تصویربرداری پزشکی چیست؟

افراد به طور کلی نمی توانند به یک بیمار نگاه کنند و فوراً متوجه مشکل شوند. بیشتر مسائل پزشکی در داخل بدن رخ می دهد که از دید انسان خارج است، بنابراین تشخیص یک مشکل می تواند چالش برانگیز باشد. تصویربرداری پزشکی این چالش را در طی قرن گذشته بسیار ساده تر کرده است. تصویربرداری پزشکی تکنیک تولید بازنمایی بصری نواحی در داخل بدن انسان برای تشخیص مشکلات پزشکی و نظارت بر درمان است. این تأثیر زیادی در سلامت عمومی داشته است.

رادیولوژیست کیست؟

رادیولوژیست یک پزشک یا متخصص پزشکی است که در تهیه و تفسیر تصاویر پزشکی آموزش دیده است. ممکن است تصاویر با اشعه ایکس ، (سی تی اسکن یا رادیوگرافی) ، داروهای هسته ای (شامل مواد رادیواکتیو ، مغناطیس (MRI) یا سونوگرافی) بدست آید. پزشک علاوه بر معاینه بیماران ، گرفتن تاریخ پزشکی ، از تصویربرداری پزشکی نیز استفاده می کند. از آنجا که از علم رادیولوژی در رابطه با بیشتر تخصص های پزشکی استفاده می شود، رادیولوژیست ها درک کاملی از آناتومی جسمی و مؤلفه های سلامت انسان دارند.

رادیولوژیست کیست

رادیولوژیست چه کاری انجام می دهد؟

رادیولوژیست ها اغلب تجهیزات را اداره می کنند و برای بدست آوردن تصاویر به طور مستقیم با بیمار در ارتباط هستند و تصاویر پزشکی ایجاد شده توسط MRI ، سی تی اسکن ، رادیوگرافی و سونوگرافی را تفسیر می کند. همچنین برای بدست آوردن تصویربرداری پزشکی ، مواد رادیواکتیو را به بیمار تزریق می کند. پس از به دست آوردن و تفسیر نتایج، این موارد به پزشک بیمار منتقل می شوند و مشاوره ارائه می شود. پزشک وظیفه دارد بر اساس اطلاعات ارائه شده ، تصمیم نهایی را اتخاذ كند. برخی اقدامات پزشکی مخصوص توسط رادیولوژیست انجام می شود. یکی از این روش ها آمنیوسنتز است که در آن یک سوزن به منظور بررسی وضعیت سلامتی جنین در کیسه آمنیوتیک یک زن باردار وارد می شود. همانطور که در ادامه شرح داده می شود یکی از تخصص های حیطه رادیولوژی، رادیولوژی مداخله ای و درمانی است که شامل استفاده از مواد رادیواکتیو برای درمان بیماری، مانند انکولوژی در درمان سرطان است.

به طور معمول ، هر نتیجه ای که از رادیولوژیست به دست بیاید ، مسیر درمان بیمار را تعیین می کند.

محل کار یک متخصص رادیولوژی چگونه است؟

بیشتر رادیولوژیست ها در یک بیمارستان یا یک مرکز پزشکی که در آن انواع مختلف دستگاه های پرتودرمانی موجود است ، کار می کنند. محل کار شامل شتاب دهنده های خطی، که در درجه اول در انکولوژی برای مراقبت از سرطان استفاده می شود، دستگاه های سونوگرافی و انواع دیگر اشعه ایکس می باشد.

رادیولوژی در منزل

رادیولوژی در منزل نیز یکی از خدمات ویژه بوده که روزبه روز، بر میزان تقاضای آن افزوده می شود. رادیولوژی در منزل بدین معناست که دیگر ضرورت و نیازی به حضور بیمار در بیمارستان ها یا کلینیک های عکس برداری نیست و کل فرایند رادیولوژی توسط متخصصین، در منزل خود فرد صورت می گیرد. عصر حاضر، عصر ظهور تجهیزات عکس برداری پرتابل (قابل حمل) است. تجهیزاتی که به واسطه سبکی و ابعاد به مراتب کوچک تر در مقایسه با قبل، امکان ارائه ی حساس ترین خدمات پزشکی را به طور سیار و دینامیک مقدور ساخته اند.

تفاوت حیطه های مختلف رادیولوژی چیست؟

متخصصان رادیولوژی در بدست آوردن و تفسیر تصاویر برای قسمتهای خاصی از بدن تخصص دارند. آنها می توانند در رادیولوژی تشخیصی،رادیولوژی عروقی و مداخله یا انکولوژی تخصص و فعالیت داشته باشند.

رادیولوژیست تشخیصی

به منظور تشخیص و درمان بیماری، رادیولوژیست تشخیصی با استفاده از اشعه ایکس ، سی تی اسکن ، رادیوگرافی ، فلوروسکوپی ، MRI ، سونوگرافی، پرتوهای الکترومغناطیسی و رادیونوکلئیدها تصاویر پزشکی را بدست می آورد و تفسیر می کند. رادیولوژیست می تواند تصاویر پزشکی را به سایر معاینات / تست هایی که یک بیمار در حال انجام است ، متصل کند ، می تواند درمان های بعدی را توصیه کند.

رادیولوژیست تشخیصی

رادیولوژیست عروقی و مداخله ای

رادیولوژیست عروقی و مداخله می تواند با روشهای تصویربرداری با حداقل تهاجم ، شرایط خوش خیم و بدخیم شکم ، لگن و قفسه سینه را تشخیص داده و درمان کند. فن آوری های تصویربرداری رادیولوژی که از آنها استفاده می شود شامل فلوروسکوپی ، رادیوگرافی دیجیتال ، سی تی اسکن ، سونوگرافی و MRI است.

روش های درمانی در رادیولوژی مداخله ای شامل :

  • آنژیوپلاستی: یک گزینه درمانی بی خطر و مؤثر برای بسیاری از بیماران است. در طی آنژیوپلاستی ، متخصص قلب از طریق محل حرفه دار در پوست و شریان قلبی سوند را وارد می کند.
  • قرارگیری استنت: پزشک، مانند روش آنژیوپلاستی بالون ، یک سوند را در شریان ناحیه بازو یا پای شما قرار می دهد. کاتاتر مخصوص طراحی شده استنت را به ناحیه باریکی در شریان منتقل می کند و استنت پلاک را در برابر دیواره شریان صاف می کند و شریان را با یک لوله باز نگه می دارد.
  • ablation :گزینه درمانی با حداقل تهاجمی است که برای از بین بردن تومورها و سایر بافتهای غیر طبیعی بدن استفاده می شود.
  • آمبولیزاسیون: آمبولیزاسیون یا رَگ‌بَندی یک روش غیر جراحی کم‌آسیب است که با استفاده از وارد کردن اجسام رگ‌بند (آمبولی) به دستگاه خونرسانی بدن، برخی رگ‌ها را مسدود می‌کنند و موجب کاهش خونریزی بخصوص در زمان جراحی می شود.
  • زهکشیهای صفراوی و دستگاه تناسلی: شامل وارد کردن یک لوله به مجرای صفراوی و دستگاه تناسلی است. این کار معمولاً هنگام مسدود شدن مجاری انجام می شود.
  • زهکشی آبسه: قرار دادن یک سوزن یا سوند از طریق پوست در آبسه برای خارج کردن یا تخلیه مایع آلوده استفاده می شود.
  • ترومبولیز: به آن فیبرینولیتیک درمانی نیز گفته می شود ، تجزیه لخته های خونی است که در رگ های خونی با استفاده از دارو ایجاد می شود.

درمان در رادیولوژی

رادیولوژیست های مداخله ای با استفاده از حداقل تکنیک های تهاجمی موجود ، بیماران خود را تشخیص داده و معالجه می کنند (این تکنیک ها در مقایسه با جراحی باز ، خطر کمتر، درد کمتری و زمان بهبودی کمتری دارند).

انکولوژیست پرتونگاری

یک متخصص انکولوژیست در استفاده از پرتودرمانی (رادیوتراپی) برای کاهش یا از بین بردن علائم سرطان و درمان بیماری های بدخیم و برخی از بیماری های خوش خیم آموزش دیده است. آنها همچنین ممکن است از اسکن سی تی اسکن ، ام آر آی ، سونوگرافی و هایپرترمی برای کمک به برنامه ریزی درمانی استفاده کنند. آنها قادر به تفسیر اشعه ایکس ، آنژیوگرافی ، میلوگرافی ، MRI و CT اسکن می باشند که می تواند در تشخیص سکته های مغزی ، تومورها ، شرایط ژنتیکی ، آنوریسم ها ، بیماری آلزایمر ، پیری و بیماری های دژنراتیو ، سرطان ،اختلالات تشنج ، بیماری های مغزی و تروما کمک کند.

رادیولوژیست کودکان

رادیولوژیست کودکان ، ناهنجاری های همراه تولد ، بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان و بیماری هایی را که در دوران کودکی شروع می شود ، تشخیص داده ، مراقبت و مدیریت می کنند. آنها از روشهای تصویربرداری و مداخله ای مانند اشعه ایکس ، سونوگرافی ، سی تی اسکن ، MRI و پزشکی هسته ای استفاده می کنند ، نتایج آزمایش ها را تفسیر می کنند و تشخیص مناسبی را ارائه می دهند.

رادیولوژی پزشکی هسته ای

رادیولوژیست پزشکی هسته ای مقادیر کمی از مواد رادیواکتیو (رادیونوکلئیدها) را به کار می گیرد و از تکنیک های مخصوصی برای تهیه تصاویر و اطلاعات برای تشخیص و تصمیم گیری در مورد درمان استفاده میکند. روشهای تصویربرداری شامل توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و اسکن توموگرافی محاسبه شده با انتشار فوتون تک (SPECT) است. مواد رادیواکتیو را می توان به رگ بیمار تزریق کرد ، استنشاق کرد یا بلعیده شود. از آن برای درمان سرطان تیروئید ، تومورهای جامد ، پرکاری تیروئید یا متاستازهای دردناک استخوان استفاده می شود.

رادیولوژی پزشکی هسته ای

رادیولوژی قفسه سینه

متخصص رادیولوژی قفسه سینه در تمام جنبه های اختلالات ریه و بیماریهای هوایی مانند: بیماری بینابینی ریه ، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) ، سرطان ریه (بدخیمی اولیه و ثانویه قفسه سینه) ، توده های مدیاستین ، بیماری ریوی، آمفیزم و... ، همچنین بیماریهای مؤثر بر راه های هوایی بزرگ و کوچک (مانند آسم) تخصص دارد. رادیولوژیست های توراسیک از فناوری های پیشرفته مانند CT سینه با وضوح بالا ، CT آنژیوگرافی آئورت و شریان های ریوی و رادیوگرافی معمولی سینه استفاده می کنند.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600