تمرینات تعویض مفصل لگن بلافاصله پس از جراحی تعویض مفصل ران برای بیمار در نظر گرفته می‌شوند. اکثر بیماران روز بعد از جراحی فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن را آغاز می‌کنند. این درحالی است که بیمار پس از جراحی همچنان در بیمارستان به سر می‌برد. با این وجود، هر اندازه بیمار تمرینات درمانی را زودتر آغاز کند، سریع‌تر شاهد بازگشت توانایی‌های خود در ناحیه‌ای که تحت جراحی قرار گرفته است، خواهد بود.

فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن، راه رفتن با مفصل جدید را به بیمار می‌آموزند. اما حتما این سوال برای شما مطرح می‌شود، که چه تمریناتی در آغاز پروسه کار درمانی باید در نظر گرفته شوند؟ آیا متخصص کاردرمانی، زمانی که در بیمارستان حضور دارید نیز تمرینات لگنمفصل را برای شما در نظر می‌گیرد؟ 

بله، در حقیقت تمرینات، درست پس از جراحی آغاز می‌شوند. در واقع آغاز تمرینات پس از جراحی، نخستین گام و شاید مهمترین گام پس از جراحی مفصل ران است. متخصص کاردرمانی یا فیزیوتراپی ممکن است تمریناتی مشابه با نمونه‌هایی که در این مقاله می‌یابید، برای شما تجویز کند. اما در هر صورت، بهتر است قبل از انجام هرگونه حرکت ورزشی، با متخصص کاردرمانی یا فیزیوتراپی مشورت کنید.

جلو و عقب کشیدن پاشنه پا
 

جلو و عقب کشیدن پاشنه پا، عضلات چهار سر ران و همسترینگ یا زردپی که در پشت ران قرار دارد را به خوبی تقویت می‌کند. در کنار این عضلات، عضلات خم کننده لگن نیز در این حرکات به خوبی درگیر می‌شوند. از این گذشته تحرک به جریان خون سرعت می‌بخشد. این امر از بروز گرفتگی در رگ‌های خونی نیز اجتناب می‌کند. در ادامه با روش انجام این تمرین مفصل آشنا می‌شوید.

 • در حالی که پاهای خود را در مقابل خود دراز کرده‌اید، روی زمین بنشیند.
 • با خم کردن زانو، پاشنه را به لگن نزدیک کنید. پاشنه را روی زمین نگه دارید و لحظه‌ای استراحت کنید.
 • به آرامی زانو را صاف کنید و به حالت اولیه بازگردد.
 • استراحت کنید. این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.


کشیدن پاشنه پا از جمله تمرینات تعویض مفصل رانی است که اگر چندین مرتبه در طول روز انجام شوند نیز مشکلی برای فرد به وجود نمی‌آورند. به عنوان یکی از حیاتی ترین مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل لگن به یاد داشته باشید، در صورت بروز درد باید تمرینات را متوقف کنید

 بالا آوردن پا

بالا آوردن پا عضلات خم‌کننده لگن که در جلوی مفصل لگن قرار گرفته است را به خوبی درگیر می‌کند. روش انجام این تمرین به شیوه زیر است : 

 • روی زمین صاف دراز بکشید.
 • زانوی پای مخالف را خم کنید. پای دیگر را صاف روی زمین دراز کنید.
 • عضلات چهار سر ران را منقبض کنید و در طول انجام تمرینات عضله را در همین وضعیت حفظ کند.
 • به آرامی پایی که صاف نگه‌داشته‌اید را به اندازه ۱۰ سانتیمتر از زمین بلند کنید. این وضعیت را به مدت ۵ ثانیه حفظ کند.
 • به آرامی پا را روی زمین بگذارید
 • استراحت کنید سپس این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

با اعمال یک تغییر ساده در حرکت بالا آوردن پا در مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل لگن، عضلات سرینی را نیز به خوبی تقویت کنید. به این منظور کافی است که این حرکت را در حالی که به پهلو یا روی شکم دراز کشید هدف انجام دهید.

درگیر کردن عضلات سرینی

این حرکت بسیار ساده است و در عین سادگی عضلات سرینی را به خوبی تقویت می‌کند. برخورداری از عضلات سرینی قدرتمند در کنار افزایش دامنه حرکت مفصل ران، روند بهبودی را نیز بهبود می‌بخشد. در ادامه نحوه انجام این حرکت را شرح می‌دهیم: 

 • در حالی که پاهای خود را با زاویه ۱۰ تا ۱۵ درجه خم کرده‌اید، روی زمین دراز بکشید.
 • عضلات لگن را منقبض کنید، درست مانند حالتی که می‌خواهید مانع از خروج باد شکم شوید.
 • این حالت را به مدت ۵ ثانیه حفظ کنید.
 • استراحت کنید.
 • این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.
 • این حرکت را در ۳ ست ۱۰ تایی در طول روز تکرار کنید.

هنگام انجام این حرکت به یاد داشته باشید که در برخی از جراحی ها دامنه حرکت مفصل را به شدت محدود می‌شود. این محدودیت‌ها از مفصل شما محافظت می‌کند. به منظور درک بهتر شرایط فعلی لگن خود با پزشک و کار درمان خود صحبت کنید.

کلام آخر

پس از تعویض لگن محدودیت‌هایی را در حرکت کردن تجربه خواهید کرد. استفاده از پاها نیز در این شرایط بسیار دشوار است. با این وجود، انجام تمرینات تعویض مفصل لگن بلافاصله پس از جراحی در تضاد با اصول مراقبت‌های بعد از تعویض لگن نیست. این تمرینات سلامت مفصل لگن را به شما باز می‌گردانند.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600