ، سوختگی ، درد و بی حسی می باشد. این چهار مورد، احساساتی هستند که هنگام استفاده از روش منجمد نگه داشتن قسمت آسیب دیده ی بدن خود قاعدتا باید درک کنید.

هنگامی که برای اولین بار از این روش استفاده می کنید ، باید در محل مربوطه، احساس سرما کنید. پس از چند دقیقه نگه داشتن یخ در محل آسیب دیده ی بدن خود ، باید کمی احساس سوزش به شما دست دهد. این حس فقط باید برای چند دقیقه طول بکشد و سپس با یک درد به خصوصی جایگزین می گردد. پس از ایجاد حس درد در محل ، متوجه خواهید شد که یخ سبب بی حس شدن پوست شما می گردد. هنگامی که به مرحله ی بی حسی می رسید ، زمان آن فرا رسیده است که ، صرف نظر از مدت زمانی که یخ را روی بخش آسیب دیده ی بدن خود قرار داده اید، یخ را از محل بردارید. روش یخ درمانی محل آسیب CBAN به سادگی از احساسات بدن شما استفاده می کند تا به شما بگوید چه زمانی یخ را از محل آسیب بردارید.

روش یخ درمانی

آیا واقعاً استفاده از روش یخ درمانی محل آسیب برای بهبودی ضروری است؟

استفاده از روش یخ درمانی محل آسیب مدت زیادی است که کاربردی بوده و جواب داده است ، اما تحقیقات منتشر شده در سال 2012 نشان می دهد که ممکن است استفاده از این روش کاملاً الزامی نباشد. بعلاوه ، بدن شما این پتانسیل را دارد که در صورت بروز سیب، خودش دست به کار شود و به تدریج خود را ترمیم کند. حال چرا باید ناگهان این فرآیند ترمیم خودکار بدن را با استفاده از یخ کنترل نماییم؟

یخ می تواند به درک بهتر حس های اساسی توسط بدن شما کمک نماید ، بنابراین بسیاری از کارشناسان استفاده از روش منجمد نگه داشتن محل آسیب را فقط برای مدت کوتاهی توصیه می کنند. بهتر است یخ حداقل پنج دقیقه روی محل آسیب نگه داشته شود و سپس به مدت سی دقیقه از روی محل آسیب برداشته شود تا جریان خون طبیعی مجددا به آن جا بازگردد.

خلاصه ی کلام: با پزشک معالج و فیزیوتراپیست خود در این باره مشورت نمایید ؛ از روش یخ درمانی محل آسیب CBAN استفاده کنید و آن قسمت آسیب دیده ی بدن خود را به طور مداوم در حرکت نگه دارید ، و تا جای امکان، خودتان برای مشکلات خود نسخه نپیچید و به توصیه های پزشک و فیزیوتراپیست متخصص در این زمینه گوش فرا دهید.

ساخت آیس پک(بسته های یخی) به صورت ابتکاری و خانگی:

اگر در خانه آیس پک ندارید یا آیس پک شما ذوب شده و باید دوباره در یک باکس سرد منجمد گردد ، استفاده از روش منجمد نگه داشتن محل آسیب برای شما زیاد موثر نخواهد بود. شما می توانید خودتان آیس پک را با امکانات خانگی تان هم بسازید که حتی می توانید بارها و بارها مجددا آن را خنک کنید بدون اینکه به تجهیزات و ابزار گران قیمت و پیچیده ای نیاز باشد. نحوه ی ساختن آن ها به شرح زیر است:

  • تکه هایی یخ و به اندازه ی یک فنجان آب را درون یک کیسه ی پلاستیکی قرار دهید.
  • چند قاشق غذاخوری الکل مالش دهنده به آن اضافه کنید.
  • کیسه ی پلاستیکی را مهر و موم نمایید. الکل از تشکیل یخ در فریزر جلوگیری خواهد کرد.

روش منجمد نگه داشتن محل آسیب در سال های اخیر بارها مورد بررسی قرار گرفته است. آیا واقعاً این روش موثر است؟ آیا به کار بردن این روش جهت بهبودی آسیب لازم و ضروری است؟ یک نکته در خصوص این روش قطعی و صحیح است: این روش می تواند به کاهش درد شما کمک نماید و سبب شود تا درک مناسبی از حس های اساسی مانند درد، فشار، دما و.. در محل آسیب مجددا کسب نمایید.

کلام پایانی:

هنگام تهیه ی یخ ، از روش منجمد نگه داشتن محل آسیب CBAN استفاده نمایید ، یخ را تنها حدود ده دقیقه روی محل آسیب نگه دارید و قسمت آسیب دیده ی بدن خود را قبل و بعد از اعمال روش منجمد نگه داشتن محل آسیب، حرکت دهید. مشورت با یک متخصص فیزیوتراپی ایده ی بسیار خوبی است تا یاد بگیرید دقیقاً چگونه می توانید طی این روش، آسیب ایجاد شده را کنترل نمایید و درصدد درمان و بهبودی اش برآیید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600