درد زانو یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی است. در حالی که عوامل زیادی می تواند منجر به ایجاد درد در زانو شود، اما در بیش تر مواقع تمرینات کششی و تقویتی کمک بزرگی به درمان این عارضه خواهند کرد. در شرایطی که عمل جراحی روی زانو صورت پذیرد، مطمئنا تمرینات توانبخشی زانو هم چنان بخش مهمی از روند بهبودی شما خواهد بود.

در تمرینات توانبخشی زانو دو هدف وجود دارد. هدف اول جلوگیری از ضعیف شدن عضلات اطراف زانو است و هدف دوم تمرینات زانو، کم کردن وزن و فشار از روی مفصل زانو می باشد. افرادی که ماهیچه های قوی تری در اطراف زانو دارند، معمولاً کمتر دچار مشکلات مفاصل می شوند. ماهیچه های ضعیف تر با ارائه پشتیبانی کمتر، باعث ایجاد کار بیش تری برای مفصل زانو می گردند.

در مقابل، عضلات قوی پا، کنترل و حمایت بهتری از مفصل زانو می کنند.

درد زانو

تمرینات کششی

در بخش اول و آخر تمام برنامه های تمرینات زانو، همیشه باید به یک تمرین ساده و کششی اختصاص داده شود. حرکت کششی ساده پا می تواند شروع مناسبی برای تمرین های زانو شما محسوب گردد. حتی اگر زمان کافی نداشتید، سعی کنید از این مرحله غافل نشده و با آگاهی از قوانین پایه ای تمرینات کششی، از نحوه صحیح انجام این حرکات مطمئن شوید. انجام تمرینات زانو به روش نادرست نه تنها موثر نیست، حتی ممکن است منجر به ایجاد آسیب و صدماتی نیز گردد.

تمرینات کششی زانو

ورزش عضلات اطراف زانو

عضلات اطراف زانو شامل؛ عضلات چهار سر ران، همسترینگ و عضلات ماهیچه ساق پا می باشد و بخش بیش تر تمرکز توانبخشی زانو روی این عضلات است. هنگام آسیب دیدگی، اغلب این ماهیچه ها ضعیف تر شده و از زانو حمایت نمی کنند.

تمرینات عضلات اطراف زانو شامل تمرینات تقویتی چهار سر ران، تمرین های تقویت کننده همسترینگ و تمرینات تقویت ماهیچه ساق پا است. تحقیقات نشان می دهد در افرادی که درد زانو در ناحیه پاتلوفمورال دارند، چنانچه تمرینات توانبخشی زانو به جای زانو بر روی مفصل لگن متمرکز شود، روند درمان پیشرفت قابل ملاحظه تری خواهد داشت. به نظر می رسد منشا بسیاری از مشکلات زانو صرفاً مربوط به مفصل زانو نیستند، بلکه از عضله مرکزی بدن و لگن نیز سرچشمه می گیرند.

کارکرد تثبیت کننده ران

شاید این موضوع مورد غفلت واقع شود، اما گاهی عضلات اطراف مفصل ران منشا مشترک مشکلات زانو می باشد. استخوان پا به استخوان لگن متصل است و تحقیقات نشان می دهد که مشکلات زانو غالباً به دلیل ضعف عضلات اطراف مفصل ران بوجود می آیند. بسیاری از فیزیوتراپیست های حرفه ای، میزان قابل توجهی از زمان توانبخشی را برای تقویت عضلات تثبیت کننده لگن اختصاص می دهند.

یک برنامه برای ایجاد و توسعه تثبیت کننده های لگن باید بر روی عضلات دورکننده مفصل ران، فلکسورهای لگن و عضلات گلوتئال متمرکز باشد. بیشتر تمرینات فیزیوتراپی زانو بدون وزنه انجام می شود و باید بر فرم و روش مناسب اتکا کند.

مشکلات زانو

افزایش استقامت عضلات

بسیاری از بیماران در طول شبانه روز و به دفعات با انجام تمرینات تقویتی، زانوی خود را ترمیم و توانبخشی می کنند. اما واقعیت این است که همان اندازه که قدرت این عضلات مهم می باشد، پایداری و استقامت شان نیز اهمیت دارد. بدون داشتن استقامت، این عضلات به سرعت خسته می شوند.

فعالیت های قلبی – عروقی سبک بهترین روش برای افزایش استقامت این عضلات می باشند که سوار شدن بر روی دوچرخه ثابت یکی از مناسب ترین فعالیت ها در این زمینه محسوب می گردد. در بین تمرین های زانو، شنا یا سایر ورزش های آبی هم گزینه مناسبی به حساب می آیند. به یاد داشته باشید، پیاده روی به عنوان یک عامل با تاثیر متعادل، کمی فشار بر روی مفاصل وارد می کند که شدت این فشار به اندازه دویدن نیست. چنانچه مجبورید پیاده روی کرده یا ورزش های سنگین دیگری انجام دهید، سعی کنید کمی دوچرخه سواری و شنا را نیز در بین آن بگنجانید. خودداری از راه رفتن در محل هایی مانند تپه و کوه به ویژه سرازیری، مي تواند باعث کاهش فشار در مفصل پاتلوفمورال گردد.

افزایش استقامت عضلات

سخن پایانی

بهبودی پس از آسیب یا جراحی نیاز به درگیری فعال ماهیچه هایی دارد که اطراف آن منطقه، تحت درمان قرار می گیرند. غالباً این عضلات در اثر آسیب دیدگی، ضعیف و سفت می شوند و بازگرداندن عملکرد طبیعی در مفصل زانو به بهبودی یا اصلاح نقص ساختاری نیاز دارد. اگر عضلات بهبود نیابند، مفصل نمی تواند عملکرد عادی خود را داشته باشد. تمرینات فیزیوتراپی زانو و کار با یک تراپیست یا مربی، می تواند شما را از درستی اقدامات لازم برای بازگرداندن مکانیسم طبیعی مفصل زانو مطمئن کند.

فیزیوتراپی زانو

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600