روش درمانی برای رفع اختلالات اسکلتی عضلانی

سوزن خشک یا درای نیدلینگ یک روش درمانی است که توسط پزشکان ارتوپدی، فیزیوتراپی ها و کایروپراکتورها برای تسکین درد، بهبود دامنه حرکت مفصل و رفع مشکلات عصبی و عضلانی از جمله موارد عصبی که باعث درد و ضعف عضلات می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. درای نیدلینگ برپایه روشی معمول برای حل مشکلات نگران‌کننده مناطق خاصی از بدن، برپایه شواهد قوی متکی است.

این متد ممکن است با طب سوزنی اشتباه گرفته شود. در حالی که هر دو روش شامل فرو بردن هرچه بهینه‌تر سوزن‌ها بر روی قسمت‌های خاصی از بدن است، طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی (TCM) است که بر روی جریان انرژی در بدن برای تسکین درد و جلوگیری از بیماری تمرکز دارد. روش درای نیدلینگ از دانش آناتومی و فرآیندهای بدن برای تسکین درد، خصوصا بهبود دامنه حرکت یا کاهش مشکلات عصبی استفاده می‌کند.

سوزن خشک

هدف روش درمان درای نیدلینگ

این درمان، ممکن است در پاسخ به بیمارانی که مشکلات اسکلتی-عضلانی مانند درد عضلانی، ایجاد بافت اسکار، ضعف عضلات یا عدم تحرک دارند، به‌کار برده شود. این روش معمولاً برای درمان نقاط ماشه ای استفاده می‌گردد، یعنی عضلاتی که کمبود اکسیژن دارند و درصورت لمس آن‌ها بسیار حساس و دردناک می‌شوند. نقاط ماشه ای هم‌چنین ممکن است منجر به درد در جای دیگر بدن شود که به آن درد ارجاع شده نیز گفته می‌شود.

معرفی مطلب مرتبط

مطلب دیگری نیز برای فیزیوتراپی چیست؟ نوشته شده است. میتوانید مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

علاوه بر نقاط محرک، سوزن خشک برای درمان مشکلات مفصل، دیسک گردن و سایر مشکلات ستون فقرات، تاندونیت، میگرن، قفل فک یا سایر مشکلات فک و درد لگن مناسب است. روش درای نیدلینگ برای درمان شرایطی که از حرکات تکراری از جمله سندرم تونل کارپال ایجاد می‌گردد نیز استفاده می‌شود. در حالی که این بیماری‌ها شایعترین معضلاتی هستند که "سوزن خشک" می‌تواند به آن‌ها کمک کند، نگرانی‌هایی نیز وجود دارد که ممکن است درمانگر یا پزشک شما را در انجام فرآیند درای نیدلینگ تهدید کند.

پزشک ارتوپدی یا کایروپراکتور ممکن است سوزن‌های خشک را بر روی بیمارانی که برای این روش مناسب می‌دانند انجام دهد. این متخصصان پزشکی ممکن است دستورالعمل پزشک را به یک فیزیوتراپی یا سایر درمان‌گران که درخواست استفاده از این روش را بر روی بیمارانی که ارزیابی کرده‌اند نیز صادر کنند.

سوزن خشک برای درمان و یا بهبود تمام عضلات یا مشکلات مفصلی درنظر گرفته نشده است و بهتر است به‌عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل تمرین‌، فعالیت‌، ماساژ، استفاده از گرما و آموزش بهداشت باشد استفاده شود.

درمان درای نیدلینگ

خطرات و عوارض مصرف

عوارض جانبی مرتبط با سوزن خشک، شامل درد در طی یا بعد از عمل، خونریزی در محل سوزن‌ها، ضعف، خستگی و کبودی پوست می‌باشد. البته بیشتر این عوارض جانبی جزئی هستند و برای بیمارانی که تجربه درمان دارند، آسیب یا پریشانی قابل توجهی ایجاد نمی‌کند.

نادرترین، اما خطرناک‌ترین عارضه درای نیدلینگ، آسیب به اندامی است که سوزن آن را سوراخ می‌کند. در صورت وارد شدن سوزن در قفسه سینه، ممکن است عارضه پنوموتوراکس یا "ریه سوراخ شده" اتفاق بیوفتد.

این درمان برای خانم‌های باردار، افرادی که هدف سوزن درمانی را نمی‌پذیرند و افرادی که ترس از سوزن دارند مناسب نیست. افرادی که اخیراً جراحی داشته‌اند و دارای زخم‌های روبه ‌بهبودی هستند، باید قبل از شروع دوره درمان درای نیدلینگ، با پزشک خود مشورت کنند. هم‌چنین اگر در حال حاضر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، باید قبل از شروع این درمان، با پزشک خود مشورت کنید. روش‌های دیگری با فواید مشابه برای افرادی که نیاز به تسکین از طریق نقاط محرک و سایر شرایط عضلات یا مفصل دارند، وجود دارد.

در حالی که خطرات زیادی وجود دارد، فواید این درمان به مراتب بیشتر از معایب موجود است. این خطرات با مشاوره با یک متخصص مراقبت‌های پزشکی مجرب که از تکنیک‌های مداوم و تجهیزات استریل استفاده می‌کند، به میزان قابل توجهی قابل کاهش یافتن است.

درای نیدلینگ

قبل از درمان

پزشک شما ارزیابی معمولی را جهت سنجش آمادگی شما برای انجام عمل سوزن خشک انجام می‌دهد. وی داروهای شما را بررسی و اطمینان حاصل می‌کند که انجام این درمان درکنار داروهای رقیق کننده خون که مصرف می‌کنید، بی‌خطر است. پزشک هم‌چنین از شما سؤال می‌کند که آیا قبلاً سوزن درمانی روی شما انجام شده است یا خیر و این‌که آیا ترس از سوزن دارید؟

بعد از اینکه پزشک صلاحیت شما برای سوزن خشک را ارزیابی کرد، سؤال می‌کند که آیا شما انجام عمل سوزن خشک را پذیرفته اید یا خیر! عمل سوزن زنی به احتمال زیاد در همان روز انجام نمی‌شود، درنتیجه شما وقت خواهید داشت تا در مورد اینکه آیا مایل هستید این روش را شروع کنید یا خیر فکر کنید.

عمل سوزن خشک

زمان سنجی

پروسه درای نیدلینگ به طور معمول 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. فیزیوتراپیست یا پزشک معالج، شما را از قبل برای چند دقیقه آماده می‌کند و شما را در مورد روش کار و آنچه انتظار دارید آموزش می‌دهد. اگر تصمیم به عمل درای نیدلینگ از یک فیزیوتراپی دارید، بسته به اینکه کلینیک درمانی چقدر بزرگ باشد، ممکن است لازم باشد منتظر شروع این بخش نیز باشید.

اگر علاوه بر سایر روش‌های درمانی از قبیل ورزش، گرما دادن، آموزش بهداشتی و ماساژ، سوزن خشک را دریافت می‌کنید ، این احتمال وجود دارد که بخشی از یک جلسه درمانی طولانی‌تر باشد که در کل 30 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید.

اگر بیمار جدید هستید، ممکن است لازم باشد فرم‌های جدید بیمار و تاریخچه را پر نمائید. اگر شما خود بیمار هستید، لازم است فقط روش سوزن خشک را در فرم رضایت نامه انتخاب و امضا کنید. این بسته می‌تواند نسبت به ارائه دهنده خدمات درمانی که دارید و هم‌چنین محل انجام سوزن خشک، متفاوت باشد.

هیچ دوره انتظاری برای دریافت نتیجه وجود ندارد. فیزیوتراپیست یا پزشک شما به احتمال زیاد به شما دستور خواهد داد که در مورد هرگونه عوارض جانبی غیرمعمول یا افزایش شدید درد یا علائم دیگر بعد از سوزن خشک، حتما به آن اطلاع دهید.

عمل درای نیدلینگ

محل انجام درای نیدلینگ

سوزن خشک ممکن است در مطب پزشک، درمانگاه یا مرکز توانبخشی سرپایی انجام شود. درای نیدلینگ غالباً در محوطه‌ای خلوت انجام می‌شود تا بیمار بتواند راحت و دور از سایر بیماران دراز بکشد. این بخش ممکن است محوطه‌ای پرده‌‌دار از اتاق معاینه جدا یا اتاق درمانی جداگانه باشد.اگر از مشتریان هوم ویزیت باشید میتوانید خدمات درای نیدلینگ را در منزل خود دریافت کنید.

چه چیزی باید بپوشید

اگر تحت درمان جسمی قرار خواهید گرفت، طبق معمول لباس بپوشید؛ اما اگر قبلاً تحت درمان نبوده‌اید و نیاز به لباس متفاوتی داشته باشید، پزشک یا فیزیوتراپیست به شما دستور تغییرش را می‌دهد. بسته به ناحیه‌ای از بدن که عمل باید انجام شود، ممکن است لازم باشد تا حدی لباس خود را دربیاورید! اگر درمان روی زانوی شما باشد، باید شلوارهایی بپوشید که بتوانند از بالای زانو جدا کرده یا شلوارک بپوشید. اگر سوزن‌ درمانی را روی شانه خود دریافت می کنید، باید پیراهنی را بپوشید که بتواند بالای شانه را باز یا به صورت یک طرفه آن را دربیاورید.

همراه خود چه بیاورید

شما می‌توانید با خیال راحت سوار خودرو خود شده و به سمت درمانگاه رانندگی کنید و نیازی به تمهیدات خاصی نخواهید داشت. اگر برای دسترسی راحت به قسمت آسیب دیده بدن، نیاز است لباس‌های لایه‌ای بپوشید، اگر در در این لباس راحت نیستید باید پوشش خود را تغییر دهید. از شما خواسته خواهد شد چندین فرم‌ها را پر کنید، کارت بیمه درمانی و هرگونه مستندات مربوط به بیماری خود را نیز همراه داشته باشید.

روش درمان درای نیدلینگ

روند درمان

شما قبل از ملاقات با پزشک یا فیزیوتراپیست خود در مطب پذیرش می‌شوید. اگر در مطب پزشک خود هستید، می‌توانید با یک دست‌یار پزشکی که ویتامین‌های شما را بررسی و برای دیدن پزشک آماده می‌کند، ارتباط برقرار کنید. اگر در فیزیوتراپی هستید یا یک فیزیوتراپیست را در محیطی دیگر ملاقات می‌کنید، ممکن است با منشی فیزیوتراپی که قرار ملاقات شما بررسی می‌کند، ارتباط برقرار کنید.

پیش از شروع روند درمان

در برخی موارد، قبل از دریافت سوزن خشک، لازم است کاغذهای جداگانه پر کنید. شما یا باید با لباس مناسب خود به مطب بروید یا کمی بعد از رسیدن به محل، در جای مناسبی لباس خود را تغییر دهید.

در طول روند درمان

پزشک یا فیزیوتراپیست شما مناطقی را که برای دریافت سوزن مشخص شده، تمیز می‌کند. خود عمل سوزن‌زنی بین 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. از شما خواسته می‌شود که بنشینید یا دراز بکشید و بدن خود را ریلکس کنید. احتمالاً از شما خواسته می‌شود اگر ناراحتی را حس کردید به فیزیوتراپیست یا پزشک گوشزد کنید. این روش برای تسکین درد بیمار و آرامش روانی وی انجام می‌شود، بنابراین هدف این نیست که هیچ درد قابل توجهی را تجربه کنید.

فیزیوتراپی سوزن خشک

پزشک یا فیزیوتراپیست شما چندین سوزن را در پوست یا نزدیک به سطح آن فرو می‌کند. ممکن است سوزن‌ها برای چند ثانیه یا حداکثر 10 تا 15 دقیقه در محل قرار گیرند. این عوامل به علائم و شرایطی که شما تجربه می‌کنید نیز بستگی دارد. ممکن است احساسات مختلفی از قبیل درد عضلانی، کشش عضلات یا درد را حس کنید. این احساسات به عنوان یک علامت خوب در نظر گرفته می‌شوند، زیرا بدان معنی است که عضلات شما در حال پاسخ دادن به وارد کردن سوزن هستند.

برخی از پزشکان یا فیزیوتراپیست‌ها به شما درمورد آنچه در طول عمل انجام می‌شود، آموزش می دهند، در حالی که برخی از ارائه دهندگان مراقبت‌های پزشکی، این مراحل را از قبل شرح می‌دهند. از شما خواسته می‌شود که برای درک بهتر فرآیند درای نیدلینگ سؤالاتی بپرسید.

مراحل بعد از درمان

هیچ زمان ریکاوری بعد از درای نیدلینگ وجود ندارد. اگر در طول عمل دراز بکشید، احتمالاً به شما توصیه می‌شود که به آرامی از خواب برخیزید و قبل از ایستادن مدت کوتاهی صبر نمانید. این امر باعث می‌شود خیلی سریع از خواب بلند نشوید و احساس سبکی و سرخوشی داشته باشید.

پس از وارد کردن سوزن‌ها، آن‌ها در زمان تشخیص متخصص برداشته می‌شوند. فیزیوتراپیست یا پزشک شما به احتمال زیاد محلی را که قبلاً در آنجا سوزن زده بود را بررسی می‌کند تا از عدم وجود خونریزی یا واکنش پوستی اطمینان حاصل کند.

دستورالعمل خاصی برای بررسی پس از زدن سوزن خشک وجود ندارد. شما باید از پزشک یا فیزیوتراپیست خود در مورد هرگونه عارضه جانبی، درد یا ناراحتی در هر نقطه بعد از عمل مطلع شوید.

فیزیوتراپی درای نیدلینگ

اقدامات لازم در صورت بروز عوارض درای نیدلینگ

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی، باید سریعاً به پزشک یا فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید. عوارض جانبی مانند کبودی پوست یا درد عضلات، ممکن است چند روز تا یک هفته ادامه داشته باشد. این عوارض جانبی معمولا شدید نیستند و ناشی از وارد شدن فیزیکی سوزن به پوست خواهد بود.

فیزیوتراپیست شما ممکن است استراحت یا روش‌های دیگری را برای بهبود کبودی پوست و درد عضلات توصیه کند. اگر عوارض جانبی شدید و کمیاب‌تری مانند تنگی نفس و خونریزی عمده را حس کردید، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید. این می‌تواند وجود عفونت یا آسیب اندام ناشی از سوراخ را نشان دهد.

تفسیر نتایج

براساس بازخورد و ارزیابی‌های شما از درد، حرکات و سفتی عضلات، پزشک یا فیزیوتراپیست نحوه پاسخ بدن شما به سوزن خشک را تعیین می‌کند. نظرات شما می‌تواند فوراً اطلاعات را ارائه دهد، اما پزشک شما ممکن است چندین جلسه منتظر بماند تا ارزیابی‌های اضافی ارائه دهد.

تفسیر نتایج سوزن خشک

پیگیری

اگر پزشک یا فیزیوتراپیست شما در مورد تجربه‌تان با شما صحبت کنند و نتایج مثبتی از درای نیدلینگ مشاهده کردید، دوباره این روش را انجام می‌دهند یا می‌تواند آن را قطع کند.

اگر هم‌چنان علائم خود را بدون نتیجه از درمان مشاهده می‌کنید، ممکن است روش‌های دیگر را برای کمک به مدیریت علائم توصیه کنند. اگر متخصص تشخیص دهد که این امر ضروری است، ممکن است روش جدید تا دو بار در هفته تکرار شود.

درمان سوزن خشک

توصیه ما

انجام مراحل جدید می‌تواند بسیار مضطرب‌کننده باشد. حتما این نگرانی‌ها را با ارائه‌دهنده خدمات درمانی خود درمیان بگذارید. سوزن خشک یک روش کلیدی یا اضطراری نیست، بنابراین می‌توانید در هر زمان از انجام آن صرف نظر کنید. این درمان برای بهبود کیفیت زندگی و رفع درد عضلانی ابداع شده است، بنابراین اگر از روند کار احساس راحتی ندارید، این نگرانی را ابراز کنید. و نکته مهم، قبل از شروع هرگونه روش درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600