هرگونه آسیب به نخاع که با عنوان ضایعه نخاعی شناخته می شود می تواند به شدت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و باعث اختلال در تحرک و مشکلات بالقوه دیگر شود. یکی از روش های درمانی به عنوان کاردرمانی برای ضایعه نخاعی شناخته می شود که در ادامه با ضایعه نخاعی و کاردرمانی برای بیماران ضایعه نخاعی آشنا خواهیم شد.

ضایعه نخاعی چیست؟

نخاع در ادامه مغز، در چهارچوب ستون فقرات قرار دارد و اعصاب مورد نیاز برای انتقال پیام از مغز ما به سایر بخش های بدن و بازگشت این پیام ها را داراست. هنگامی که نخاع آسیب دیده باشد ، این پیامها قابل انتقال نیستند و منجر به کاهش توانایی کنترل آزادانه حرکت می شود. همچنین مغز در دریافت حواس دچار مشکل می شود.

میزان مشکلات حرکتی و حسی به محل و میزان آسیب وارده بستگی دارد. اگر این آسیب در ناحیه گردن رخ دهد ، احتمالاً ممکن است همه 4 اندام و احتمالاً برخی از عضلات تنه نیز درگیر شوند ، به این حالت تتراپلژی گفته می شود. اگر آسیب در نخاع پشتی باشد ، پاها آسیب دیده و احتمالاً در برخی از ماهیچه های تنه نیز درگیری وجود دارد ، به این حالت پاراپلژی گفته می شود.

دلایل ضایعه نخاعی

ضایعه نخاعی یا آسیب نخاعی ممکن است در اثر ضربات ناگهانی و ضربه ای به ستون فقرات ایجاد شود که باعث شکستگی ، دررفتگی ، خرد شدن یا فشرده شدن یک یا بیشتر مهره های فرد می شود. همچنین ممکن است ناشی از شلیک گلوله یا زخم چاقو باشد که به نخاع نفوذ کرده و باعث آسیب یا قطع میشود.

آسیب های دیگر ممکن است به دلیل خونریزی ، تورم، التهاب و تجمع مایع در نخاع و اطراف آن ، طی روزها یا هفته ها رخ دهد. ضایعه نخاعی نخاعی ممکن است در اثر آرتروز ، سرطان ، التهاب ، عفونت یا تخریب دیسک ستون فقرات ایجاد شود.

ضایعه نخاعی چیست؟

شایع ترین مشکلات مرتبط با ضایعه نخاعی چیست؟

اثرات ضایعه نخاعی متغیر است اما کاهش حرکت باعث ایجاد چالش در زندگی روزمره خواهد شد. در زیر برخی از چالش هایی که بیماران ضایعه نخاعی با آن روبرو می شوند، آورده شده:

  • کاهش حرکت در اندام های تحتانی که احتمالاً نیاز به ویلچر دارد. این ممکن است بدان معنا باشد که خانه یا ماشینی که قبلاً استفاده از آن ساده بود هم اکنون چالش برانگیز است. ورود به داخل و اطراف خانه ، استفاده از سرویس بهداشتی و توالت ، حرکت از ویلچر روی تختخواب یا مبل همه چالش های احتمالی است که بوجود می آید.
  • نقش هایی که در شغلشان داشتند بعد از ضایعه نخاعی دستخوش تغییر می شود.
  • ورزش و سرگرمی ممکن است از نظر دسترسی یا ماهیت فعالیت برای فردی که تمام وقت از ویلچر استفاده میکند، چالش برانگیز باشد.
  • در صورت کاهش کنترل حرکات ظریف دستها ، فعالیتهایی که به این مهارت نیاز دارند ممکن است چالش برانگیز باشد. این فعالیت ها شامل فعالیت هایی مانند شستشو ، غذا خوردن مستقل خود ، استفاده از توالت ، حمام کردن، انجام کار های منزل، حتی باز و بسته کردن کلید و ...

درمان ضایعه نخاعی

درمان ضایعه نخاعی

خبر خوب این است که طیف وسیعی از روش های درمانی وجود دارد که می تواند در پی جراحات نخاعی به افراد کمک کند تا کیفیت زندگی خود را تنظیم و بهبود دهند. قبل از بستری بیمار در بیمارستان ، درمان ضایع نخاعی با نام اختصاری SCI آغاز می شود.

پیراپزشکان یا سایر پرسنل خدمات فوریت های پزشکی کل ستون فقرات را در محل حادثه با دقت کنترل می کنند. اگر بیمار به دلیل آسیب دیدگی به شکم ، قفسه سینه یا ناحیه دیگری مجبور به جراحی اضطراری شود ، بی حرکتی و تراز کردن ستون فقرات در طول عمل نیز حفظ می شود. روشهای درمانی ضایعه نخاعی شامل موارد زیر می باشد:

  • درمان های غیر جراحی: مراقبت های استاندارد آی سی یو ، از جمله حفظ فشار خون پایدار ، نظارت بر عملکرد قلبی عروقی ، اطمینان از تهویه مناسب و عملکرد ریه و پیشگیری و درمان به موقع عفونت و سایر عوارض ، ضروری است تا بیماران ضایعه نخاعی بتوانند به بهترین نتیجه ممکن برسند.
  • درمان های جراحی: در صورت فشردگی نخاع توسط فتق دیسک ، لخته خون یا ضایعه دیگر و همچنین برای فیکس کردن ستون فقرات ممکن است نیاز به جراحی باشد.
  • کاردرمانی در ضایعه نخاعی: تمام اقدامات انجام شده برای حفظ جان بیمار و کاهش عوارض است. برای ریکاوری بیمار و بازگشت به زندگی عادی کاردرمانی در ضایعه نخاعی نقش ضروری دارد.

نقش کاردرمانی در ضایعه نخاعی چیست؟

نقش کاردرمانی در ضایعه نخاعی کمک به بیماران برای غلبه بر مشکلات پزشکی ، جسمی و روانی که با آنها روبرو هستند میباشد. برای مثال ، برای فردی که دارای مشکل حرکتی است ، ممکن است شامل یادگیری نحوه لباس پوشیدن یا حمام کردن باشد. همچنین ممکن است وظیفه کاردرمانگر یافتن راه حل هایی از قبیل ویلچیر مناسب یا طیف وسیعی از فناوری های کمکی برای آسان تر کردن زندگی باشد.

خدمات کاردرمانی در ضایعه نخاعی در پی آسیب دیدگی جدی به ستون فقرات، در کنار آمدن با شرایط و بهبود کیفیت زندگی، نقش مهم و مثبتی در کمک به بیمار دارند.

کاردرمانی درضایعه نخاعی

کاردرمانی درضایعه نخاعی

در زمینه کاردرمانی در ضایعه نخاعی، مشکلات بسیاری وجود دارد که یک فرد به کمک کاردرمانگر باید از آن عبور کند ، مانند چالش های زندگی روزمره.

مهارت های ساده و بی شماری وجود دارد که ما به طور ناخودآگاه در زندگی روزمره از آنها استفاده می کنیم. افرادی که آسیب نخاعی دارند مجبورند روشهای جدیدی را برای انجام بسیاری از این کارها پیدا کنند. این کارها می تواند شامل کارهای ساده ای مانند لباس پوشیدن و حمام کردن ، غذا خوردن یا انجام کارهای ساده خانگی باشد.

کار متخصص کاردرمانی در ضایعه نخاعی تقریباً در هر جنبه زندگی بیماران تأثیر می گذارد. تعیین اهداف کاردرمانی در ضایعه نخاعی به عنوان یک روند مداوم ضروری است و در صورت ایجاد روابط نزدیک بیمار و درمانگر این تعیین اهداف و روش درمانی می تواند مفیدتر باشد.

درمان دست یا Hand therapy: متخصص کاردرمانی در ضایعه نخاعی می تواند اسپلینت ها و برنامه های تمرینی را برای حفظ موقعیت عملکردی ، جلوگیری از انقباض و حفظ زیبایی دست ها ارائه دهد.

مناسب سازی محیطی کاردرمانی در ضایعه نخاعی: متخصصین کاردرمانی درمورد نیازهای محیطی که افراد مبتلا به ضایعه نخاعی دارند ، دانش تخصصی دارند. کاردرمانگر نیاز های بیمار مبتلا به ضایعه نخاعی را بررسی میکند و متناسب با نیاز های او محیطخانه را برای زندگی مستقل تر مناسب سازی میکند. در صورت نیاز به وسایل کمکی آن‌ها را تجویز می کند و توصیه های لازم برای دکوراسیون صحیح و مناسب بیمار را پیشنهاد می دهد.

تجویز وسایل کمکی: یک سری تجهیزات تخصصی وجود دارد که به افراد مبتلا به ضایعه نخاعی در دستیابی به بالاترین پتانسیل و به دست آوردن بیشترین استقلال در زندگی روزمره ،کمک میکند. مانند صندلی های چرخدار ،واکر و ... کاردرمانگر دانش تخصصی در تجویز این نوع ابزار و آموزش نحوه استفاده صحیح از آن دارد.

جابجایی و راه اندازی: ازاهداف و برنامه های مهم متخصصین کادرمانی در ضایعه نخاعی بازگشت به زندگی روزمره تا حد امکان است. جا بجایی در سطوح مختلف نقش اصلی در زندگی افراد دارد و کاردرمانگر در جهت آن قدمهای مهمی بر میدارد.

تمرین درمانی: متخصص کاردرمانی در ضایعه نخاعی از تمرین درمانی فعال و غیر فعال برای حفظ قدرت عضلات و جلوگیریاز آتروفی یا از بین رفتن عضلات استفاده میکند.

کاردرمانی بیمار ضایعه نخاعی در منزل

کاردرمانی در ضایعه نخاعی در منزل سختی جا بجایی بیمار تا مراکز درمانی را کاهش می دهد، همچنین در مناسب سازی محیط و کنار آمدن بیمار با محیط زندگی خود بسیار کمک کننده است.تکنیک های توانبخشی می تواند در بهبودی فرد تاثیرگذار باشند.

مداخله اولیه یک متخصص کاردرمانی در ضایعه نخاعی در این فرآیند بسیار حیاتی است و می تواند اقداماتی برای سلامتی طولانی مدت فرد انجام دهد، به ویژه در مراحل اولیه هنگامی که فردی با ناتوانی خود روبرو می شود بسیار مهم است. برای دریافت خدمات کاردرمانی در ضایعه نخاعی در منزل با ما تماس بگیرید.

021476296

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600