شاید کمی عجیب به نظر بیاید، اما خوب است بدانید که امید به زندگی آقایان کمتر از بانوان است. در واقع آقایان در مقایسه با بانوانی که به سبک زندگی ، عادت ها ، عوامل ژنتیکی ، الگو های کار ، رفتارهای جنسیتی تا حدودی متفاوت خو گرفته اند ، بیش تر در معرض خطر ابتلا به انواع و اقسام بیماری های خاص هستند.

بیماری های قلبی در آقایان:

بیماری های قلبی که به عنوان بیماری های قلبی عروقی (CVD) نیز شناخته می شوند ، قاتل شماره یک در سراسر جهان محسوب می گردند و از هر چهار مرگ بخاطر بیماری های قلبی، سه موردش از آقایان می باشد. بیماری عروق کرونر (CAD) هنگامی ایجاد می شود که شریان هایی که خون را به عضلات قلب می رسانند به طرز قابل توجهی سخت و تنگ می گردند که سبب کاهش جریان خون به قلب و در نتیجه، کاهش ورود اکسیژن به قلب می شود و منجر به بروز حمله قلبی در فرد می گردد.

البته ناگفته نماند که بیش تر عوامل خطرزایی که در بیماری های قلبی شاهد آن ها هستیم، قابل اصلاح هستند و بنابراین در صورت ایجاد و عادت به یک سبک زندگی مناسب و اعمال و رعایت اصلاحات غذایی ، حمله ی قلبی تا حد بیش تری قابل پیشگیری خواهد بود. این موارد پیشگیری که مدام از آن صحبت می کنیم شامل پرهیز از مصرف زیاد از حد سیگار و الکل ، کنترل فشار خون ، حفظ سطح مناسب قند خون ، بررسی سطح کلسترول ، انجام فعالیت بدنی به ویژه فعالیت های قلبی به مدت حداقل سی دقیقه به صورت روزانه و به مدت پنج روز در هفته و کنترل وزن می باشد.

بیماری های قلبی در آقایان

حوادث

از حوادثی مانند تصادفات نمی توان به عنوان یک "خطر تهدید کننده ی سلامتی" نام برد و به طور حتم، یک خطر خاص صرفا جنسیتی نیز محسوب نمی گردد ، اما حقیقت این است که در عمل، تعداد زیادی از آقایان هر ساله به دلیل حوادثی مانند تصادفات جاده ای ، صدمات ناشی از سقوط و آتش سوزی جان خود را از دست می دهند.

طبق گزارشی که توسط محققان در خلال مطالعات و تحقیقات اقتصادی در سال 2018 و در هند منتشر شده است ، هر ساله بیش از صد و پنجاه هزار نفر از آقایان تنها در حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهند و متاسفانه این رقم، جدای از آمار افرادی است که هرچند زنده می مانند، اما طی این حوادث، صدمات جسمی جبران ناپذیری را متحمل می شوند که تا پایان عمر گریبان گیر آن ها خواهد بود. پیشگیری از بروز این گونه حوادث شامل مواردی مانند پرهیز از مکالمه با تلفن همراه یا ارسال پیام کوتاه در هنگام رانندگی ، پرهیز از سرعت غیر مجاز ، پرهیز از مصرف الکل حین رانندگی و یا رانندگی در حالت مستی و همچنین، پرهیز از رانندگی با چشمان خواب آلود می باشد.

سعی کنید با رعایت و اجرای تمریناتی منظم ، از کاهش قدرت و تعادل بدن پیشگیری نمایید ؛ همچنین بهتر است که هر چند ماه یک بار، یک معاینه منظم از چشم ها و بهبود روشنایی محیط اطراف خود به عمل آورید ؛ با رعایت و اعمال همین نکات ساده به راحتی می توانید از بروز حوادثی مانند تصادفات جاده ای و حتی زمین خوردن پیش گیری نمایید. برای اطمینان از ایمنی منزل، محل کار و خودروی خود در برابر حوادثی مانند آتش سوزی بهتر است که نصب حسگر های دود و افزایش دما ، ایمنی واحدهای گرمایشی و واحدهای پخت و پز ، سلامت واحدهای الکتریکی و لوازم خانگی را حتما به صورت دوره ای و منظم چک کنید.

خطر تهدید کننده ی سلامتی

سرطان در آقایان:

شایع ترین سرطان هایی که آقایان را خیلی بیشتر از بانوان مبتلا می سازد، سرطان های ریه ، کبد ، پروستات و روده می باشند.

آقایان پس از سن چهل سالگی حتما باید به طور منظم از نظر ابتلا یا عدم ابتلا به سرطان پروستات بررسی شوند. جالب است بدانید که مواد شیمیایی و آرایشی خانگی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند ، حاوی ترکیباتی هستند که به نوعی، ایجادکننده ی سرطان محسوب می شوند. جدای از عوامل ژنتیکی ، تخمین زده می شود که تا بیست درصد موارد ابتلا به سرطان می تواند ناشی از قرار گیری در معرض محیط های مسموم شده با موادی مانند توتون ، نوشیدنی های الکلی ، آلودگی هوا مخصوصا در کلان شهر ها ، مواد شیمیایی غذایی و رژیم های غذایی حاوی میزان کمی از گوشت و سبزیجات باشد. کارهای مفیدی که برای پیشگیری از ابتلا به سرطان می توان انجام داد شامل اجتناب از عوامل خطرزایی که در بالا گفته شد ، غربالگری دوره ای و معاینه های منظم از نظر مشکوک بودن به سرطان و علائم اولیه ی آن و تشخیص زود هنگام در افراد با زمینه ی ارثی می باشد.

یماری انسدادی مزمن ریوی

بیماری انسدادی مزمن ریوی آقایان:

این مورد را می توان عامل اصلی مرگ در آقایان دانست! عوامل خطرزا شامل سیگار کشیدن (فعال، یعنی خود فرد سیگار بکشد و غیرفعال، یعنی فرد خودش سیگار نکشد اما در معرض دود سیگار قرار بگیرد) و آلودگی هوا می تواند سبب تشدید احتمال ابتلای فرد به بیماری های انسداد مزمن ریوی گردد. این بیماری همچنین می تواند در نتیجه ی خطرات شغلی برای افرادی که در معادن نفت یا گاز و یا معادن سنگ کار می کنند ایجاد گردد.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی، می توان کارهایی مانند ترک سیگار ، کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی محیط زیست ، افزایش تهویه ی محیط زندگی/کار و استنشاق هوای تازه با باز کردن پنجره ها در خانه و محل کار ، استفاده از پاک کننده های قابل حمل و سالم هوا ، به حداقل رساندن میزان و دفعات قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در محیط کار و آلاینده های صنعتی را انجام داد. رعایت این موارد به راحتی می تواند احتمال ابتلای شما به این بیماری خطرناک را تا حد خیلی زیادی کاهش دهد.

حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی عروقی:

یک حمله ی عروقی مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون در ناحیه ای از مغز با ایجاد لخته ی خون که سبب بسته شدن مسیر شریان می شود و یا پارگی رگ خونی در مغز اتفاق بیفتد. پس از این رخداد، سلول های مغزی شروع به زوال می کنند و آسیب مغزی ایجاد می شود. این وضعیت منجر به از دست دادن توانایی گفتار و حرکت در فرد می شود و همچنین، حافظه را نیز مختل می کند.

عوامل خطرزای که می تواند سبب وقوع سکته ی مغزی شود شامل فشار خون بالا ، استرس ، اضطراب ، مصرف دخانیات مانند سیگار ، انتلا به دیابت ، ابتلا به بیماری قلبی ، داشتن کلسترول بالا ، مصرف بیش از حد الکل ، چاقی ، عدم داشتن تحرک بدنی و درنهایت، سو مصرف مواد مخدر می باشد. با توجه به مواردی که در این مطلب عنوان کردیم، می توان نتیجه گرفت که بسیاری از این خطرات برای زندگی و سلامتی در آقایان با تصمیم به ایجاد و رعایت یک سبک زندگی و یک سری ازعادات سالم و تلاش برای حفظ آمادگی جسمانی خود و حفظ و ارتقای آرامش روانی قابل پیشگیری می باشد.

با آرزوی یک زندگی بسیار شاد و سالم، از شما عزیزان خواهشمندیم که بسیار مراقب سلامتی و شادابی خود باشید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600