سمعک پروتز پزشکی کوچکی است که به افراد کم شنوا کمک می کند بتوانند صدا هایی که به دلیل کم شنوایی خود قادر به شنیدن شان نبودند، به راحتی بشنوند. سمعک دستگاه های الکترونیکی کوچکی هستند مانند رایانه ، تبلت یا تلفن هوشمند شما که به طور طبیعی با آب سازگاری ندارند. با این حال ، مدل های جدید به عنوان سمعک های ضد آب یا مقاوم به آب به بازار عرضه می شوند.

بیشتر سمعک ها ضد آب نیستند، بلکه مقاوم به آب اند.

 

استفاده از پوشش نانو ضد آب سمعک ها را تا حد زیادی نسبت به آب مقاوم می سازد به صورتیکه می توانید با سمعک خود زیر باران قدم بزنید و نگران خراب شدن سمعک خود نباشید. سمعک ها در گوش انسان در محیط نامناسبی برای قطعات الکتریکی شان قرار دارند که وجود جرم گوش، چربی پوست، تغییرات دمایی و وجود گرد خاک باعث نامناسب شدن محیط برای سمعک می شود. پوشش نانو ضد آب در سمعک های پیشرفته امروزی تا حد زیادی این نامناسب بودن محیط را خنثی می کند و مانع از بروز اختلال در قطعات سمعک می شود.

سمعک های ضد آب نانو

سمعک های ضد آب نانو

امروزه تمام سطح سمعک، پوسته و اجزای داخلی از قبیل رسیور، میکروفون و... در برابر رطوبت، گرد و خاک، تغییرات دمایی، خوردگی های شیمیایی ناشی از جرم گوش و... تحت پوشش لایه های نانو ضد آب قرار می گیرند که باعث پایین رفتن احتمال خرابی سمعک و افزایش کیفیت و کارآمدی و طول عمر سمعک می شود.

مطمئنا رطوبت با قطعات الکترونیکی ظریف دستگاه های گران قیمت الکترونیکی نمی سازد و رسیدن رطوبت به این قطعات باعث خراب شدن و از کار افتادن دستگاه می شود. پس دستگاه های الکترونیکی مثل سمعک، لب تاپ و تلفن همراه هنگامی به بهترین شکل کار می کنند که قطعات سازنده آن ها دور از رطوبت و کاملا خشک باشد.

به همین دلیل است که اکثر شرکت های سازنده سمعک توصیه می کنند که سعی کنید هیچ یک از دستگاه های خود را به طور کامل در آب فرو نبرید. در حقیقت ، برخی از مشاوره هایی که از متخصصان مراقبت های شنوایی دریافت می کنید شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی دور نگه داشتن رطوبت از سمعک است.

سمعک های شما چقدر در برابر آب مقاوم هستند؟

همه سمعک ها دو عدد یا نمره تحت نام IP از 1 تا 8 دریافت می کنند تا میزان مقاومت آنها در برابر گرد و غبار و آب ، از کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک مشخص شود. رقم اول درجه حفاظت در برابر اجرامی مانند گرد و غبار یا ماسه را رتبه بندی می کند و در مقیاس 1-7 درجه بندی می شود. رقم دوم ، با مقیاس 1-9 ، نشان می دهد که دستگاه الکتریکی چقدر در برابر رطوبت مقاوم است. این دومین رقم است که نشان می دهد یک دستگاه چقدر در برابر آب مقاوم است.

به عنوان مثال ، سمعک با استاندارد IP67 به این معنی است که در برابر اجسام جامد مانند ماسه یا گرد و غبار بسیار محافظت می شود و حداقل 30 دقیقه در آب با عمق کمتر از 3 فوت آزمایش شده است.

سمعک های ضدآب

سمعک های ضدآب برای چه افرادی مناسب است؟

  • آیا داشتن سمعک با رتبه IP بالا برای رطوبت، برای شما لازم است؟
  • اگر شرایط زیر را دارا هستید داشتن سمعک های مقاوم در برابر آب می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد:
  • اگر به شدت عرق می کنید به صورتی که چندین بار در طول کار یا ورزش صورت خود را از عرق خشک می کنید، سمعک های شما نسبت به دیگران بیشتر در معرض رطوبت هستند و ممکن است نیاز باشد تا از سمعک های مقاوم به رطوبت استفاده کنید.
  • اگر در شهری زندگی می کنید که آب و هوای شرجی و مرطوب دارد و سمعک شما دائما با رطوبت در تماس است استفاده از سمعک های مقاوم به آب برای شما مناسب است.
  • اگر فراموشکار هستید و یا همانطور که بعضی از استفاده کنندگان سمعک می گویند: آنقدر سمعک شان مناسب و راحت است که گاهی و فراموش می کنند از سمعک استفاده می کنند و با سمعک وارد حمام با آب استخر شده اند. اگر جزو این افراد هستید لازم است از سمعک های مقاوم به آب استفاده کنید.

حتی اگر جزو افراد این دسته ها نیستید لازم است مراقب سمعک خود باشید و سعی کنید سمعک و قطعات آن را خشک نگه دارید زیرا همانطور که گفته شد بیشترین بازدهی و کیفیت دستگاه های الکترونیکی در حاتی است که تمامی قطعات آن ها دور از رطوبت باشند.

نکاتی برای نگهداری سمعک

  • قبل از خواب هر شب ، کل سمعک را با یک پارچه خشک و بدون گرد و غبار و پرز پاک کنید. اگر سمعک های شما قابل شارژ هستند ، طبق دستورالعمل آنها را به شارژ متصل کنید.
  • برای سمعک با باتری یکبار مصرف ، درب محفظه باتری را تا صبح روز بعد باز نگه دارید. این اجازه می دهد تا هوا داخل سمعک جریان پیدا کند و رطوبت درون آن تبخیر شود.

اگر به اطلاعات بیشتر در مورد سمعک های ضد آب نیار دارید و حس می کنید با توجه به شرایط زندگی شما بهتر است که از سمعک های ضد آب استفاده کنید با ما تماس بگیرید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600