خیلی از مردم متوجه نمی شوند که چگونه گلو درد میکروبی ایجاد می شود، تا زمانی که به گلو درد میکروبی دچار می شوند و از آن رنج می برند. این عارضه به طور معمول، با احساس خراش، احساس خارش در پشت گلو در فرد شروع می شود و به آرامی و به تدریج به یک احساس سوزش ناراحت و ناخوشایند تبدیل می گردد؛ بعضی افراد هستند که این احساس را با چسبیدن خرده شیشه های شکسته در دیواره ی گلو مقایسه می کنند! در حال حاضر، اگر خیال ندارید که این تصور ترسناک را در ذهن خود تداعی نمایید، علائم مرتبط با این عارضه را که ذکر کردیم، در ذهن خود تصور کنید و در نظر بگیرید که این علائم را بیش از هفت مرتبه در یک سال تجربه می کنید. این چرخه، یک دوره ی تکراری یا مکرر برای گلوی شما محسوب می شود. علت های بروز این چرخه البته متفاوت است! مثلا می تواند توسط تعدادی از موارد یا ساختارهای کوچکتر ایمنی در لوزه ها بروز کند که به صورت مکرر در معرض باکتری های گروهی قرار می گیرد و به وسیله ی آن ها تحریک می شود. به نظر می رسد که ما باید نگاهی عمیق تر به علت های بروز گلودرد های مکرر داشته باشیم و جستجوی یک درمان مناسب برای این عفونت باکتریایی بسیار مهم می باشد.

گلو درد میکروبی چیست؟

گلو درد میکروبی چیست؟

گلو درد میکروبی،یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد، سبب بروز التهاب و درد در ناحیه ی گلو می شود. جالب است بدانید که گلو درد میکروبی می تواند بر افراد مختلف در همه ی سنین تاثیر بگذارد، این بیماری به ویژه در کودکان بین پنج تا پانزده ساله رایج است.

علائم و نشانه ها گلو درد میکروبی:

در حالی که درد در ناحیه ی گلو، شایع ترین علامت گلو درد میکروبی است، مهم است که توجه داشته باشید که استرپتوکوک (عامل باکتریایی این نوع گلو درد) فقط بخش کوچکی از گلودرد ها را پوشش می دهد. علائم و نشانه های دیگر برای بررسی کردن علت های بروز، شامل موارد زیر است:

  • داشتن مشکل در بلعیدن
  • لوزه های قرمز و متورم
  • پدیدار شدن تکه های سفید یا رگه هایی عجیب در امتداد لوزه ها
  • متورم شدن گره های لنفاوی در گردن شما
  • وجود محل یا محل هایی به مانند جوش که همراه با خارش و تحریکات آزاردهنده می باشد
  • بروز تهوع (به ویژه در کودکان جوانتر)
  • بروز تب، لرز و درد بدنی

علائم گلو درد میکروبی می تواند از یک هفته تا ده روز ادامه یابد. با این حال، در نظر داشته باشید ، در حالی که ممکن است تعدادی از این نشانه های فوق در شما ظاهر شود، اما این به معنای آن نیست که شما دچار گلو درد میکروبی شده اید! برای اطمینان از مشکل اصلی و رفع هرگونه سوء ظن در ذهن خود، در پی مراقبت های پزشکی حرفه ای و تخصصی باشید. یک پزشک می تواند در این زمینه، آزمایش های خاصی را انجام دهد که گروهی از باکتری هایی را که سبب عفونت شده اند، شناسایی کرده و آن ها را سبب شناسی نماید.

علت ایجاد گلو درد میکروبی

گلو درد میکروبی معمولا توسط یک گروه از باکتری استرپتوکوک ایجاد می شود. این گروه ، به عنوان یک عفونت باکتریایی بسیار مسری، می تواند به سرعت از طریق آلودگی موجود در هوا، غذا و سایر مواضع عمومی در معرض وجود باکتری ها پخش شود و موجبات آلودگی های آتی را فراهم نماید. کسانی که دارای کمبودهایی ویتامینی و معدنی در بدن خود هستند و سیستم های ایمنی ضعیفی دارند، در معرض خطر بیشتری نیز قرار می گیرند و به راحتی می توانند منجر به بروز مکرر گلودردهای میکروبی در فر بشوند و آسیب های به وی برسانند. هنگامی این اتفاق می افتد که این عارضه بیش از هفت مرتبه در طی یک سال در فرد ظاهر می گردد.

علت ایجاد گلو درد میکروبی

بیماران در معرض خطر:

هر ساله تقریبا 600 میلیون نفر در سراسر جهان دچار این نوع گلو درد ها می شوند. متأسفانه برخی از کودکان و بزرگسالان تحت تاثیر عفونت های باکتریایی به صورت مکرر تحت تاثیر این عارضه قرار می گیرند. اما براستی چرا این اتفاق می افتد؟ در مطالعات اخیر، متخصصان متوجه شدند که برخی از کودکان مبتلا به یک بیماری باکتریایی هستند و یک پاسخ ضعیف جنینی بر روی لوزه های خود دارند. این بدان معنی است که در بدن این کودکان، آنتی بادی های مبارزه گر با عفونت مورد نیاز برای ایجاد و تکثیر این باکتری ها وجود ندارد؛ در واقع در بدن آن ها ساخته نمی شود. در اغلب موارد، باکتری های استرپتوکوک در این افراد موقتا خاموش می شوند(اما از بین نمی روند!) و آینده می توانند افراد بیشتری را در معرض خطر عفونت های مورد نیاز برای تکثیر باکتری های استرپتوکوک قرار دهند(در حقیقت، این افراد، ناقل این عارضه می شوند). در حالی که گروهی از آنتی بیوتیک ها معمولا یک درمان موثر برای گلو درد میکروبی محسوب می گردند، در موارد مشابه و تکراری، یک پزشک ممکن است راه حلی طولانی مدت مانند اجرای یک عمل جراحی تنفسی را به فرد توصیه کند که طی آن ، لوزه ها به طور دائم حذف می شوند.

درمان گلو درد میکروبی

درمان گلو درد میکروبی:

اگر این عارضه به خوبی و در زمان مناسب درمان نشود، گلو درد میکروبی می تواند به ایجاد عفونت هایی جدی در سایر بخش های بدن، مانند گوش ها و بینی منجر گردد. در بعضی موارد، حتی به عوارض شدیدی مانند بروز آبسه ها در اطراف لوزه ها، پیدایش عفونت های سینوسی، رخ دادن تب روماتیسمی و گلومرولونفریت ناشی از استرپتوکوک (یک بیماری کلیوی است) نیز منجر شده است. بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز موارد مکرر گلو درد میکروبی و کاهش احتمال پیدایش عوارضی جدی به دنبال آن، این است که به محض این که متوجه علائم گفته شده در بالا شدید، به دنبال مراقبت های پزشکی حرفه ای در این زمینه باشید.

خدمات درمانی مناسب را به خانه ی خود بیاورید:

متأسفانه، مدیریت مراجعه ی به موقع فرد بیمار به نزدیکترین بخش اورژانس، می تواند به سرعت به وضعیت استرس زایی برای مراقبان و وابستگان بیمار به میزانی برابر برای هرکدام شان تبدیل گردد. این یکی از چندین و چند دلایلی است که بیشتر مردم در اکثر مواقع حساس، انتخاب می کنند که به خدمات پزشکی سیار بسته به شرایط و موارد موجود تکیه کنند، مانند خدمات ارائه دهنده توسط تیم درمانی اعزامی. خدمات درمانی تماس از خانه ی ما به راحتی می تواند از طریق تلفن، اپ ها(برنامه های) ویژه ی تلفن همراه یا از طریق وب سایت ما درخواست گردد. پس از تماس، یکی از تیم های پزشکی واجد شرایط در دسترس ما، در عرض کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن به خانه ی شما می رسد؛ این تیم مجهز به یک کیت(جعبه یا کیف مخصوص)پزشکی است که شامل تقریبا تمام ابزارها و فن آوری های لازم و ضروری موجود و متداول در بخش اورژانس می باشد. با استفاده از آن، ما می توانیم طیف گسترده ای از تست های پیشرفته و درمان های اورژانسی مرتبط با مشکل بیمار ، از جمله آزمایش های تخصصی مورد نیاز برای تشخیص حرفه ای نوع و علت گلو درد بیمار را اعمال نماییم..

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600