فیزیوتراپی تنفسی

عمل پاکسازی مجراهای هوایی و راههای تنفسی برای بهتر کردن عملکرد دستگاه تنفس را فیزیوتراپی تنفسی یا فیزیوتراپی قفسه سینه می ‌گویند. همان‌ طور که مشخص است این کار معمولا برای بهبود بیمارانی که دارای مشکلات تنفّسیِ مختلف هستند انجام می ‌شود.

فیزیوتراپی قفسه سینه

اما این فیزیوتراپی اهداف مهمی بر عهده دارد، مانند: بهبودی الگوی تنفس، تقویت کردن عضله‌های تنفسی، آموزش روش نفس کشیدن، تحریک بیمار برای سرفه زدن و تخلیه مخاط یا ترشّحات درون ریه و مجاری؛ همچنین عملکرد ماهیچه ‌های تنفسی را بهبود می ‌بخشد و تحرک قفسه سینه را افزایش می‌دهد.

فیزیوتراپی قفسه سینه

بیماری‌های تنفسی

این بیماری‌ها که لزوم استفاده از فیزیوتراپی تنفسی را مشخص می‌کنند عبارتند از: تمام اختلالاتی که قسمت یا قسمت‌هایی از دستگاه تنفسی را درگیر کرده و در نتیجه عمل تنفس را با مشکل مواجه می‌کنند.
مثلا ریه‌ها مهمترین عضو دستگاه تنفسی هستند که شامل بخشهای کوچک و بزرگ مختلفی می‌باشند، آلوئول‌ها، برونشول‌ها و برونش‌ها بخشهای مهم ریه‌ها هستند که آسیب رسیدن به هرکدام از آنها باعث اختلال در سیستم تنفسی انسان می‌گردد. بیماری ریوی از بیماریهای شایعی است که سالانه جان میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان می‌گیرد؛ بنابراین درمان آن بسیار حائز اهمیّت است.
بیماری‌های تنفسی دامنه وسیعی دارند مانند: بیمارهای محدود کننده ریه، بیمارهای عروقی ریوی، بیماریهای انسداد ریوی، تومورهای ریه، آبسه در ریه و بیماری سِل.

بیماری‌ های تنفسی

درمان خلط گلو

باید بدانید که مخاط تولید شده در بدن، یک روش دفاعی برای بهبود عملکرد بدن انسان و دفع سموم و میکروب‌ها است. غشاهای مخاطی که در بینی، دهان، گلو، ریه و از همه مهم‌تر سینوس‌ها وجود دارد، ذرات مضر موجود در هوا و باکتری‌هایی که از مجراهای تنفسی وارد بدن انسان می‌شوند را می‌گیرند و مانع آسیب زدن آنها به بدن می‌شوند.
وقتی عملکرد ریه‌ها طبیعی باشد اخلاط را به طرف بالا و مجراهای تنفسی هدایت می‌کند که انسان با سرفه زدن و صاف کردن گلو می‌تواند آنها را به آسانی خارج کند، اما همین مخاط اگر خارج نشوند به طور طبیعی مشکل‌ساز خواهند شد؛ بیماران تنفسی نمی‌توانند به طور طبیعی مخاط را خارج کنند و در نتیجه در معرض خطر عفونت و تورم در ناحیه سینه هستند.

درمان خلط گل

خارج‌سازی مخاط با تمرینات

فیزیوتراپی تنفسی با انجام تکنیک‌های مخصوص خود به این بیماران کمک می‌کند تا عمل خارج‌سازی را به راحتی انجام دهند. این تکنیک‌ها که توسط یک فرد متخصص در این حوزه انجام می‌شود، شامل مواردی است که در ادامه به اختصار به آنها اشاره خواهیم کرد:

کاربرد فیزیوتراپی تنفسی

کاربرد فیزیوتراپی تنفسی

تمام بیمارانی که اختلالات تنفسی حاد یا مزمن دارند به فیزیوتراپی قفسه سینه احتیاج دارند تا در مشکلات تخلیه نشدن ترشحات و درمان تنگی نفس به آنها کمک کند؛ همچنین کسانی که در ناحیه اندامهای تنفسی دارای مشکلات عصبی عضلانی هستند به این روش محتاج می‌باشند.
بعد از جراحی‌های مهم اندام‌های داخلی مانند جداره‌های شکم، رحم و... برای تسهیل در تنفس و خارج کردن مخاط بعد از عمل، فیزیوتراپی تنفسی کاربرد زیادی دارد؛ همچنین بیماران دارای تومورهای ریه همیشه به این روش نیازمندند.
کسانی که بیماری انسدادی ریوی مثل آسم، برونشیت مزمن، بیماری عفونی پنومونی، آمفیزم و... دارند، همیشه به فیزیوتراپی نیاز دارند.

فیزیوتراپی تنفسی در کودکان

فیزیوتراپی تنفسی در کودکان

مشکلات دسنگاه تنفسی در کودکان معمولا مادرزادی است و حالت مزمن دارد، به همبن خاطر فیزیوتراپی قفسه سینه در آنها ضروری است تا در بهبود تنفس و خارج کردن مخاط غلیظ و چسبیده به ریه، کمک کند.
این روش در کودکان تنفس را بهبود می‌بخشد و سرفه ارادی برای تخلیه اخلاط را به کودک آموزش خواهد داد. چون کودکان قادر به همکاری نیستند و بیماری در آنها مزمن است، عملکرد دستگاه تنفسی به هم می‌ریزد و وضعیت ستون فقرات را دگرگون کرده باعث کم شدن حجم قفسه سینه می‌شود و این باعث محدودیت تنفسی برای اطفال می‌شود و این مهمترین دلیل برای ضروریت فیزیوتراپی تنفسی در کودکان است.

فیزیوتراپی هوم ویزیت

فیزیوتراپی تنفسی با هوم‌ویزیت

همیشه بیمارانی وجود دارند که به هر دلیل قادر به خارج شدن از منزل نیستند و معمولا بعد از جراحی و بستری شدن طولانی مدت در منزل به فیزیوتراپی تنفسی برای تخلیة ترشحات و بهبود تنفس، نیاز پیدا می‌کنند. بیماران در این مرحله تحرکی ندارند و ترشحات در آنها غلیظ شده و به دیواره‌ های ریه می‌چسبد و تنفس را مشکل خواهد کرد. هوم‌ویزیت به شما این امکان را می‌دهد تا در زمینه انجام فیزیوتراپی تنفسی و انواع تمرینات تنفسی از متخصصان مجرّب در این زمینه در اسرع وقت کمک بگیرید.

درباره هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. 02147629600