شاید شما نیز از جمله افرادی باشید که به دلایل مختلف در انگشتان دست خود دچار مشکل شده اید و به دنبال راهکاری برای بالا بردن قدرت آنها هستید. در صورت احساس ضعف در انگشتان، در برداشتن اجسام و انجام کارهای دیگر دچار مشکل خواهید شد. انجام تمرینات انگشت دست هدفمند و حرکات درست، به کاهش علایم و افزایش انعطاف پذیری کمک می‌کند.

نکته حائز اهمیت انجام این تمرینات به طور مداوم جهت تاثیرگذاری بیشتر است. اگر دست و انگشتان شما آسیب دیده اند، بهتر است از فیزیوتراپی انگشت دست استفاده کنید. این روش بهبود دامنه حرکت و قدرت و همچنین بازیابی عملکرد کامل دست به شما کمک می‌کند. دیجی فلکس یک وسیله دستی کوچک است که به منظور تقویت موثر انگشتان دست شما طراحی‌شده است. از این دستگاه جهت تمرینات انگشت دست استفاده می‌شود. پلاستیک موجود در یک طرف دستگاه به جلوگیری از ناراحتی و آسیب به دست در حین انجام تمرین کمک می‌کند.

استفاده از تمرینات انگشت دست یکی از مولفه‌های اصلی در برنامه توانبخشی شما است. فیزیوتراپی ابزارهای مختلفی را جهت رسیدن قدرت به دستان و انگشتان، در اختیار شما خواهد گذاشت. یکی از این ابزارها ممکن است Digi-Flex باشد. تمریناتی که جهت بهبود آسیب دیدگی دست و انگشت انجام می‌شود، بهتر است جهت تاثیر‌گذاری بیشتر و بالا بردن سرعت بهبود، به طور جدی و مداوم انجام شود.

دیجی فلکس

دیجی فلکس چگونه باعث بهبود آسیب دیدگی دست و انگشت می‌شود؟

دیجی فلکس در هر شرایطی که باعث ضعف انگشتان یا دست‌ها شود، استفاده می‌شود. فیزیوتراپی یا کاردرمانی مشخص می‌کند که استفاده از این وسیله برای چه کسانی مناسب است. زیرا استفاده از این نوع از ابزار بایستی متناسب با آسیب دیدگی فرد باشد. برخی از آسیب‌ها و شرایط شایع عبارتند از:

  • جراحی تاندون
  • سندرم تونل کارپال
  • آسیب انگشت اشاره
  • شکستگی مچ دست
  • سکته مغزی یا شرایط عصبی
  • آسیب عصب اولنار
  • سرطان رحم با ضعف دست

اگر از ضعف دست رنج می‌برید و فیزیوتراپ شما استفاده از دیجی فلکس را تجویز کرده است، پس قادر به انجام تمرینات انگشت دست هستید. قبل از انجام این اعمال، با پزشک و فیزیوتراپ خود در رابطه با سلامت خود و دوری از هر گونه خطرات دیگر مشورت کنید .قبل از شروع هرگونه برنامه تمرینی برای قدرت گرفتن دست‌ها، PT یک اندازه‌گیر‌ی اولیه جهت اندازه‌گیر‌ی قدرت شما است. این کار با تستی ساده و با استفاده از دینامومتر دستی انجام می‌شود و شما فقط آن را فشار می‌دهید. این روش نشانگر نیروی ایجاد شده توسط شما است و پس از انجام تمرینات متوجه پیشرفت قدرت و نیروی دست خود خواهید شد.

دینامومتر دستی

کلید جانبی

استفاده از کلید جانبی شامل استفاده از انگشت و کنار انگشتان برای گرفتن و نگه‌داشتن وسیله‌ای است. ضعف در انگشت شست ممکن است نگه‌داشتن کلید جانبی را دشوار کند. برای استفاده از کلید جانبی باید مانند نگه‌داشتن کلید از انگشت شست و کنار انگشتان خود استفاده کنید. ضعف در عضلات انگشت دست، موجب دشوار شدن انجام این کار می‌شود.

انگشت خود را به آرامی به سمت پایین فشار دهید. به صورتی که انگار سعی دارید کلید را نگه دارید. این کار را به مدت ۳ ثانیه انجام دهید و پس از آن به آرامی به حالت شروع برگردید. این کار را 10-15 بار تمرین و تکرار کنید و اگر در حین تمرینات انگشت دست، احساس درد کردید، آن را متوقف کنید.

ضعف در انگشت شست

تپانچه

اگر در انگشت و تاندون آن احساس ضعف می‌کنید، استفاده از ماشه تپانچه کاری است که باید انجام دهید. دیجی فلکس خود را مانند تفنگ در دست بگیرید و به آرامی دکمه فلکسور را بزنید. این کار به مدت ۳ ثانیه انجام دهید و 15-10 بار تکرار کنید. به یاد داشته باشید که این عمل ممکن است موجب بروز درد در حین تمرینات انگشت دست شود. استفاده از این روش جهت بهبود آسیب دیدگی دست و انگشت مناسب است.

آسیب دیدگی دست

پنجه گیر

استفاده از این روش شامل گرفتن دیجی فلکس با نوک انگشتان است. برای انجام این تمرین، دیجی فلکس را در کف دست خود نگه دارید و نوک انگشتان خود را روی دکمه‌ها قرار دهید. برای فشرده کردن آن، نوک انگشتان خود را به دیجی فلکس فشار دهید و ۳ ثانیه نگه دارید. به آرامی15-10بار این عمل را تکرار کنید.

پنجه گیر

خم کردن انگشت

اگر درتاندون دچار ضعف و آسیب دیدگی هستید، با استفاده از دیجی فلکس انگشت خود را جهت بهبود بیماری خم کنید. این وسیله را به سادگی در کف دست خود ب مدت ۳ ثانیه نگه دارید و 15-10 بار این کار را تکرار کنید.

خم کردن انگشت

استفاده از قدرت دست

بهره‌مندی از قدرت انگشتان روشی عالی برای فیزیوتراپی انگشت دست است. این دسته از تمرینات انگشت دست به حمل مواردی نظیر چمدان یا کیسه‌های غذایی کمک می‌کند.

دیجی فلکس را در کف دست بگیرید و از انگشتان و کف دست خود برای انجام این تمرین و ایجاد مشت، استفاده کنید. این کار را به مدت ۳ ثانیه و برای 15-10 بار انجام دهید و پس از هر بار تکرار به آرامی به حالت شروع بازگردید.

فیزیوتراپی انگشت دست

انعطاف پذیری انگشتان

با استفاده از دیجی فلکس عضلات و تاندون‌های خود را تقویت کنید. برای کمک به انعطاف پذیری بیشتر و تمرینات انگشت دست، انگشتان خود را کلیدهای رقمی فردی فشار دهید. این حالت را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید و آن را 15-10 بار تکرار کنید.

انعطاف پذیری انگشتان

نتیجه

اگر به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری‌ها مختلف در قدرت دست مشکل دارید، ممکن است در انجام کارهای ساده نیز دچار مشکل شوید. اگر به دنبال راهکاری جهت بهبود و انجام تمرینات انگشت دست هستید، بهتراست روش‌های ذکرشده در متن را با دقت مطالعه کنید . دیجی فلکس ابزاری عالی برای بهبود قدرت و عملکرد انگشتان دست، انگشت شست و دست شما است. با بهبود قدرت و آسیب دیدگی دست و انگشت با استفاده از فیزیوتراپی انگشت دست، به راحتی به حالت و قدرت پیشین خود بازگردید.

فیزیوتراپی انگشت دست

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600