کاردرمانی برای اختلال اوتیسم

اوتیسم هم مانند هر بیماری دیگری با توجه و مراقبت قابل کنترل است. اما برای اجرای کاردرمانی برای فرد اوتیسم ابتدا باید علائم و شدت اختلال را تشخیص داد. در این مطلب قصد داریم در مورد این اختلال و روشهای کاردرمانی آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اوتیسم چیست؟


اوتیسم یک اصطلاح است که برای توصیف گروهی از اختلالات عصبی توسعه یافته استفاده میشود. این اختلالات اغلب با مشکلات ارتباطی و تعاملی با اجتماع مشخص میشوند. افراد مبتلا به اوتیسم یا ASD الگوهای رفتاری محدودی دارند که آن را به طور مداوم تکرار میکنند.
اوتیسم بدون در نظر گرفتن نژاد، فرهنگ یا پیشنه اقتصادی در افراد نقاط مختلف دنیا میتواند بروز کند. اما احتمال ایجاد آن در پسرها 4 برابر دخترها است. طبق اخرین تحقیقات مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) تا سال 2014 تقریبا از هر 59 کودک یک نفر به بیماری اوتیسم مبتلا بوده است.

 

علائم کودکان مبتلا به اتیسم

علائم اوتیسم در اوایل کودکی، بین 12 تا 24 ماهگی مشهود است با این حال ممکن است علائم زودتر یا دیرتر هم ظاهر شوند. علائم اولیه اوتیسم در کودکان با تاخیر قابل توجه در ارتباط کلامی یا پیشرفتهای اجتماعی با محیط افراد همراه است.

کودک اتیسمی

برخی از علائم اوتیسم عبارت هستند از:

مشکلات ارتباطی و تعامل اجتماعی: مانند مشکل در بیان یا به اشتراک گذاشتن احساسات و علایق، حفظ ارتباط کلامی یا ادامه دادن مکالمه، مشکل در حفظ تماس چشمی یا خواندن زبان بدن افراد، دشواری در توسعه و ایجاد روابط اجتماعی. به طور کلی ارتباط این کودکان به صورت یک طرفه است. حتی اگر مکالمهای را شروع کنند نمیتوانند ان را به خوبی ادامه دهند و اطلاعاتی را بیان کنند. در واقع میزان رشد کلامی آنها عقبتر از سنشان است.

الگوهای محدود و تکراری در رفتار یا فعالیتها: پیروی سفت و سخت از یک سری رفتارهای خاص یا کارهای روزانه، داشتن یک سری علایق یا دغدغه های ثابت. ممکن است کودک مبتلا به اوتیسم ساعتهای طولانی فقط با یک وسیله بازی کند و علاقهای به جدایی از آن نداشته باشد.

اختلال در پردازش حسی: مثلا ممکن است به یک صدای معمولی بوق واکنشی شدید و دردناک نشان دهند. انها ممکنه است آنها نتوانند هماهنگی درستی بین حس بویایی، شنوایی ولامسه شان برقرار کنند. به همین دلیل هر گونه افزایش یا کاهش دریافت اطلاعات حسی خاص را به صورت واکنشی منفی بروز میدهند.

همچنین کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است دارای اختلالاتی در گوارش یا خواب باشند. مشکلات گوارشی در 85 درصد از کودکان اوتیسم وجود دارد. این اختلال به خودی خود با مشکلاتی مانند یبوست یا اسهال مزمن یا حتی بیماریهای التهابی رودهای نشان میدهد.

کاردرمانی برای اختلال اوتیسم

کاردرمانی برای اتیسم

در حال حاضر هیچ روش درمانی مشخصی برای از بین بردن این اختلال وجود ندارد. اما با استفاده از تکنیکهایی میتوان روند بهبود افراد را تسریع کرد تا زمانی که حداقل علائم را داشته باشند. از روشهای معمول برای کنترل اختلال اوتیسم میتوان به کار درمانی، بازی درمانی و گفتار درمانی اشاره کرد.

درمانهای جایگزین برای مدیریت اختلال اوتیسم شامل موارد زیر هستند:

  • تجویز ویتامینهای با دوز بالا: زیرا بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم کمبود ویتامین دارند.
  • کی لیت درمانی برای سم زدایی بدن: یکی از اختلالات افراد اوتیسم هرزه خواری است به همین دلیل ممکن است موادی غیرغذایی و ناسالم را بخورند که با این روش میتوان بدن آنها را از سموم احتمالی پاک کرد.
  • اکسیژن درمانی هایپرباریک
  • ملاتونین برای رفع مشکلات خواب

کاردرمانگر برای بیمار اوتیسم چه تمریناتی انجام میدهد؟

مطالعات نشان میدهد که فعالیت شدید بیش از بیست دقیقه میتواند به کاهش رفتارهای تکراری، بیش فعالی و پرخاشگری کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند. علاوه بر این باعث افزایش سلامت عمومی بدنشان میشود. درمانگر برای بیمار اوتیسم تمریناتی را در نظر میگیرد به صورت همزمان میزان هماهنگی، قدرت، استقامت و آگاهی بدنش را افزایش دهد. برخی از این تمریناتی که درمانگر برای کودکان اوتیسم انجام میدهد در زیر اورده شدهاند:

1- پرش ستاره ای

کارهای پرشی و حرکتی یکی از تمرینهای عالی برای استقامت قلبی، عروقی، تقویت پاها و افزایش آگاهی بدن هستند. همینطور پرش ستاره ای را در هر مکانی میتوان انجام داد. کافی است فرد در حالت چمباتمه قرار بگیرد (زانوها خم، پاها صاف و کف آن روی زمین، بازوها سمت قفسه سینه باشند). سپس از حالت چمباتمه بازوها و پاها را به حالت X در بیاورد. مجدد بازوها و پاها را به حالت اولیه باز گرداند. این تمرین را حداکثر 20 بار میتوان تکرار کرد.

2- حلقه بازو

حلقه بازو یکی از تمرینهایی است که به کاهش بروز رفتارهای تکراری مثل کف زدن و.. کمک میکند و انعطاف پذیری بدن فرد را بالا میبرد. در این تمرین باید پاها را به عرض شانه باز کرد و دستها را کنار هم قرار داد. سپس بازوها را در طرفین به عرض شانه بالا آورد و در همین زمان با بازوها شروع به ساختن دایره کرد. به تدریج میتوان ابعاد این دایره را افزایش داد.

3- تمرینات آیینه ای

بیماران اوتیسم به سختی با محیط اطرافشان ارتباط برقرار میکنند به همین دلیل تمرینات ایینه ای به بهبود این تعامل کمک مینماید. برای انجام این تمرین درمانگر روبروی بیمار میایستد طوری که انگار خودش را در آیینه میبیند. سپس حرکات او را تقلید میکند. به عنوان مثال اگر او بازوی راستش را بلند کرد؛ درمانگر بازوی چپش را بلند میکند این تمرین را برای یک الی دو دقیقه میتوان تکرار کرد. برای ایجاد اثر بخشی بهتر خوب است که دست بیمار در بعضی مواقع لمس شود.

اختلالات خواب در کودکان مبتلا به اتیسم

اختلال خواب در اتیسم

بیش از نیمی از کودکان مبتلا به اوتیسم مشکل خواب دارند که باعث کاهش کیفیت زندگی انها و خانواده هایشان میشود. همچنین در طول روز خود را با مشکلات رفتاری مانند بیش فعالی، بی توجهی و پرخاشگری نشان میدهد. برقراری بهداشت خواب یکی از اولین گام ها برای حل این مشکل است.
برای بهبود این وضعیت میتوانید از تکنیک های زیر استفاده کنید.

  • محیط خواب: اتاق خواب باید تاریک، ساکت و خنک باشد. از انجایی که کودکان اوتیسم به عوامل محرک و نویزها(صدا های محیطی) حساس هستند باید محل خواب طوری باشد که کودک در آن احساس راحتی داشته باشد.
  • روال خواب: 30 دقیقه قبل از خواب کودک نباید از وسایل الکترونیکی محرک مانند تلویزیون، رایانه و بازی های ویدئویی استفاده کند. بهتر است به موسیقی ارامش بخش گوش دهد.
  • برنامه خواب و بیداری: کودک باید برنامه خواب و بیداری منظمی داشته باشد و این برنامه در تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل تکرار شود.

همینطور سعی کنید به کودک یاد دهید تا به تنهایی بخوابد. همه افراد (کودک یا بزرگسال) در شب به صورت مختصر از خواب بیدار میشوند اگر کودک نتواند به تنهایی بخوابد در ان هنگام به حضور والدین برای خوابیدن مجدد نیاز دارد.
مصرف مواد کافئیندار را در ساعات پایانی شب و غروب محدود کنید. همینطور اگر کودک عادت دارد بعدازظهر بخوابد بهتر است مدت زمان آن کوتاه و ترجیحا در اوایل ظهر باشد تا با خواب شبانه تداخل ایجاد نکند.
با وجود اینکه مشکل خواب در کودکان اوتیسم شایع است اما با کمک یک درمانگر و همینطور تکنیکهای بالا میتوان کیفیت خواب کودک را به شکل چشمگیری بهبود داد.

تاثیر کاردرمانی در اوتیسم

کاردرمانی اوتیسم کمک میکند تا افراد مبتلا با زندگی روزمره و اجتماعیشان بهتر کنار بیایند و همینطور رفتارهای تکراری را تا حد ممکن کاهش دهند. برای این منظور درمانگر از تمرینات درمانی مناسب، بازی و...  استفاده میکند. از دیگر فواید کار درمانی در بیماری اوتیسم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شناسایی و برطرف کردن مشکلات خواب

درمانگر در زمینه دلایل و سبب شناسی پزشکی و روانپزشکی مشکلات اینچنینی تخصص دارد به همین دلیل میتواند به بهبود اختلالات خواب و بیقراری افراد مبتلا به اختلالات اوتیسم کمک زیادی کند. ممکن است کودک اوتیسم به اختلالات خواب مانند آپنه خواب، راه رفتن در خواب، سندروم پاهای بیقرار یا وحشت زدگی شبانه دچار باشد. درمانگر کمک میکند تا در کوتاه ترین زمان ممکن هر یک از این مشکلات را شناسایی و برطرف شوند.

2- اجرای صحیح تمرینات ورزشی مناسب

اجرای درست تمرینات ورزشی برای گرفتن نتیجه بهتر ضروری هستند. درمانگر علاوه بر اجرای صحیح تمرینات ملاحظات جسمی و روحی کودک را نیز در نظر میگیرد. به عنوان مثال اینکه کودک در انجام و تکرار تمرینات خسته (علائم خستگی میتوانند شامل تنگی نفس، سرگیجه، گرفتگی عضلات و.. باشند.) نشود. شدت اجرای تمرینات را به خوبی کنترل میکند. همچنین تلاش میکند جلسات تمرین پرتحرک باشند. همچنین اطمینان حاصل میکند که کودک پیش از تمرین در وضعیت بدنی مناسبی باشد.

3- کنترل تغذیه و ویتامین های مورد نیاز

از دیگر فواید کار درمانی برای افراد مبتلا به اوتیسم بررسی کیفیت رژیم غذایی و ویتامین مورد نیاز بدنشان است. یک رژیم غذایی مفید برای بیماران اوتیسم شامل میوه و سبزیجات تازه، مرغ و ماهی، چربی های اشباع نشده و مقدار زیادی اب و مایعات است.

4- بهبود مهارت های زبانی و اجتماعی

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است مانند همسالانشان به نقاط عطف رشد نرسند. به همین دلیل از مهارتهای زبانی و اجتماعی کمتری نسبت به آنها برخوردارند. به عنوان مثال یک کودک دو ساله سالم به بازیهای ساده علاقه نشان میدهد. یک کودک 4 ساله سالم از فعالیت کنار کودکان دیگر لذت میبرد. اما یک کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است در تعامل با دیگران دچار مشکل بوده یا از آنها بیزار باشد. یک درمانگر مجرب میتواند با کاردرمانی اوتیسم در منزل نقش زیادی در بهبود مهارتهای کلامی و تعاملات اجتماعی او داشته باشد.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600