فرزندان عزیزترین اعضای هر خانواده هستند و مراقبت از آنان بالاترین اولویت والدین است. اما در مواردی به دلیل اشتغال یا تحصیل والدین، امکان مراقبت تمام وقت از کودکان وجود ندارد. بسیاری از خانواده ها در چنین مواردی از پدربزرگ و مادربزرگ ها، مهد کودک ها یا خدمات پرستاری کودک و نوزاد کمک می گیرند تا از سلامت و آسایش فرزند خود اطمینان یابند و در عین حال از فعالیت های کاری و اجتماعی خود غافل نمانند.

مزایای استخدام پرستار کودک و نوزاد

بسیاری از زوج هایی که در شهرستان یا دور از خانواده زندگی می کنند، امکان سپردن فرزند به پدربزرگ یا مادربزرگش را ندارند. همچنین مهد کودک ها تنها در ساعات محدود و مشخصی از کودکان نگهداری می کنند و در صورت بیماری کودک نیز از نگهداری او سر باز می زنند. در نتیجه بسیاری از خانواده ها استخدام پرستار برای کودک یا نوزاد خود را به مهد کودک ترجیح می دهند.

یکی از مزایای مهم کمک گرفتن از پرستار آن است که پرستار هر روز در ساعت مقرر به محل زندگی کودک مراجعه می کند و نیازی به بیدار کردن کودک و بیرون بردن او از خانه در سرما و گرما نیست.

پرستاری کودک و نوزاد در منزل، محدود به زمان معینی نیست و بنا به درخواست والدین کودک، به صورت شبانه روزی یا پاره وقت امکان پذیر است. بنابراین والدین پر مشغله یا افرادی که به هر دلیلی شرایط مراقبت دائمی از کودک یا حتی نوزاد شیرخوار خود را ندارند، می توانند در منزل خود، به صورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته از یک پرستار کارآزموده کمک بگیرند و نگران فرزند خود نباشند.

پرستار کودک

پرستاری از کودک شغلی حساس است. زیرا پرستار با روحی لطیف و دنیایی کودکانه سر و کار دارد. پرستار باید فردی با حوصله باشد تا در برابر اشتباهات و شیطنت های کودک عصبانی نشود. پرستار کودک باید به بازی با بچه ها و آموزش مطالب ساده به آنان علاقه مند باشد. توجه کنید که بیرون بردن کودک از خانه، حتی برای بازی در پارک منوط به اطلاع و اجازه والدین کودک است و حتی اگر کودک اصرار کند، پرستار حق ندارد او را از منزل بیرون ببرید (مگر در صورت بروز مشکلات پزشکی و موارد خطرناک)

پرستار نوزاد

پرستاری از نوزاد با پرستاری از کودک متفاوت است و به تجربه و تخصص ویژه ای نیاز دارد. زیرا کودک و نوزاد نیازهای متفاوتی دارند. پرستار نوزاد باید به بهداشت او و تعویض مرتب پوشک توجه کند تا نوزاد دچار بیماری نشود. صحبت کردن با نوزاد برای کمک به زبان باز کردن او بسیار مهم است. پرستار باید در خواباندن نوزاد و تحمل گریه او صبور باشد و در صورت مشاهده رفتارهای غیرعادی مانند گریه های بی دلیل، تب کردن و... به والدین کودک هشدار دهد. همچنین پرستار باید همواره هوشیار باشد تا نوزاد از حوادثی مانند بلعیدن اشیا ریز، پریدن شیر در گلو و... در امان باشد.

پرستار کودک

وظایف پرستار کودک و نوزاد

هر پرستار کودک به طور کلی یک وظیفه واضح و مشخص دارد و این وظیفه مراقبت از فرزند یا فرزندان یک خانواده است. بدین منظور پرستار وظیفه غذا دادن به کودک (غذای پخته شده توسط خانواده کودک)، مراقبت از او در برابر خطرات احتمالی، بازی کردن با کودک، تعویض پوشک و خواباندن نوزاد و... می باشد. برخی از پرستاران اعداد، الفبا، نقاشی و... را نیز حین بازی به کودکان آموزش می دهند.

اما وظایف پرستار کودک و نوزاد بسته به شرایط هر خانواده متغیر است و ممکن است ورای مسئولیت های یاد شده باشد. در برخی موارد، پرستار با خانواده کودک توافق می کند تا اموری نظیر آشپزی یا تمیز کردن منزل را نیز انجام دهد که این موارد خارج از مسئولیت های رایج پرستار است.

حتی در برخی موارد که کودک دچار بیماری خاصی است، به پرستارهای متخصص با مدارک پزشکی نیاز خواد بود. زیرا این کودکان به مراقبت های پزشکی و بهداشتی نیز احتیاج دارند که یک پرستار معمولی از عهده آن بر نخواهد آمد.

پرستاری در منزل

نکات مهم در انتخاب یک پرستار خوب

انتخاب پرستار مناسب برای کودکان و نوزادان امری مهم و چالش برانگیز است. زیرا والدین به دنبال فردی با اخلاق و دلسوز هستند تا کودک خود را ساعت ها به او بسپارند و اغلب آنان در یافتن فرد مورد اعتماد دچار مشکل و تردید می شوند، که این مساله امری طبیعی است. اما توجه به چند ویژگی زیر، انتخاب پرستار را آسان تر می کند:

 • حتما برای استخدام پرستار از مراکز خدمات پرستاری دارای مجوز کمک بگیرید تا از عدم سو پیشینه و توانمندی های پرستار آسوده خاطر باشید.
 • ترجیحا مدتی (مثلا یک هفته) در زمان حضور پرستار، در منزل بمانید تا رفتارش با فرزندتان را ارزیابی کنید.
 • اگر از سپردن فرزند خود به پرستار تردید دارید، می توانید در منزل دوربین آنلاین نصب کنید و هر زمان که خواستید از محل کارتان ناظر مراقبت های پرستار از فرزند خود باشید.
 • در صورتی که از طریق درج آگهی در روزنامه یا معرفی دوستان و راه های دیگر پرستار استخدام می کنید، حتما ضمانت های لازم مانند سفته، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی سلامت و... را از او دریافت کنید.
 • در صورتی که فرزندتان دارای بیماری خاصی مثل سرع، آسم و... است یا باید در ساعت خاصی دارو مصرف کند، حتما پرستار را در جریان قرار دهید.
 • شماره های تماس ضروری را روی یخچال بچسبانید تا در دسترس پرستار باشد.
 • اگر فرزندتان قادر به صحبت کردن است، حتما نظر او را در مورد پرستار جویا شوید و از او بخواهید فعالیت هایی که در طول روز با پرستارش انجام داده است را برایتان تعریف کند.

هزینه پرستار کودک و نوزاد

تعیین دستمزد دقیق پرستار کودک و نوزاد امری است که به عوامل متفاوتی بستگی دارد. بنابراین بهترین راه اطلاع از دستمزدها، تماس گرفتن با مراکز معتبر خدمات پرستاری است. به طور کلی موارد زیر در دستمزد پرستار تاثیر گذار هستند:

 • ساعاتی که پرستار موظف به مراقبت از فرزندتان است.
 • وظایفی که پرستار در کنار مراقبت از فرزندتان بر عهده دارد.
 • تعداد کودکان یا نوزادانی که پرستار از آنان مراقبت خواهد کرد.
 • میزان تحصیلات پرستار
 • سوابق کاری پرستار
 • محل زندگی شما

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600