مینیسک زانو

در این مطلب با مینیسک زانو و دلیل پارگی مینیسک زانو و نحوه درمان و فیزیوتراپی مینیسک زانو آشنا می شوید.مینیسک اندام صلیبی شکلی از جنس غضروف است که مانند یک کوسن میان استخوان درشت نی و استخوان ران قرار می‌گیرد. این اندام از فشار ناشی از ضربات ناگهانی جلوگیری می‌کند. مینیسک زانو استقامت و ایستایی را برای  زانو فراهم می‌آورد. علاوه بر این، این عضو، دامنه حرکت زانو را افزایش می‌دهد. مینسک در هنگام انجام حرکات کششی و چرخشی وزن بدن را به خوبی تقسیم می‌کند. به این ترتیب، زانو از فشار ناشی از بار مضاعف رها می‌شود. این اندام از حساسیت بالایی برخوردار هستند. این بدان معناست که در صورتی که فشار مضاعفی بر مینیسک زانو وارد شود، شاهد آسیب دیدگی این عضو خواهیم بود.

 

دلایل پارگی مینیسک زانو

فعالیت‌هایی که موجب چرخش بیش از حد زانو می‌شوند، خطر پاره شدن مینیسک زانو را به همراه دارند. در رشته‌های ورزشی از قبیل بسکتبال و فوتبال به وفور شاهد پاره شدن مینیسک زانوی بازیکنان هستیم.البته خطر پاره شدن مینیسک تنها ورزشکاران را تهدید نمی‌کند. بلکه بلند شدن ناگهانی از حالت اسکات نیز  فرد را در خطر پاره شدن مینیسک قرار می‌دهد. تنها در کشور آمریکا سالانه ۵۰۰۰۰۰ هزار مورد پارگی مینیسک زانو گزارش شده است. 

پارگی مینیسک زانو

درمان پارگی مینیسک زانو

با توجه به وخامت آسیب وارد آمده بر زانو، درمان‌های متفاوتی برای فرد در نظر گرفته می‌شود. ممکن تنها مدتی استراحت در منزل بهبودی مینیسک را در پی داشته باشد. در برخی از موارد، درمان‌هایی از قبیل فیزیوتراپی و جراحی نیز به بیمار توصیه می‌شود.

انواع پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو بسته به اینکه در کدام قسمت است و چگونه پاره شده است به انواع مختلفی تقسیم می شود که در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید.

انواع پارگی مینیسک زانو

فیزیوتراپی مینیسک زانو

فیزیوتراپی مینیسک زانو

تجربه نشان داده است، فیزیوتراپی مینیسک زانو مزایای بسیاری برای پارگی مینیسک در پی دارد. پارگی مینیسک زانو یکی از دردناک‌ترین آسیب‌های وارد آمده به زانو به شمار می‌رود. افراد غالباً جهت درمان این عارضه از روش جراحی مینیسک  زانو استفاده می‌کنند.اگرچه در بسیاری از موارد، فرد بدون استفاده از روش تهاجمی مانند جراحی نیز می‌تواند سلامت خود را بازیابد. در این حالت، فرد از درمان‌های ملایم‌تری مانند فیزیوتراپی برای درمان پاره شدن مینیسک زانو استفاده می‌کند.

تجربه نشان داده است، فیزیوتراپی مینیسک زانو مزایای بسیاری برای پارگی مینیسک در پی دارد. پارگی مینیسک زانو یکی از دردناک‌ترین آسیب‌های وارد آمده به زانو به شمار می‌رود. افراد غالباً جهت درمان این عارضه از روش جراحی مینیسک  زانو استفاده می‌کنند.اگرچه در بسیاری از موارد، فرد بدون استفاده از روش تهاجمی مانند جراحی نیز می‌تواند سلامت خود را بازیابد. در این حالت، فرد از درمان‌های ملایم‌تری مانند فیزیوتراپی برای درمان پاره شدن مینیسک زانو استفاده می‌کند. هوم ویزیت متخصص های مجربی دارد که تخصصی برای انجام فیزیوتراپی زانو فعالیت میکنند .همچنین انجام این خدمت پزشکی در منزل بیمار نیز قابل انجام است.

علائم پاره شدن مینیسک زانو

زمانی که مینسک فرد دچار پارگی می‌شود، صدایی ترق تروق مانند از زانو شنیده می‌شود. پس از شنیدن این صدا، چنین احساساتی را تجربه می‌کنید: 

 • درد، مخصوصاً در هنگام لمس کردن ناحیه زانو و نواحی اطراف آن
 • تورم در این بخش
 • محدودیت در دامنه حرکتی یا عدم توانایی در حرکت دادن زانو در دامنه حرکتی طبیعی
 • احساس قفل شدن یا گیر افتادن زانو
 • احساس خالی کردن زانو و عدم ‌حمایت زانو از وزن بدن

علاوه بر علائم گفته‌شده، ممکن است احساس کنید که زانو از محل خود لیز می‌خورد. چنین احساسی به این معناست که مینیسک دچار آسیب دیدگی شده است. همین موضوع دامنه حرکت زانو را محدود می‌کند.در صورتی که چنین علائمی را مشاهده کردید و پس از گذشت چند روز نیز همچنان شاهد بروز این علائم بودید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که زانو به صورت ناگهانی قفل‌شده است و به هیچ عنوان قادر به خم کردن آن نیستید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

فیزیوتراپی بعد از عمل مینیسک زانو

فیزیوتراپی مینیسک زانو پس از عمل جراحی، فواید بسیاری برای فرد به همراه دارد. این روش درمانی شرایط را برای بهبودی مینیسک زانو فراهم می‌کند. در این حالت فرد در مدت‌زمان کوتاهی سلامتی خود را باز می‌یابد.
در ادامه به برخی از اهداف فیزیوتراپی مینیسک زانو اشاره می‌کنیم :

 • این روش درمانی دامنه حرکتی مفصل زانو را بازیابی می‌کند. البته در این درمان هرگز به آستانه دردناک مفصل فشار وارد نمی شود
 • از میزان تورم ناحیه به شدت کاسته می‌شود.
 • تعادل و آگاهی از عملکرد مفصل به شدت افزایش می‌یابد.
 • تمامی عضلات موجود در ناحیه لگن، زانو و مچ پا به شدت تقویت می‌شوند.
 • بازگشت  توانایی‌های فرد در انجام حرکات ورزشی و دیگر فعالیت‌های مورد نظر

جراحی تنها بخش کوچکی از عارضه پاره شدن مینیسک زانو را درمان می‌کند. سن فرد در روند بهبودی نقش به سزایی دارد. افرادی که پاره شدن مینیسک زانو را تجربه کرده‌اند، در خطر ابتلا به آرتروز قرار دارند اگرچه فرد پس از درمان مینیسک زانو می‌تواند به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهد. اما او همواره در خطر ابتلا به مشکلات حادتر و حتی پارگی مجدد مینیسک قرار دارد. خوشبختانه فیزیوتراپی از بروز چنین حوادثی اجتناب می‌کند. فیزیوتراپی مینیسک، فرد را برای تحمل فشارهای آتی آماده می‌کند. علاوه بر این روند بهبودی پس از جراحی با درمان‌های فیزیوتراپی به شدت افزایش می‌یابد.

ورزش های پارگی مینیسک زانو

قبل از هر اقدامی به خاطر داشته باشید، باید قبل از انجام هرگونه حرکت ورزشی با پزشک خود  مشورت کنید. پزشک به شما زمان مناسب جهت آغاز و تمرین‌های ورزشی را اعلام می‌کند. در صورتی که پزشک ورزش را در برنامه درمانی شما قرار داده است می‌توانید از ورزش‌هایی که در ادامه به آنها می‌پردازیم استفاده کنید.

1-تنظیم چهار سر ران

این حرکت ورزشی نوعی تمرین ایزومتریک برای تقویت عضلات چهار سر ران به شمار می‌رود. با انجام این حرکات عضلات ران خود را تقویت می‌کنید. روش انجام این ورزش بدین شرح است: 

 • روی زمین بنشینید و پاها را در مقابل خود دراز کنید. در صورت تمایل می‌تواند این حرکت را به صورت دراز کشیده نیز انجام دهید.
 • روی عضلات چهار سر ران خود تمرکز کنید. در همین حال این عضلات را منقبض و منبسط کنید. به منظور سهولت در انجام این ورزش، تصور کنید پشت زانوهای خود را به سمت زمین فشار می‌دهید.
 • عضلات چهار سر ران را به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه منقبض نگه دارید.
 • این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید. سپس به مدت ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه استراحت کنید مجدداً تمرین را انجام دهید.

2-اسکات خفیف

همانطور که می‌دانید اسکات از جمله ورزش‌هایی است که به شدت برای تقویت عضلات چهار سر ران مفید است، اما اسکات کامل صدمات جدی به زانو مینیسک زانو وارد می‌کند. به همین منظور بهتر است به منظور تقویت مینیسک زانو عضلات چهار سر زانو از اسکات خفیف بهره گرفته شود. در ادامه نحوه انجام این حرکت را شرح می دهیم: 
· در حالی که به یک دیوار تکیه داده اید، بایستید. در این حالت شانه و سر خود را در راستای دیوار ثابت نگه دارید. پاها را در حالی که ۳۰ سانتی‌متر از دیوار فاصله دارد به اندازه عرض شانه باز کنید.

 • به آرامی زانوها را خم کرده و باسن خود را پایین بیاورید.
 • در زاویه ۱۵ درجه توقف کنید. در این حالت عضلات ران را احساس می‌کنید.
 • به مدت ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • این حرکت را ۸ تا ۱۰ مرتبه با استراحت  های۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه انجام دهید.
 • به عنوان جایگزین دیوار می‌توانید با لبه پشتی صندلی استفاده کنید. دست ها روی پشتی صندلی بگذارید و حرکت را انجام دهید

3- صاف نگه‌داشتن و بالا بردن پا ها

این حرکت علاوه بر تقویت عضلات چهار سر ران، عضلات همسترینگ را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. در کنار این عضلات تمام عضلات موجود در پشت ران نیز در این حرکت درگیر می‌شوند. نحوه انجام این  تمرین:

 • پای چپ را رو زمین دراز و سپس پای مخالف را دراز کنید. در این حالت باید کمر و لگن خود را روی زمین ثابت نگه دارید. پای چپ و لگن از پای راست شما حمایت می‌کنند. 
 • در این هنگام در حالی که عضله ران پای راست را منقبض کرده‌اید پای خود را به آرامی بالا بیاورید.
 • پای راست را تا زاویه ۴۵ درجه بالا بیاورید. به عبارت دیگر ارتفاع پای راست باید هم راستا با پای مخالف شما باشد.
 • پای خود را پایین بیاورید و همین حرکت را با پای مخالف انجام دهید.

     

پیشگیری از پارگی مینیسک 

با انجام برخی از ورزش‌ها، می‌توانند ضمن تقویت عضلات ران و پاهای خود،از خطر ابتلا به پارگی مینیسک نیز اجتناب کنید. انجام تمرینات ورزشی زانو در برنامه خود داشته باشید تا از بروز چنین عارضه‌هایی جلوگیری کنید. علاوه بر انجام حرکات ورزشی می‌توانید در هنگام تمرینات ورزشی و شرکت در میادین ورزشی از محافظ‌هایی برای زانوهای خود استفاده کنید. این زانوبندها از زانوها در مقابل آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کنند.

همواره در حین انجام فعالیت‌هایی که زانو را تحت فشار قرار می‌دهید، حالت بدن خود را زیر نظر داشته باشید. درست ایستادن و درست از جای بلند شدن و اجتناب از انجام حرکات ناگهانی نقش به‌سزایی در حفظ سلامت زانوهای شما دارد. علاوه بر تمام موارد گفته‌شده، اقدامات زیر را همواره در نظر داشته باشید: 

 • همواره قبل از انجام حرکات ورزشی، حرکات کششی را به خوب انجام دهید و بدن خود را کاملاً گرم کنید.
 • از کفش‌های ورزشی مناسب برای شرکت در فعالیت‌های ورزشی استفاده کنید. کفش شما باید متناسب با نوع ورزش انتخابی شما باشد.
 • بند کفش ها را به خوبی ببندید. کفش باید به خوبی پای شما را دربر‌بگیرد.
 • نحوه انجام فعالیت ها و حرکات رایج در ورزش انتخابی خود را به دقت بیاموزید.
 • همواره پس از اتمام ورزش بدن خود را به آرامی سرد کنید. سرد کردن بدن را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600