درکنار کارهایی مانند شستن دست ها ، استفاده از ضد عفونی کننده های دست و رعایت فاصله ی اجتماعی ، استفاده از ماسک صورت یکی از بهترین کارهایی است که فرزندان شما می توانند برای جلوگیری از ابتلای خود و حتی انتشار ویروس کرونا که منجر به بیماری کووید-19 می شود، انجام دهند. در این مقاله نکاتی برای عادت دادن کودکان برای ماسک زدن، اینگه چه ماسکی مناسب است و موارد مربوطه نوشته شده است.

، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه کرده است که بیشتر کودکان 2 ساله و 2سال به بالا باید از ماسک استفاده کنند. (البته اگر شما والدین گرامی بنا به دلایلی گمان می کنید که استفاده از ماسک می تواند سلامتی کودک شما را به خطر بیندازد ، حتماً پیش از این کار، با یک پزشک متخصص اطفال در این باره مشورت های لازم را به عمل آورید.) متأسفانه ، ترغیب و تشویق کودکان  به ویژه کودکان با سن کم برای ماسک زدن و تحمل کردن آن بر روی صورت خود برای والدین تا حد زیادی دشوار است. به همین دلیل قصد داریم تا نکاتی ضروری را برای چگونگی عادت دادن کودکان به ماسک زدن در مدت زمان های طولانی با شما به اشتراک بگذاریم.

علت ماسک زدن کودکان را برایشان توضیح دهید

قبل از اینکه از فرزندان خود بخواهید تا ماسک بزنند ، بهتر است کمی درباره ی این موضوع که چرا استفاده از آنها بسیار مهم است با آن ها بحث کنید. برای این کار، اطمینان حاصل نمایید که یک توضیح قابل فهم و متناسب با سن کودک را به وی ارائه می دهید و همچنین، باید آماده ی پاسخگویی به هرگونه سوال احتمالی و یا غیر قابل پیش بینی از سوی وی باشید. سعی کنید نگرش مثبتی در مورد مسائل مرتبط حول محور اهمیت ماسک زدن در شرایط فعلی در کودک ایجاد کنید و به روشنی توضیح دهید که با استفاده از ماسک ، آنها به محافظت هرچه بهتر از اعضای خانواده ، دوستان و سایر اعضای جامعه کمک می کنند ؛ تجربه ای نزدیک به یکی از قهرمان های مورد علاقه ی کودک در کارتون ها!

عادت دادن کودکان به ماسک زدن

استفاده از ماسک را در محیط خانه تمرین کنید:

معمولاً فرزندان شما هنگام حضور در خانه، نیازی به ماسک زدن ندارند - معمولاً استفاده از ماسک در بیرون از خانه یا هنگام برخورد با افرادی که عضوی از خانواده نیستند ، ضروری است. با این حال ، آموزش دادن نحوه ی ماسک زدن و استفاده از ماسک به شیوه ای آسان به کودکان شما در خانه ، ممکن است در صورت لزوم ، ملاک های عمومی ماسک زدن را برای آنها آسان تر نماید. برای اینکه این تجربه برای کودک، سرگرم کننده تر و به میزان کمتری ترسناک باشد ، می توانید فرزندان خود را تشویق نمایید که خود را به عنوان یک پزشک یا پرستار تصور کنند یا از آنها بخواهید روی صورت عروسک های مورد علاقه شان و یا روی صورت همدیگر، ماسک بگذارند. همچنین ممکن است مایل باشید خودتان ماسک بزنید تا به آنها نشان دهید که این اقدام، کاردرستی است.

ماسک مناسب برای کودک

ماسک مناسب برای کودک

شروع ماسک زدن، همیشه کار راحتی نیست ، اما اگر ماسک کودک، مدام روی بینی اش سوار شود یا به پایین بلغزد ، ممکن است برای وی آزار دهنده باشند. بررسی کنید که ماسک های فرزندان شما متناسب با ابعاد صورت بوده و جنس آن نیز، برای کودک آزاردهنده نباشد – همچنین نباید سبب ایجاد مشکل در نفس کشیدن کودک شوند ؛ در عین حال، باید کاملاً در برابر صورت کودک باشند.

ماسک های مناسب کودکان را انتخاب نمایید:

از زمان آغاز همه گیری این ویروس ، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران، شروع به تولید ماسک هایی در طیفی بسیار متنوع و تقریباً بی پایان از طرح ها و رنگ ها کرده اند. اگر فرزندان شما مایل باشند تا ماسک را به یکی از اجزای زیبا ساز چهره ی خود تبدیل نمایند، بنابراین خوب است که به آنها اجازه دهید تا ماسک مورد علاقه ی خود را انتخاب کنند. شاید حتی بتوانید ماسک هایی را پیدا کنید که طرحی از شخصیت های برنامه های تلویزیونی ، حیوانات یا عضوی از یک تیم ورزشی مورد علاقه ی آنها را داشته باشد. یا می توانید یک ماسک ساخته شده از پارچه ای سفید بدون طرح تهیه کنید و اجازه دهید تا کودکانتان آنها را به سلیقه ی خود تزئین نمایند.

گاهی اوقات، اگر دستان کودک به چیزی بند باشد، بهتر است:

اگر فرزندان شما عادت به کثیف کاری در طول بازی دارند ، این احتمال وجود دارد که در نهایت، ماسک های خود را پایین صورت خود ببرند یا به طور کامل بردارند ، یا حداقل آنها را با میکروب هایی که از سطوح مختلف به دست ان ها چسبیده است ، آلوده کنند. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید چیزی را به آن ها بدهید که دست آنها را بند کند. برای مثال وقتی در اتاق انتظار برای چکاپ ماهیانه ی کودک خود هستید ، می توانید یک کتاب رنگ آمیزی و چند تا مداد رنگی برای آنها تهیه نمایید و به آن ها بدهید تا با آن سرگرم شوند، یا هنگامی که در یک فروشگاه هستید ، می توانید مسئولیتی مهم مثل حمل کردن کالای خاصی را در سراسر راهروها تا رسیدن به صندوق، به آنها محول نمایید .

علت ماسک زدن کودکان

مدام به کودک خود، انرژی و بازخورد هایی مثبت بدهید:

کودکان دوست دارند به آنها گفته شود که کار درستی را دارند انجام می دهند و دادن بازخورد های مثبت می تواند برای آن ها معجزه آفرین باشد تا جایی که سبب می شود آنها در مسیر درست قرار گیرند. بنابراین ، هر از گاهی یادتان باشد که به کودکان خود یاداوری نمایید که چقدر به آنها افتخار می کنید. می توانید آنها را بخاطر گوش دادن و عمل به حرف های تان و همچنین، داشتن عملکرد درست و عاقلانه شان ، تحسین کنید.

در صورت نیاز، شرایطی برای راحتی آنها فراهم کنید

کاملاً طبیعی است که کودکان از ماسک زدن ناراحت و گاها سرخورده شوند. از این گذشته ، حتی بزرگسالان نیز گاهی اوقات چنین احساسی دارند ، با وجود این که آنها درک بهتری نیز از آنچه در جهان می گذرد دارند. اگر کودکان تان شروع به لج بازی و یا گریه برای ماسک نزدن کردند ، کمی وقت بگذارید تا آنها را آرام کنید و به آنها اطمینان دهید که هیچ مشکلی نیست و همه چیز به زودی درست می شود. همچنین می توانید برای آنها یک داستان یا لطیفه نیز تعریف نمایید ، یا حتی با آنها بازی کنید – خلاصه از هر چیزی که ذهنشان را برای مدتی از ماسک دور کند، می توانید استفاده کنید.

ترجیح روی مراقبت های خانگی تا جای ممکن:

اگر فرزندان تان برای سازگاری با ماسک مشکل دارند و شما به درمان پزشکی برای آنها یا برای خود نیاز دارید ، احتمالاً نگران مراجعه تان به کلینیک یا اورژانس هستید. این نگرانی کاملاً قابل درک است - به طور معمول ، و به ویژه در بحران های مداوم ، اتاق های انتظار می توانند کانون پر خطری برای آلوده شدن افراد به انواع میکروب ها باشند.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600