امروزه کم شنوایی به یکی از متداول ترین مشکلات سلامت فردی شناخته می شود و تعداد بسیار زیادی از مردم سراسر جهان تلاش در درمان کم شنوایی خود دارند. استفاده از سمعک یکی از بهترین راه های جبران کم شنوایی و داشتن قدرت شنیداری طبیعی است.

تقسیم بندی سمعک ها

تقسیم بندی سمعک ها اغلب بر اساس تکنولوژی و فناوری دسته بندی می شوند.

انواع سمعک ها بر اساس شکل ظاهری

سمعک ها از لحاظ ظاهری به دسته های داخل گوشی، پشت گوشی و پشت گوشی ظریف (رسیور داخل کانال یا ریک) تقسیم می شوند. لازم به ذکر است که هیچ یک از این گروه ها بر دیگری برتری ندارد. یکی از مشخصات بسیار متمایز کننده سمعک ها، تکنولوژی و فناوری سمعک است به طور مثال سمعک ها در دسته های آنالوگ، دیجیتال و هوشمند تقسیم بندی می شوند.

بهترین سمعک برای هر شخص مثل اثر انگشت وی، کاملا منحصر به فرد و مخصوص خود اوست. به این معنا که ممکن است یک سمعک برای فردی کاملا مناسب و عالی باشد و برای فرد دیگری اصلا مناسب نباشد و حتی باعث بیشتر شدن کم شنوایی وی و بد تر شدن وضعیت سیستم شنیداری او شود.

سمعک های نامرئی

سمعک های نامرئی

سمعک های نامرئی یا (Invisible In The Canal ) IIC کوچک ترین سمعک های موجود هستند. این سمعک ها طوری طراحی شده اند که کاملا در داخل کانال گوش شما قرار می گیرند و توسط سایر افراد قابل دیدن نیست این ویژگی، این سمعک ها را برای اطرافیان شما تقریبا نامرئی می کند.

برای اینکه به درک درستی از اندازه سمعک های نامرئی برسید لازم است ذکر شود که این نوع سمعک ها کوچکتر از یک بند انگشت هستند و طراحی آن ها به رنگ های تیره، آن ها را در تاریکی کانال گوش خارجی کاملا نامرئی می کند. سمعک های IIC معمولاً دارای دست گیره ای به نام پیپ هستند که به شما کمک می کند آنها را به راحتی در گوش خود قرار داده و خارج کنید.

مزایای سمعک های نامرئی

یکی از مزایای بزرگ اندازه کوچک و ظاهر نامرئی سمعک است. اگر ظاهر سمعک در گوش شما برای تان بسیار مهم است، استفاده از سمعک های نامرئی می تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد.

قرار گیری این سمعک ها در داخل گوش کمک شایانی به جهت یابی طبیعی صدا ها می کند.

محدودیت های  سمعک های نامرئی

برای سمعک IIC محدودیت های کمی وجود دارد. همانطور که گفته شد اندازه این سمعک های بسیار کوچک است و این اندازه کوچک آن ها، ممکن است باعث کاهش قدرت سمعک در بلند کردن صدا ها شود.

مزایای سمعک های نامرئی

سمعک های نامرئی برای چه افرادی مفید است؟

لازم به ذکر است که هر آناتومی گوشی قادر به استفاده از سمعک های نامرئی نیست. علاوه بر این ممکن است نوع و الگوی کم شنوایی شما به شکلی باشد که استفاده از سمعک نامرئی چندان مفید نباشد و لازم باشد از انواع دیگر سمعک استفاده کنید.

بنابر این لازم است با شنوایی شناس خود در این باره صحبت کنید تا بهترین تجویز و تنظیم سمعک مورد نیاز خود را دریافت کنید.

نگهداری از سمعک های نامرئی

این مدل از سمعک ها نیاز به نگهداری ظریف تر و بیشتری دارد. از آن جایی که این سمعک ها در کانال گوش قرار می گیرند نسبت به انواع پشت گوشی سمعک، بیشتر در معرض جرم گوش هستند و ممکن است جرم گوش به داخل سمعک نفوذ کند و باعث خرابی و یا بروز اختلال در کیفیت سمعک شود.

بنابر این لازم است تا نسبت به نگه داری و تمیز کردن این نوع سمعک ها وسواس بیشتری خرج شود.

آیا استفاده از سمعک های نامرئی برای شما مناسب است؟

  • وقتی می خواهید سمعکی را انتخاب کنید، باید مطمئن شوید که مدتی را با توجه به نیازهای خود اختصاص می دهید. چه نوع کم شنوایی خاصی دارید؟ بیشتر وقت خود را در چه محیط هایی می گذرانید؟ به عنوان مثال ، اگر معمولاً زمان زیادی را در محیط های بلند با سر و صدای زیاد مانند رستوران ها ، رویدادهای ورزشی یا برنامه های زنده می گذرانید ، ممکن است با یک سمعک کوچک که دارای کاهش نویز دیجیتالی است برای به حداقل رساندن صداهای پس زمینه بهتر باشد. .
  • اگر بیشتر وقت خود را در خانه یا مکانهای آرام تر سپری کنید ، ممکن است با یک دستگاه شنوایی که پردازش سیگنال پیشرفته تری دارد ، وضوح گفتار را بهتر کنید. در مورد گزینه های خود با یک متخصص شنوایی شناسی صحبت کنید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا سمعک های نامرئی برای شما مناسب است یا اینکه شما برای سبک های مختلف سمعک مناسب تر هستید یا خیر.
  • از دست دادن شنوایی ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد و می تواند ناشی از بسیاری از موارد مختلف باشد ، مانند در معرض صدا های انفجاری بودن، مصرف دارو یا افزایش سن، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند در طول سالها ، مانند رفتن به کنسرت ها با صدای بلند یا کار در محیط ها با دستگاه های صنعتی، می تواند به تدریج باعث آسیب شنوایی شما شود.

خدمات شنوایی سنجی در منزل

برای دریافت تست شنوایی سنجی در منزل و یا مشاوره در مورد خرید سمعک میتوانید از خدمات شنوایی سنجی در منزل هوم ویزیت استفاده کنید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600