اگر شما مبتلا به شانه ی منجمد یا یخ زده هستید، پس حتما باید بدانید که درد و محدودیت حرکتی شانه و بازو که ناشی از این عارضه می باشد، چقدر ناامیدکننده و عذاب آور است. ممکن است حتی انجام فعالیت هایی ساده مانند پوشیدن لباس و حمام کردن تقریباً غیرممکن شود. به نظر می رسد که دلیل واضحی برای ابتلای فرد به عارضه ی شانه ی منجمد وجود نداشته باشد. در اکثر موارد، یا مقدار کمی آسیب دیدگی وجود دارد و یا هیچ گونه آسیب دیدگی در محل وجود ندارد و در واقع هیچ آزمایش شانه ی مشخصی موجود نیست که بتواند شانه ی منجمد شما را تشخیص دهد. علایم شانه ی منجمد را به راحتی می توان تشخیص داد؛ علامت اصلی این عارضه، دامنه ی حرکتی محدود و دردناک (ROM) در مفصل شانه ی شما است.

اگر شما مبتلا به شانه ی منجمد هستید، مراجعه به یک متخصص فیزیوتراپی برای کمک به شما در استفاده ی مجدد از بازوی خود به طوری که عملکرد آن به حالت طبیعی خود در بیاید، می تواند مفید باشد . متخصص فیزیوتراپی می تواند به شما در کنترل درد و ارائه ی راهکارهایی مناسب و متناسب با مشکل شما جهت استفاده ی مجدد از بازو به همان حالت عادی قبل از بروز این عارضه، کمک کند.اگر از شانه ی منجمد رنج می برید می توانید از چند راهکار ساده و کاربردی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، بهره ببرید. قبل از شروع کردن به انجام هرگونه تمرینات مربوط به شانه، ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید تا از بی خطر بودن و ایمن بودن این فعالیت ها برای شانه ی خود، اطمینان کافی حاصل کنید.

علایم شانه ی یخ زده

1. پوشیدن اسلینگ را دیگر فراموش کنید!

وقتی از درد در ناحیه ی شانه رنج می برید ، ممکن است ناراحتی ها و فشار حاصل از درد، شما را به پوشیدن یک اسلینگ(پوشش نگهدارنده ای که سبب ثابت نگه داشتن دست و مفاصل آن در یک وضعیت مناسب می شود؛ کاربردی تقریبا مشابه با گچ گرفتن اندام دارد) برای کمک به نگه داشتن بازوی خود در یک موقعیت بدون درد ، وسوسه کند. استفاده از اسلینگ برای بهبود درد حاصل از شانه ی منجمد توصیه نمی گردد؛ چرا که استفاده از اسلینگ، تنها سبب محدودیت بیشتر دامنه ی حرکتی در محل مفصل شانه خواهد شد.

اگر به خاطر جراحی شانه، از اسلینگ استفاده می کنید ، قبل از برداشتن آن، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید ، ولی روی هم رفته اگر مبتلا به شانه ی یخ زده یا منجمد هستید نباید از اسلینگ استفاده کنید.

2. استفاده کردن از بازوی منجمد را آغاز کنید

هنگامی که به شانه ی منجمد مبتلا هستید، ممکن است استفاده کردن از بازو سبب بروز درد شود. بردن بازو به سمت بالا ، به طرفین یا به پشت سر ممکن است دشوار باشد و حتی ممکن است از استفاده از بازوی خود امتنا کنید.اما معمولاً درد های ناشی از شانه ی منجمد دائمی نیستند . همین که بازویتان از حرکت کردن بایستد ، ظرف چند دقیقه، درد شانه ی شما فروکش خواهد نمود. شما می توانید در صورت لزوم با استفاده از کیسه ی یخ، به آرام سازی و کاهش علائم دردناک تان کمک کنید.

در عارضه ی شانه ی منجمد اغلب، استفاده از بازو خطر آنچنانی به همراه ندارد. در حقیقت ، حرکت دادن بازو و شانه و استفاده کردن از آن می تواند حتی به حرکت طبیعی مجدد شانه کمک نیز کند. فقط باید حواستان باشد که پس از حرکت دادن بازو و استفاده از آن، درد فقط به مدت چند دقیقه ادامه خواهد داشت. محدودیت در حرکت دادن و استفاده کردن از بازو در صورت ابتلا به عارضه ی شانه منجمد، معمولا منجر به بدتر شدن وضعیت شانه ی شما خواهد شد.

درد های شانه ی یخ زده

3. به کار انداختن شانه در محدوده ی دامنه ی حرکتی اش را آغاز کنید

یکی از بهترین روش هایی که بوسیله ی آن میتوان شانه ی منجمد را درمان کرد، این است که شما روی تمرینات مرتبط با دامنه ی حرکتی تمرکز ویژه ای داشته باشید. فیزیوتراپیست شما می تواند تمریناتی را برای بهبود دامنه های حرکتی غیرفعال و فعال برای شانه ی شما تجویز نماید.

معمولاً حرکت غیر عادی blade شانه ی شما همراه با شانه ی منجمد صورت می گیرد. اجرا کردن تمرینات قدرتی blade شانه به عنوان بخشی از برنامه ی توانبخشی شانه ی منجمد می تواند به شما در به دست آوردن دوباره ی کنترل blade شانه کمک کند.اغلب در کلینیک های فیزیوتراپی برای کمک به بهبود دامنه ی حرکتی شانه از pulley شانه استفاده می گردد. می توانیم تمرینات pulley را در کلینیک انجام دهیم ، اما اگر تجهیزات مرتبط با آن را بتوانید از فروشگاه های مربوطه، تهیه نمایید، در منزل نیز می توان این تمرینات را انجام داد.

4. تقویت عضلات و تاندون های احاطه کننده ی مفصل شانه

عضلات و تاندون های احاطه کننده ی مفصل شانه ، مفصل شانه ی شما را احاطه می کند و از این مفصل پشتیبانی می نماید. اگر شما مبتلا به شانه ی منجمد هستید، پس احتمالا شانه ی خود را به درستی حرکت نمی دهید. تقویت عضلات و تاندون های احاطه کننده ی مفصل شانه می تواند به شما در بهبود نحوه ی حرکت دادن شانه کمک کند.هرکدام از عضلات و تاندون های احاطه کننده ی مفصل شانه، می تواند از شانه ی شما حمایت کند و یا به این عمل کمک نماید و اجازه دهد تا از طریق دامنه ی حرکتی کامل خود، حرکت مناسبی را اجرا کند. شما باید تمرینات حرکتی ساده ای را با دامنه ی فعال شروع نمایید و عضلات و تاندون های احاطه کننده ی مفصل شانه را به وسیله ی یک باند مقاومتی به طور پیشرفته تری تقویت نمایید.

5. روی حرکت دادن کتف خود کار کنید

شانه ی شما ، مفصل پیچیده ای است متشکل از blade شانه ، استخوان collar و مفصل گلنوهومرال. اگر مبتلا به شانه ی منجمد هستید، پس احتمالا متوجه شده اید که blade شانه یا کتف خود را هنگامی که می خواهید بازوی خود را به سمت بالا یا بیرون بکشید، بیش تر از میزان عادی حرکت می دهید. یکی از مولفه های مهمی که باید آن را در توانبخشی شانه ی منجمد مدنظر قرار دهیم، عادی سازی حرکت در کتف شما می باشد. برای انجام این کار می توانید تمرینات ثبات دهی کتف را آغاز کنید . هدف از طراحی این تمرینات، تقویت عضلات و تاندون های حمایت کننده از کتف شما و بهبود بخشیدن به نحوه ی حرکت دهی blade شانه و مفصل شانه ی شما می باشد.

درمان شانه یخ زده

6. به دنبال روش های درمانی شگفت انگیز و فانتزی و ماورایی نباشید!

نتیجه ی جستجو در فضای مجازی جهت یافتن یک راهکار درمانی مناسب و با تاثیر مثبت فوری، سبب ایجاد یک بازار بزرگ و محبوب ارزان و همیشه دردسترس اما یک طرفه برای درمان شگفت انگیز عارضه های گوناگون از جمله شانه ی منجمد شده است. به احتمال خیلی زیاد ، این سایت ها و متخصصان مجازی، تاکنون با فروش چیزهایی عجیب و غریب مثل روغن افعی و یا پماد عصاره ی گیاهان گوشتخوار به عنوان درمان هایی فوری و شگفت انگیز برای عارضه های گوناگون از جمله عارضه ی شانه ی منجمد، سود مالی زیادی داشته اند! اما متاسفانه مشتری هایشان نتوانستند که نتایج مورد انتظارشان را کسب کنند.

توصیه ی ما به شما این است که سعی کنید تا در دام این گونه تبلیغات کاذب گرفتار نشوید!

بیشتر مطالعات انجام شده، نشان دهنده ی این حقیقت است که شانه یخ زده می تواند به مدت چند هفته تا حتی به مدت 2 سال دوام بیاورد. حتی اگر دوره ی مداخلات فیزیوتراپی را نیز پایان رسانده باشید و از بازوی خود به مانند گذشته(قبل از بروز آسیب) استفاده کنید ، هنگامی که دست خود را از بالای سر تان می برید،، باز هم ممکن است یک احساس گیرافتادگی در محل مفصل شانه ی خود داشته باشید. باید بگوییم که این حالت، طبیعی می باشد و باید به مدت بیش تری به انجام تمرینات مرتبط با دامنه ی حرکتی شانه، ادامه دهید.

اگر شما مبتلا به شانه ی منجمد هستید و از علائم آزار دهنده اش رنج می برید، به پزشک خود مراجعه کنید تا از انجام درمان مناسب برای شانه ی خود، اطمینان حاصل کنید. به طور حتم، گذراندن یک دوره جلسات فیزیوتراپی شانه یخ زده می تواند در کنترل درد و بهبود تحرک شانه به شما کمک کند تا بتوانید به فعالیت های عادی و طبیعی روزمره ی زندگی خود بازگردید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600