فیزیوتراپیست ها در محیط های مختلفی کار می کنند. فیزیوتراپیست هایی که خدمات در محیط خانه را ارائه می دهند، برای کمک به شما در جابجایی بهتر و داشتن احساسی مطلوب در هنگامی که قادر به ترک خانه نیستید ، به خانه ی شما می آیند.تیم هوم ویزیت هم خدمات فیزیوتراپی در منزل در تهران ارائه می دهد. سایر فیزیوتراپیست ها در کلینیک و سایرمراکر درمانی و توانبخشی ، خدمات رسانی می کنند..

فیزیوتراپیست های مراقبت حاد گاهی اوقات تخصص بیشتری از خود در محیط بیمارستان دارند. به عنوان مثال ، برخی از فیزیوتراپیست های مراقبت حاد با بیماران مبتلا به بیماری های قلبی کار می کنند ، در حالی که برخی دیگر بر روی واحد سرطان یا تومور ها فعالیت دارند. محل فعالیت سایر فیزیوتراپیست ها در محیط بیمارستان، فقط در بخش مراقبت های ویژه (ICU) می باشد.

وظایف اصلی فیزیوتراپیست های مراقبت حاد:

اگر تجربه ی بستری شدن در بیمارستان را داشته اید ، می دانید که در آن شرایط، هرگونه حرکت و عملکرد طبیعی برای فرد بستری، تا چه اندازه دشوار است. معمولاً وقتی در بیمارستان هستید ، تمامی حیطه های تحت تسلط و عملکرد شما به فضای تخت خواب محدود می گردد و در بهترین حالت، در یک اتاق تک نفره ی کوچک اقامت خواهید داشت. ممکن است بیماری شما از حرکت عادی تان ، حتی برای انجام ساده ترین فعالیت ها هم جلوگیری نماید! بعضی اوقات ، ممکن است پزشک تان، شما را ملزم سازد که هنگام بستری در بیمارستان از اکسیژن مکمل استفاده نمایید. این الزامات و تجهیزات تسهیل کننده ی آن ها که برای راحتی شما به کار گرفته می شوند، ممکن است مانع از حرکت عادی شما گردند.

با وجود موانع زیادی که برای حرکت عادی تان در بیمارستان ایجاد می شود ، بدن شما ممکن است به سرعت قدرت خود را از دست بدهد و در تحرک عملکردی نیز با مشکل یا مشکلاتی مواجه شوید. یک فیزیوتراپیست مراقبت حاد تا جای امکان با شما همکاری می نماید تا اطمینان حاصل شود که در هنگام آمادگی برای ترک بیمارستان می توانید عملکرد طبیعی سابق خود را داشته باشید.

فیزیوتراپیست های بستری

تحرک های عملکردی در محیط بیمارستان

برای تحرک عملکردی مناسب، سه زمینه ی اصلی وجود دارد که متخصص فیزیوتراپی شما در هنگام بستری شدن تان در بیمارستان بر روی آنها تمرکز خواهد داشت. این سه زمینه شامل تحرک در تخت خواب ، انتقال و جابجایی می باشد.

تحرک در تخت خواب

تحرک در تخت خواب به میزان توانایی شما در حرکت کردن هنگام خواب بستگی دارد. آیا شما قادر هستید که در رخت خواب از یک طرف به آن طرف بچرخید؟ آیا می توانید هنگام خوابیدن به پهلو یا رو به بالا و یا در حالت دمر، به راحتی قادر به حرکت باشید؟ در مورد حرکت کردن جهت تغییر دادن وضعیت خود از حالت خوابیده به حالت نشسته چطور؟ همه ی این سوالات توسط متخصص فیزیوتراپی مراقبت های حاد از شما پرسیده می شود ، و او پس از بررسی ها و مشاهده های کافی، میزان توانایی شما را برای انجام این کارها و تحرکات در هنگام خواب ارزیابی می نماید.

اگر فیزیوتراپیست تان متوجه شود که شما در انجام یک کار خاص در زمینه ی تحرک در تخت دچار مشکل هستید ، می تواند تمریناتی را برای کمک به شما در بهبود توانایی حرکت تان در رخت خواب تجویز نماید. فیزیوتراپیست شما همچنین می تواند به اعضای خانواده ی شما یا مراقبان تان تکنیک هایی را برای کمک هرچه بهتر به شما در زمینه ی داشتن تحرک مناسب در بستر آموزش دهد.

نقل و انتقال های ضروری فرد بیمار

نقل و انتقال ، به توانایی انتقال دادن بدن از یک موقعیت یا سطح به موقعیت یا سطحی دیگر اشاره دارد. به عنوان مثال ، اگر شما اکنون نشسته اید و می خواهید به حالت ایستاده در بیایید ، یا پس از این که روی یک مبل نشسته اید، مایل هستید که به سمت دیگر آن مبل منتقل شوید؛ یا اگر روی لبه ی تخت بیمارستان نشسته اید و می خواهید از تخت خود به روی صندلی جا به جا شوید ، پس ضروری ست که یک انتقال مناسبی را انجام دهید تا به وضعیت مدنظر خود درآیید.

فیزیوتراپیست های مراقبت حاد، توانایی شما را در حین انتقال ارزیابی می کنند و می توانند تمرینات و تکنیک هایی را برای کمک به شما در انتقال هرچه بهتر وضعیت تان ارائه دهند . شما همچنین می توانید از دستگاه ها و ابزاری کمکی مانند تخته های انتقال برای داشتن انتقال وضعیت بهتر و ایمن تر استفاده نمایید.

جابجایی

جابجایی ، تا حد زیادی به توانایی شما در راه رفتن اشاره دارد. فیزیوتراپیست شما، وضعیت جابجایی تان را هنگامی که در بیمارستان هستید به طور مناسبی ارزیابی می نماید ؛ او می تواند پیشنهادهایی نیز برای کمک به شما در راه رفتن بهترتان ارائه دهد. ممکن است بسته به تشخیص و صلاح دید فیزیوتراپیست شما، لازم باشد تا یک وسیله ی کمکی مانند واکر یا عصای چهار پایه ای برایتان سفارش داده شود تا به شما در بهبودی توانایی تان در راه رفتن کمک نماید. فیزیوتراپیست می تواند به شما یاد دهد که چگونه از دستگاه کمکی خود به درستی استفاده نمایید.

اگر مواردی مانند داشتن ضعف عضلانی یا از دست دادن یا کاهش قابل توجه دامنه ی حرکتی مانع از پیاده روی ایمن برای شما می شود ، فیزیوتراپیست می تواند تمرینات مناسب و مفیدی را برای تقویت عضلات و بهبود دامنه ی حرکتی مفصل های پایتان ،برای شما تجویز نماید تا در طول زمانی که در بیمارستان بستری هستید، آن ها را انجام دهید تا به بهبود در عملکرد عضلات و جابجایی بدن تان کمک کند. حواس تان باشد که حتماً دستورالعمل های فیزیوتراپیست خود را به دقت دنبال نمایید و در صورت داشتن ابهام یا سوالی که ذهن تان را درگیر کرده است ، بدون هیچ نگرانی آن را با فیزیوتراپیست خود مطرح کنید. بروز مشکلاتی در تعادل شما نیز ممکن است تحرک عملکردی شما را محدود نماید و در این صورت، متخصص فیزیوتراپی مراقبت های حاد می تواند تعادل شما را ارزیابی کند. او می تواند تمرینات تعادلی مناسبی را ابه شما رائه دهد که شما برای بهبود تعادل قادر خواهید بود تا آن ها را انجام دهید.

فیزیوتراپی بیمارستان

رویکرد تیمی در مقوله ی مراقبت های داخل بیمارستان:

به یاد داشته باشید که فیزیوتراپیست شما در بیمارستان، در واقع یکی از اعضای تیمی از متخصصان مراقبت های بهداشتی است که هدف آنها اطمینان از این مسئله است که شما هم در هنگام حضور تان در بیمارستان و هم در هنگام ترک بیمارستان با خیالی آسوده و به صورت ایمن، حرکت می کنید. متخصص فیزیوتراپی شما می تواند در مورد مکان یا مکان هایی که پس از ترک بیمارستان میتوانید در آن جا تحرک هایی داشته باشید، توصیه هایی به شما ارائه دهد.

آیا برای برگشتن به خانه ، آمادگی و ایمنی لازم و کافی را دارا می باشید؟ آیا باید بیمارستان را ترک نمایید و در یک مرکز فیزیوتراپی، دوره یا دوره هایی از توانبخشی را بگذرانید؟ آیا به مراقبت های ویژه ی سالمندان نیاز دارید؟ پاسخ به همه این سوالات کمی دشوار است!

فیزیوتراپیست شما می تواند در تعیین میزان، مدت و کیفیت مطلوب تحرک عملکردی شما نقشی اساسی داشته باشد و به شما کمک نماید تا بتوانید از بیمارستان با اطمینان و ایمنی کافی مرخص شوید و اطمینان حاصل کنید که هنگام ترک بیمارستان، بهترین مراقبت های ممکن را دریافت خواهید نمود.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600