سونوگرافی در منزل

هوم ویزیت دو نوع سونوگرافی شکم و لگن و سونوگرافی داپلر در منزل انجام میدهد.سونوگرافی شکم و لگن برای تصویربرداری از بافت ها و اندام های ثابت استفاده می شود و سونوگرافی داپلر نیز برای مشاهده جریان خون در رگ ها و شریان ها است.سونوگرافی روشی مهم برای تشخیص مشکلات و بیماری های مختلف است.با تماس با پشتیبانی هوم ویزیت و یا سفارش آنلاین براحتی میتوانید همین امروز از سرویس سونوگرافی در منزل هوم ویزیت بهره مند شوید.

02147629600 سفارش آنلاین
سونوگرافی در منزل

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یا اولتراسونوگرافی (ultrasonography)، روشی مؤثر برای عکس برداری از اندام ها و بافت های داخلی بدن با استفاده از امواج فراصوت است. پیش از معرفی و به کارگیری سونوگرافی، کار عکس برداری از اندام های داخلی معمولاً با استفاده از رادیولوژی و اشعه X انجام می شد. بااین حال خطرهای بالقوه استفاده از این اشعه برای بعضی قسمت های بدن، ابداع یک روش نوین و بی خطر را در علم پزشکی می طلبید تا اینکه سونوگرافی وارد ماجرا شد. در این مطلب در مورد نحوه انجام سونوگرافی در منزل و مزایا و انواع آن آشنا میشوید.

اسکنر، پراب (پویشگر) و صفحه نمایش، اجزای اصلی یک دستگاه سونوگرافی هستند. پراب را پس از اتصال با سیم به اسکنر، روی نواحی مختلف بدن حرکت می دهند. پراب هم زمان با حرکت، امواج فراصوت را به اندام ها گسیل می کند. این امواج پس از رسیدن به بافت های درونی، بازتابیده یا اصطلاحاً اکو می شوند و تصویر نهایی، با توجه به مؤلفه هایی مثل فرکانس و زمان رفت وبرگشت سیگنال های گسیل شده، روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

سونوگرافی در منزل

کاربردهای سونوگرافی

کارایی روش های سونوگرافی ساده، داپلر و همین طور سونوگرافی چندبُعدی باعث شده که این روش ها در طیف گسترده ای از علم پزشکی کاربرد داشته باشند. البته روش سونوگرافی، عمدتاً برای عکس برداری از بافت های نرم مناسب است و برای عکس برداری از استخوان ها، کماکان از روش های رادیولوژی و مشخصاً اشعه X استفاده می شود.

بررسی وضعیت جنین در طول دوره بارداری، احتمالاً رایج ترین و آشناترین کاربرد سونوگرافی در علم پزشکی است. ازآنجاکه تاکنون، هیچ عارضه یا خطری برای روش های سونوگرافی و امواج فراصوت ذکر نشده، استفاده از این روش برای بررسی وضعیت رحم و جنین، بهترین انتخاب ممکن است. اما دامنه استفاده از سونوگرافی در علم پزشکی، بسیار گسترده تر از این هاست که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 • سونوگرافی از پستان ها
 • سونوگرافی از تخمدان ها
 • سونوگرافی از چشم ها
 • سونوگرافی از بیضه ها
 • سونوگرافی از شکم و سیستم گوارش
 • سونوگرافی از طحال
 • سونوگرافی از رگ ها و شریان ها
 • سونوگرافی از کلیه، مثانه و مجاری ادرار
 • سونوگرافی از پانکراس
 • سونوگرافی از کیسه صفرا
 • سونوگرافی از غدد تیروئید و پاراتیروئید
 • سونوگرافی از مغز، بافت ها و استخوان های نوزادان
 • اکوی قلب (اکوکاردیوگرام)
 • ارتوپدی (برای عکس برداری و معاینه نواحی نرم و غضروفی مثل تاندون، منیسک و رگ های موجود در گردن، بازو، پاها)

سونوگرافی

مزایای سونوگرافی

سونوگرافی به لطف مزایای زیر، جایگاه ویژه ای در علم پزشکی دارد:

 • سونوگرافی، روشی کاملاً غیرتهاجمی است.
 • سونوگرافی، بدون درد است.
 • سونوگرافی روشی امن و بی خطر است که در آن از اشعه استفاده نمی شود.
 • سونوگرافی، روشی کارآمد برای عکس برداری و تهیه تصاویر باکیفیت از کلیه اندام های نرم، عروق و رگ هاست.
 • تصاویر حاصل از سونوگرافی، به طور آنی قابل مشاهده هستند.
 • سونوگرافی، در مقایسه با بسیاری از روش های دیگر در عکس برداری، گزینه ای اقتصادی تر است.

سونوگرافی در منزل چگونه انجام می شود؟

رشد سریع فناوری، امکان دسترسی به خدمات سونوگرافی به طور سیار و غیرمتمرکز را برای همه مقدور کرده است. وجود دستگاه های کوچک، کارآمد، قابل حمل و به اصطلاح پرتابل باعث شده که تقاضا برای انجام سونوگرافی در منزل، سیر صعودی داشته باشد. اگر سونوگرافی در منزل را به سونوگرافی در بیمارستان ترجیح می دهید، می توانید پس از حصول اطمینان از لزوم سونوگرافی به تشخیص پزشک، با ما برای دریافت خدمات سونوگرافی در منزل تماس بگیرید تا یک متخصص سونوگرافی یا سونولوژیست را همراه با تجهیزات کامل به منزلتان اعزام کنیم.

روش کار سونوگرافی در منزل، همانند سونوگرافی در بیمارستان است. یعنی سونولوژیست از شما می خواهد به پشت یا پهلو دراز بکشید و معمولاً بخش های دیگر بدن را غیر از ناحیه ای که باید از آن عکس برداری شود، می پوشانَد. سپس نقاط موردنظر را با ژل مخصوص، آغشته می کند تا پراب بتواند بهترین تماس، اتصال و حرکت ممکن را روی بدنتان داشته باشد. حین کار و هم زمان با حرکت پراب روی سطح بدن و اسکن بافت های درونی، ممکن است صداهای عجیبی از دستگاه به گوشتان برسد. مثلاً جیغ هایی بعضاً شبیه به افکت های آوایی در فیلم های ژانر ترس! این صداها در اثر گسیل و بازتاب امواج صوتی ایجاد می شوند پس طبیعتاً جای هیچ نگرانی و ترسی نیست. در پایان کار، باید ژل را از روی سطح بدنتان پاک کنید. سونولوژیست، نتیجه کار را در قالب یک یا چند عکس برایتان چاپ می کند که می توانید آن را برای بررسی های بیشتر به پزشکتان ارائه دهید. کل ماجرا همین قدر ساده و روتین است!

سونوگرافی داپلر در منزل

اما در کنار سونوگرافی معمولی که از آن برای تصویربرداری از بافت ها و اندام های ثابت استفاده می شود، روش دیگری به نام سونوگرافی داپلر (Doppler) نیز وجود دارد که برای مشاهده جریان خون در رگ ها و شریان ها از آن استفاده می شود. سازوکار سونوگرافی داپلر نیز همانند سونوگرافی معمولی بر ارسال امواج فراصوت مبتنی است. با این تفاوت که در اینجا برای تصویربرداری، از پدیده فیزیکی مختص امواج صوتی و الکترومغناطیسی به نام اثر داپلر یا دوپلر استفاده می شود. با استفاده از سونوگرافی داپلر می توان به مواردی مثل انسداد عروق، انواع لختگی، میزان و سرعت جریان خون در شریان ها پی برد.

سونوگرافی داپلر در منزل

مزایای استفاده از سونوگرافی در منزل

مزایای استفاده از سونوگرافی در منزل، صرفاً به سهولتِ کار خلاصه نمی شود. گاهی دریافت خدمات پزشکی در منزل به جای بیمارستان، بیش از آنکه یک ترجیح یا انتخاب باشد، نوعی الزام و ضرورت است. در ایامی که با شیوع ترسناک ویروس کرونا مواجهیم و بیمارستان ها و مراکز درمانی، خود به یک منشأ بالقوه برای انتشار این ویروس تبدیل شده اند، توقف طولانی مدت در این محیط ها، خصوصاً برای افراد سالمند و مبتلایان به بیماری های زمینه ای و اساساً همه افراد، اقدامی شدیداً خطرناک است.

سونوگرافی در منزل

از این گذشته، انتقال سالمندان و نیز گروه های خاص مثل عزیزان معلول، همواره باید با ملاحظات خاصی صورت بگیرد. در غیر این صورت جابجایی آن ها می تواند مشکل آفرین شود. به همین دلیل استفاده از خدمات سونوگرافی و رادیولوژی در منزل برای این دسته از افراد، منطقی ترین اقدام ممکن می تواند باشد.

صرفه جویی زمانی، کیفیت دستگاه های سونوگرافی پرتابل، دقت عکس های تهیه شده توسط آن ها و نیز امکان چاپ فوری تصاویر از دیگر دلایلی هستند که استفاده از خدمات سونوگرافی در منزل را به یک ترجیح قوی تبدیل می کنند.

در این راستا، استارتاپ پزشکی و مراقبتی هوم ویزیت، امکان دسترسی به بهترین خدمات سونوگرافی در منزل را برای شما عزیزان مقدور کرده است. ما امکانات، تخصص و تجربه را در حداقل زمان و با مناسب ترین قیمت تقدیمتان می کنیم. همراهی با شما از ابتدا تا انتهای مسیری که به سلامت و رضایتتان ختم شود، هدف نهایی و افتخار بزرگ ماست.