یکی از روش‌های تشخیص بیماری‌های داخلی، انجام سونوگرافی است. در سونوگرافی وضعیت اندام‌های داخلی از طریق یک مبدل روی نمایشگر منتقل می‌شود و مشکلاتی مانند انسداد و گرفتگی، توده، شکستگی‌های داخلی و... برای پزشک مشخص می‌شود. این روش تشخیصی تقریبا برای تمام اندام‌های داخلی قابل استفاده است و با کمک آن می‌توان وضعیت اندام‌هایی مانند کبد، کلیه، پروستات، مثانه و... را به طور دقیق بررسی کرد. در این مطلب به توضیح سونوگرافی کلیه و مثانه، دلایل انجام آن و بیماری‌هایی که با کمک این روش در مورد این دو اندام قابل تشخیص هستند، می‌پردازیم.

با سونوگرافی کلیه و مثانه چه بیماری هایی تشخیص داده می شود؟

همان‌طور که اشاره کردیم، سونوگرافی یک روش تشخیصی است و برای تشخیص بیماری‌های اندام‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از قسمت‌های بدن که امکان تشخیص بیماری آن با استفاده از سونوگرافی وجود دارد، دستگاه ادراری است. این دستگاه متشکل از کلیه، حالب، مثانه و اندام‌هایی دیگر است که امکان مشاهده وضعیت تمام آن‌ها از طریق سونوگرافی وجود دارد. در بیشتر موارد به بیمارانی که با مشکل و شکایت در این اندام‌ها به پزشک مراجعه می‌کنند، انجام سونوگرافی به منظور تشخیص بیماری توصیه می‌شود. از مهم‌ترین مشکلات و بیماری‌هایی که با استفاده از این نوع سونوگرافی می‌توان آن‌ها را تشخیص داد، موارد زیر هستند:

تشخیص عفونت دستگاه‌های ادراری با سونوگرافی

یکی از شایع‌ترین مشکلات مجاری و دستگاه‌های ادراری، عفونت است. در زمان ابتلا به عفونت، باکتری‌هایی در مجاری ادراری یا کلیه و مثانه تجمع پیدا می‌کنند که باعث بروز این عارضه می‌شوند. عفونت دستگاه ادراری در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است اما این به معنی عدم ابتلای آقایان به این بیماری نیست. در صورتی که بیمار با علائم عفونت یعنی سوزش حین ادرار، سخت شدن ادرار، خونریزی همراه با ادرار و... به پزشک مراجعه کند، ابتدا سونوگرافی برای او تجویز می‌شود تا وضعیت اندام‌ها از نظر تجمع باکتری‌ها بررسی شوند.

تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی

تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی

یکی دیگر از بیماری‌هایی که برای تشخیص آن از سونوگرافی استفاده می‌شود، سنگ کلیه است. در صورتی که بیمار با درد شدید در ناحیه کلیه به پزشک مراجعه کند و پزشک بعد از معاینات بالینی احتمال سنگ کلیه را بدهد، ابتدا سونوگرافی کلیه و مثانه را به بیمار توصیه می‌کند. انجام سونوگرافی هم به منظور اطمینان از ابتلای بیمار به سنگ کلیه و هم به منظور بررسی محل سنگ و اندازه آن حائز اهمیت است.

معمولا سنگ‌های کوچک را با دارو درمانی و دفع از طریق ادرار درمان می‌کنند و سنگ‌های بزرگ نیاز به جراحی دارند. تشخیص جراحی یا دارو درمانی در بیماری سنگ کلیه بعد ازمشاهده نتایج سونوگرافی انجام می‌شود.

تشخیص آسیب‌های کلیوی با سونوگرافی

از دیگر مشکلاتی که جهت تشخیص علت بروز آن از سونوگرافی کلیه استفاده می‌شود، می‌توان به آسیب‌های کلیوی اشاره کرد. این آسیب‌ها در موارد حاد موجب از کار افتادن کلیه‌ها برای چند ساعت یا چند روز می‌شوند. برای تشخیص به موقع و دقیق نوع آسیب، پزشکان از سونوگرافی کلیه استفاده می‌کنند.

تومور در دستگاه ادراری

در صورتی که علائم بیماری نشان از تشکیل تومور در بدن بیمار داشته باشند، برای تشخیص دقیق بیماری و بررسی وضعیت تومور از سونوگرافی استفاده می‌شود. با استفاده از سونوگرافی کلیه پزشک موقعیت تومور سرطانی را بررسی کرده و نیاز یا عدم نیاز بیمار به جراحی را تشخیص می‌دهد.

نمونه برداری با سونوگرافی

یکی دیگر از دلایل انجام سونوگرافی کلیه یا مثانه، نمونه برداری است. علاوه بر نمونه برداری در موارد دیگری مانند تخلیه کیست‌های موجود در کلیه، آبسه و... نیز از سونوگرافی مثانه و کلیه استفاده می‌شود.

نکات مهم برای انجام سونوگرافی کلیه و مثانه

سونوگرافی کلیه و مثانه

 

انجام سونوگرافی دستگاه ادراری کار چندان پیچیده‌ای نیست و بدون درد و عارضه خاصی انجام می‌شود. برای انجام این سونوگرافی باید آب زیادی بنوشید تا دستگاه‌ ادراری به خصوص مثانه پر باشد. این موضوع به دریافت عکس‌های واضح‌تر کمک می‌کند.

همچنین لباسی که برای انجام سونوگرافی کلیه و مثانه پوشیده می‌شود هم باید گشاد و آزاد باشد. مبتلایان به بیماری‌های خاص یا افرادی که سابقه انجام سونوگرافی نداشته‌اند باید وضعیت خود را به پزشک اعلام کنند تا در صورت بروز مشکل، اقدام لازم به موقع انجام شود. همچنین بیمارانی که داروی خاصی مصرف می‌کنند باید لیست داروهای خود را در اختیار پزشک بگذارند. بعضی از داروهای مصرفی نتیجه سونوگرافی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و موجب غیرعادی شدن وضعیت اندام‌ها می‌شوند.

فرآیند انجام سونوگرافی در منزل

سونوگرافی برای بیماران به سادگی انجام می‌شود. در بیشتر موارد این سونوگرافی به صورت سرپایی انجام شده و بیمار نیازی به بستری ندارد اما گاهی ممکن است که بیمار برای انجام این تشخیص در بیمارستان بررسی شود. این موضوع به تشخیص بالینی پزشک و شدت مشکل بیمار بستگی دارد. اگر بیمار با درد شدید در مجاری ادراری مانند کلیه به پزشک مراجعه کند، احتمال اینکه پزشک بیمار را بستری کرده و سپس سونوگرافی انجام شود، وجود دارد.

بیمارانی که برای تشخیص بیماری و مشکل خود نیاز به سونوگرافی دارند تنها باید لباسی گشاد یا لباس مخصوص جراحی یا گان را به تن کنند و در محل مشخص شده توسط پزشک دراز بکشند. سپس پزشک ژل مخصوص سونوگرافی را روی ناحیه مورد نظر قرار می‌دهد و پروب سونوگرافی را در آن ناحیه حرکت می‌دهد. تنها نکته‌ای که بیماران برای انجام این سونوگرافی باید در نظر داشته باشند، حفظ آرامش و پرهیز از استرس و نگرانی است.

آمادگی برای سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

سونوگرافی یکی از ساده‌ترین و کم دردسرترین روش‌های تشخیص بیماری است و جهت انجام آن حتی به آمادگی خاصی هم نیاز نیست. با این حال اقداماتی وجود دارند که انجام آن‌ها، فرآیند سونوگرافی را ساده‌تر می‌کند. برای آمادگی قبل از سونوگرافی کلیه و مثانه کافی است اقدامات زیر را انجام داد:

  • برای انجام سونوگرافی کلیه بهتر است بیمار به مدت 12 ساعت ناشتا باشد. نوشیدن آب در این سونوگرافی بلامانع است. مصرف مواد خوراکی اما به دلیل خطایی که در نتیجه ایجاد می‌کنند، ممنوعیت دارد.
  • نوشیدنی‌های گازدار موجب ایجاد گاز در روده و معده می‌شوند، به همین دلیل پیش از انجام سونوگرافی مثانه و کلیه باید از مصرف آن‌ها پرهیز کرد.
  • بیمارانی که قصد انجام سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری را دارند باید به مقدار کافی آب بنوشند. نوشیدن آب و پر بودن مثانه‌ها به دریافت تصاویر واضح‌تر کمک می‌کند.
  • سونوگرافی درد یا عارضه خاصی ندارد، بنابراین نیازی به مصرف مسکن پیش از انجام این کار نیست.

موارد گفته شده، آمادگی‌های کلی برای انجام سونوگرافی هستند. بسته به وضعیت بیمار و تشخیص اولیه پزشک که بعد از معاینه بالینی انجام می‌شود، ممکن است تغییراتی در هر کدام از این موارد انجام شده یا نیاز به اقدامات دیگری هم باشد که توسط پزشک مشخص شده و به بیمار اعلام می‌شود.

انجام سونوگرافی کلیه و مثانه در منزل؟

انجام سونوگرافی مثانه و کلیه، اولین راه تشخیص بیماری زمانی است که این اندام‌ها دچار مشکل شده باشند. این روش تشخیصی بدون هیچ عارضه‌ای انجام شده و در کوتاه‌ترین زمان وضعیت داخلی این اندام‌ها را برای پزشک مشخص می‌کند تا از این طریق نوع بیماری را تشخیص دهد. هرچند مراکز زیادی برای انجام این سونوگرافی وجود دارند اما در صورت نیاز می‌توان این تشخیص را در منزل هم انجام داد.

به منظور انجام سونوگرافی در منزل باید با مراکزی که خدمات پزشکی در منزل را ارائه می‌کنند، ارتباط بگیرید تا نیروهای متخصص مورد نیاز شما به منزل اعزام شوند. در این زمینه می‌توانید از خدمات هوم ویزیت هم استفاده کنید. هوم ویزیت مجموعه‌ای فعال در زمینه خدمات پزشکی در منزل است و علاوه بر سونوگرافی کلیه و مثانه برای معاینه، تزریقات، فیزیوتراپی در منزل و... نیز خدمات مختلفی را به بیماران ارائه می‌کند.

 

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600