زانوها به اندازه کافی مجبور به تحمل وزن شما هستند. گاهی ممکن است درد و اختلال در یک یا هر دو زانو حاد باشد و منجر به آسیب‌های مفصلی زانو با نام پارگی مینیسک شود. مینیسک دیسک‌های غضروفی و لاستیکی C شکل در زانوها هستند. در هر زانو دو دیسک یکی در لبه بیرونی و یکی در لبه داخلی قرار دارد. مینیسک‌ها کمک می‌کنند که وزن به طور یکنواخت در سراسر زانو توازن داشته باشد. آیا می‌دانید پارگی مینیسک زانو چگونه درمان می‌شود؟

یکی از راه‌های درمان آن جراحی مینیسک زانو است. بعد از جراحی چه اقداماتی باید انجام دهید؟ تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو چه تغییری می‌کند؟ این مقاله در پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند. با ما همراه باشید.

مینیسک زانو

دلایل جراحی مینیسک زانو

با افزایش سن مینیسک‌ها ساییده می‌شوند و مستعد پارگی هستند. اما امکان بروز این پارگی حتی در سنین کودکی، نوجوانی و بزرگسالی غیر طبیعی نیست. پارگی به دلیل چرخش ناگهانی پا، بلند کردن اجسام سنگین یا در هنگام ورزش‌های پرتحرک که در آنها حرکات چرخشی مکرر تکرار می‌شوند، اتفاق می‌افتد. در این شرایط بیماران دردهای خود را به صورت صداهای ترکیدن توصیف می‌کنند.

روش‌های درمانی در پارگی مینیسک زانو به منظور کنترل درد و التهاب انجام می‌شوند. استراحت، استفاده از کیسه یخ، کمپرس و بالا قرار دادن از راه کارهای درمانی استاندارد به شمار می‌روند. ولی در مواقعی این شیوه جوابگوی درد بیمار نیست. جراحی آرتروسکوپی به تشخیص درد ناشی از پارگی مینیسک کمک کرده و یکی از روش‌های درمانی مناسب در بروز دردهای شدید و مکرر است. آرتروز زانو ممکن است از نادیده گرفتن پارگی ایجاد شود. بنابراین جراحی مینیسک زانو بهترین گزینه به منظور جلوگیری از آسیب‌ها و مشکلات بعدی در زانو خواهد بود.

در طی این جراحی یک دوربین مینیاتوری از طریق یک برش کوچک وارد می‌شود و دید کاملی از قسمت‌های داخلی زانو در اختیار پزشک قرار می‌دهد. جراح با استفاده از این ابزار کوچک اقدام به برش یا ترمیم پارگی می‌کند. البته در مواردی با توجه به صلاح بیمار، پزشک تشخیص می‌دهد که از جراحی باز استفاده کند.

عکس پارگی مینیسک زانو

عکس پارگی مینیسک زانو

با استفاده از تصویر برداری‌های اشعهX، اولتراسوند، MRI، سی تی اسکن و آرتروسکوپی امکان مشاهده پارگی مینیسک زانو و همچنین دیگر مشکلات موجود در این ناحیه فراهم می‌شود. در روش اشعه X، پرتو مورد نظر از زانو رد شده و تصویری دو بعدی ایجاد می‌کند. البته روش‌های دیگر به دلیل بافت نرم و غضروفی مینیسک، موثرتر هستند. بنابراین شرایط بهتری را برای پزشکان در تشخیص درست و میزان شدت این بیماری ایجاد می‌کنند.

عکس‌های اولتراسوند ساختار درونی زانو را در هنگام حرکت نشان می‌دهند. گاهی در MRI به دلیل تغییرات ناشی از افزایش سن، پارگی مینیسک زانو به درستی مشخص نمی‌شود.

همانطور که گفته شد در روش آرتروسکوپی، یا ایجاد برشی کوچک روی زانو، یک دستگاه مجهز به منبع نوری و دوربین عکس برداری کوچک به داخل فرستاده می‌شود. تصاویر گرفته شده توسط آن در مانیتور نمایش داده می‌شود.

مزایای جراحی پارگی مینیسک زانو

با توجه به مطالب عنوان شده یکی از مزایای اصلی جراحی مینیسک زانو، تسکین درد و بهبود انجام فعالیت‌های حرکتی است. ترمیم مینیسک به کمک عمل یک روش ایمن بوده و به بیماران امکان می‌دهد به زندگی و فعالیت‌های طبیعی با احساس راحتی بیشتر برگردند.

همچنین زمان بهبودی بعد از عمل جراحی آرتروسکوپی کوتاه‌تر بوده و اغلب در همان روز به خانه می‌روند. البته بهبودی کامل به مدت یک یا چند هفته و ماه طول می‌کشد.

درمان مینیسک زانو

از جمله مزایای درمان مینیسک با این شیوه درمانی به موارد زیر اشاره می‌شود.

 • کاهش قابل توجهی از درد؛
 • تاخیر در شروع آرتروز زانو؛
 • بازگشت به سطح عملکرد قبل از آسیب؛
 • کاهش روند آسیب مفاصل.

ریسک های درمانی در پارگی مینیسک

عوارض جانبی جراحی مینیسک زانو به منظور رفع پارگی ممکن است به شکل پیش‌بینی نشده در دارو‌های بیهوشی مانند مشکلات تنفسی یا قلبی ظاهر شوند. همچنین عفونت‌های ناشی از عمل ممکن است مشکلات مربوط به عصب‌ها، رگ‌های خونی، شکستگی‌ها، ضعف، انقباض مفاصل و درد را ایجاد کند. این موارد ممکن است مانع از تکمیل ترمیم شده و نیاز به جراحی دوباره پیش بیاید.

البته بیمار باید بداند که تمامی پارگی‌های مینیسک زانو قابل ترمیم نیستند. غضروف‌های زانو به مرور زمان فرسوده شده و ممکن است جراح مجبور شود تمام آنها را برداشته و سایر مشکلات زانو را برطرف کند که از ایجاد شکاف‌های عمیق و بخیه جلوگیری کند.

شیوه‌های جراحی و ریسک آنها در پارگی مینیسک به وضعیت بیمار و نیازهای فردی او نیز بستگی دارد. بنابراین باید در نظر داشته باشند که سن آنها نقش مهمی در روند موفقیت‌آمیز بودن درمان دارد.

اگر افراد با سن کمتر این شیوه درمانی را پس از دو ماه اول پارگی انجام دهند بیشترین تاثیر را در رسیدن به نتیجه مطلوب می‌گذارد. ولی در افراد مسن به دلیل احتمال آسیب زیاد در بافت مینیسک و ضعف جسمی آنها احتمال موفقیت کمی در جراحی مینیسک زانو وجود دارد.

قبل و بعد از جراحی مینیسک زانو چه کنیم؟

همانطور که می‌دانید هر فرآیند درمانی نیاز به پیش‌زمینه و بسترسازی‌هایی دارد که از عوامل پیش‌بینی نشده جلوگیری شود. بنابراین در ادامه به آنها اشاره شده است. فعالیت‌های قبل از عمل عبارتند از:

 • نخوردن و ننوشیدن چیزی قبل از عمل؛
 • انجام معاینه‌های جسمی و تجویز دارو‌های مسکن و مصرف آن بعد از عمل جهت کاهش درد؛
 • تعیین وقت فیزیوتراپی به منظور تسهیل در روند درمان بعد از جراحی؛
 • انجام آزمایشات بالینی مانند خون، اشعه X، MRI، EKG جهت دریافت مجوز عمل؛
 • گزارش در مورد بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، تب، عفونت، زخم یا حساسیت‌های پوستی؛

بعد از جراحی آرتروسکوپی که معمولا یک ساعت طول می‌کشد بیماران قادر به راه رفتن روی پاهای خود با کمک عصا خواهند بود. با این حال اقدامات زیر بعد از جراحی مینیسک زانو باید انجام شود:

 • تغذیه بعد از عمل مانند مصرف مایعات خوراکی جهت ادرار کردن؛
 • بانداژ زانو به همراه یخ که مانع از افزایش تورم و درد شود؛
 • تزریق و مصرف دارو‌های تجویز شده؛
 • انجام اعمال فیزیوتراپی؛
 • در جریان گذاشتن پزشک در صورت مشاهده خروج بیش از اندازه خون‌آبه و چرک بر روی پانسمان، مشکلات تنفسی و غیره؛
 • قرار دادن زانو ها بالاتر از سطح قلب در هنگام استراحت به منظور جلوگیری از تورم مفاصل؛
 • استفاده از عصا در هنگام پیاده‌روی قبل از اتمام جلسات فیزیوتراپی جهت حفاظت از فشارهای وارده بر زانو؛

بعد از انجام جراحی مینیسک زانو، معمولا جهت بهبودی تا دو هفته زمان نیاز است که فیزیوتراپی‌ها اثر کرده و امکان فعالیت‌های عادی برای فرد فراهم شود. بعد از ترخیص ممکن است با توجه به وضعیت بیماران و روند بهبودی طبق نظر پزشک، بیماران سه بار در هفته تحت درمان‌های فیزیکی و توانبخشی قرار گیرند.

دلایل جراحی مینیسک زانو

تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو

مصرف شیر، لبنیات، گوشت، میوه و سبزیجات بعد از عمل به افزایش روند بهبودی کمک می‌کند. انواع محصولات پروتئینی مانند گوشت قرمز، مرغ و غذاهای دریایی نقش موثری دارند. به منظور بازسازی بافت‌ها و استخوان‌ها، مصرف مواد حاوی اسید‌آمینه، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های A، E و C موجود در مواد طبیعی یا کپسول‌های مولتی ویتامین توصیه می‌شود.

کلسیم موجود در اسیدهای چرب مانند امگا ۳ با مصرف غذاهای دریایی یا قرص‌های روغن ماهی، شرایط مورد نیاز جهت بازسازی استخوان‌ها را فراهم می‌کند. ولی دقت داشته باشید در خوردن غذاها زیاده‌روی نکنید و از خوردن کله پاچه، قلم و پای مرغ که به غلط رواج یافته‌اند، خودداری کنید. زیرا باعث اضافه وزن شده و منجر به فشار اضافی به مینیسک زانو می‌شوند.

کلام آخر

جراحی مینیسک زانو کمک می‌کند علاوه بر یک راه درمانی، از ابتلا به آرتروز زانو که به دلیل پارگی این عضو اتفاق می‌افتد، پیشگیری کنید. همچنین امکان بازگشت به شیوه زندگی و فعالیت‌های عادی بعد از عمل برای بیماران فراهم می‌شود.

با این حال با تشخیص پزشک، جراحی به صورت باز یا آرتروسکوپی انجام می‌شود. سن و شرایط جسمانی افراد در روند بهبود و حصول نتیجه بهتر تاثیرگذار است. انجام حرکت‌های توانبخشی نیز بعد از جراحی مینیسک زانو در ترمیم بهتر مینیسک و انجام فعالیت‌های حرکتی نقش به سزایی دارد.

توجه داشته باشید که به درستی دستورالعمل‌های ارایه شده توسط پزشک و کادر درمانی را انجام دهید. زیرا عمل به این موارد ممکن است به بروز عوارض جانبی ناخواسته دامن بزند.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600