جرم گوش چیست و علت وجود آن؟

جرم یا موم موجود در کانال خارجی گوش انسان، ماده ای است که توسط سلول های تغییر یافته چربی موجود در کانال گوش خارجی ترشح می شوند.جرم گوش بسیار برای سلامت سیستم شنوایی انسان مفید بوده و نبودن و یا از بین رفتن آن ها می تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل عفونت گوش شود. بنابر این جرم گوش مانند یک مکانیسم دفاعی از تولید و رشد باکتری ها در گوش جلوگیری می کند و اجازه رشد به باکتری ها نمی دهد. علاوه بر این از ورود حشرات ریز مثل مورچه به کانال گوش جلوگیری می کند. وجود موم یا جرم گوش بسیار مهم و حیاتی است و نباید همیشه و به طور مداوم اقدام به شست و شوی گوش کنیم.

چه زمانی نیاز به شست و شوی گوش داریم؟

شست و شوی گوش تنها زمانی نیاز به انجام است که جرم در کانال گوش تجمع یافته و انباشته شده و باعث بروز کم شنوایی، وزوز گوش، سرگیجه و... می شود.

تجمع جرم گوش و انسداد کانال خارجی گوش یک وضعیت رایج و شایع است. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2020 نشان داد که در ایالات متحده آمریکا، هر هفته صد و پنجاه هزار شست و شوی گوش و برداشت جرم گوش انجام می شود. تکنیک های حذف سنتی شامل موارد زیر است:

جرم گوش

تجمع زیاد جرم گوش در کانال گوش باعث بروز چه عارضه ای می شود؟

  • کاهش شنوایی
  • وزوز گوش (احساس صدای زنگ یا وزوز در گوش)
  • احساس گرفتگی در گوش (نا متوازن بودن فشار دو سوی پرده گوش)
  • گوش درد

اگر شما دچار به تجمع جرم گوش در کانال خارجی گوش تان هستید بهتر است سریعا به شست و شوی گوش خود اقدام کنید. در غیر این صورت ، ممکن است در نهایت به اختلال جدی تری مانند موارد نام برده در بالا منجر شود.اگر بیمار شما سالمند می باشد می توانید از خدمات شنوایی سنجی هوم ویزیت هم استفاده کنید.که کارشناس شنوایی سنجی برای معاینه گوش و تست شنوایی به منزل شما مراجعه کند.

ساکشن کردن گوش

روش دیگری که برای پاکسازی کانال گوش استفاده می شود، استفاده از ساکشن برای جمع کردن جرم گوش از کانال گوش است. این وسیله مانند جارو برقی از طریق مکش جرم های موجود در کانال گوش را میکشد و بیرون می آورد. در طی این روش، پزشک از یک میله بلند و باریک استفاده می کند که در گوش شما قرار می گیرد تا جرم ها را بیرون بکشد.

در ادامه توضیحات بیشتری از این روش را در اختیار شما می گذاریم.

ساکشن کردن گوش

تمیز کردن گوش از طریق ساکشن چگونه است؟

تمیز کردن گوش با ساکشن یا مکش تکنیکی است که پزشکان برای از بین بردن جرم گوش استفاده می کنند. قبل از شروع برداشتن جرم گوش ، پزشک با استفاده از اتوسکوپ داخل کانال گوش شما را نگاه می کند تا محل تجمع جرم ها را پیدا کند. در طی این روش ، پزشک از خلا بسیار ناچیزی استفاده خواهد کرد تا به آرامی مکش ایجاد کند تا جرم از کانال گوش خارج شود.

برای انجام هر کدام از این روش ها نیاز است تا با پزشک گوش و حلق و بینی خود مشورت کنید.

بسته به سابقه پزشکی، سابقه مصارف دارویی، وضعیت گوش خارجی شما که آیا مبتلا به عفونت گوش هستید یا خیر، آیا تا به حال جراحی گوش انجام داده اید یا خیر، وضعیت سلامت پرده گوش شما و... ممکن است روش پاکسازی گوش تان متفاوت باشد و نمی توان برای همه نسخه یکسان پیچید.شما می توانید از خدمات ویزیت پزشک متخصص در منزل هوم ویزیت استفاده کنید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600